TOKIO, BRATISLAVA. Zvyčajne neprotestujú. Volia tradičné strany. A vždy sa spoliehali na jadrové reaktory, ktoré dodávali až tretinu elektrickej energie. V súčasnom Japonsku však ani jeden z týchto predsudkov neplatí.
Dôvodom je minuloročné zemetrasenie a cunami, ktoré spôsobilo nehodu v nukleárnej elektrárni Fukušima.
Výsledkom je vôbec po prvý raz v japonskej histórii vznik strany Zelených (Midori no To), ktorej program sa opiera o využívanie obnoviteľných zdrojov, podporu miestnych výrobkov a vyššiu podporu priamej demokracie.
Pre životné prostredie
Nedávno sa úrady rozhodli spustiť niektoré z jadrových reaktorov, ktoré po pravidelnej odstávke znovu nenaštartovali.
To v Tokiu vyvolalo protesty obyvateľov i roztržku v Demokratickej strane premiéra Jošihika Nodu. Vláda však tvrdila, že niektoré prefektúry by mohli mať v lete nedostatok prúdu alebo zažívať rozsiahle výpadky.
„Potrebujeme stranu, pre ktorú je na prvom mieste životné prostredie,“ hovorí pre Guardian podpredseda Zelených Akira Mijabe. Strana vznikla zlúčením viacerých mimovládnych a ochranárskych organizácií, pridali sa aj lokálni politici a obyčajní Japonci, ktorí pravidelne protestujú proti jadru.
Stihnú voľby?
Najneskôr v lete budúceho roka čakajú Japonsko voľby. Zelení tvrdia, že dovtedy stihnú postaviť najmenej desiatku kandidátov, ktorí budú alternatívou k vládnej Demokratickej strane a opozičnej Liberálno-demokratickej strane.
Ak by sa však voľby odohrali skôr, Zelení nemusia stihnúť riadnu registráciu strany.