Muž, ktorý bol podľa IQ testu mentálne postihnutý, sa nevyhol trestu smrti za vraždu. Duševne zaostalých nesmú v Amerike popraviť. Každý štát to interpretuje po svojom.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Písať a čítať vraj vedel na úrovni šesťročného dieťaťa, mal problém si spočítať drobné či zaviazať šnúrky.
V utorok večer ho v Texase popravili za vraždu. Aj napriek tomu, že mentálne postihnutých Najvyšší súd Spojených štátov v roku 2002 zakázal trestať smrťou.
IQ test sa mohol mýliť
Marvin Wilson (54) doplatil na zákony v americkom štáte, ktorý vykonáva najviac popráv. Žalobcovia spochybnili IQ test z roku 2004, podľa ktorého mal IQ 61, pod minimálnou normou 70. Test bol len jeden a mohol sa vraj mýliť, a preto sa sústredili na iné faktory. Súdy im dali za pravdu.
Najvyšší súd nechal na jednotlivých štátoch, aby rozhodli, čo považujú za mentálne postihnutie. V Texase sa spoliehajú na viacero faktorov, medzi inými na schopnosť viesť, klamať, či na to, či väzňa za postihnutého považovalo jeho okolie.
Tieto faktory sa podľa Americkej asociácie pre mentálne a vývojové postihnutie zakladajú na stereotypoch o postihnutí a medzi mentálne retardovaných by zaradili len najvážnejšie postihnutých.
Wilsonov právnik netajil sklamanie, že súdy popravu nezastavili. „Dúfam, že to konečne spustí vážnu diskusiu o tom, čo znamená byť vinný. Ako spoločnosti sa nám darí odlíšiť dobré od zlého, no keď posudzujeme vinu, akoby sme boli slepí,“ povedal pre Reuters Lee Kovarsky.
Wilsona odsúdili na smrť za vraždu policajného informátora Jerryho Williamsa, ktorý ho v roku 1992 udal, že prechováva drogy. Kľúčové bolo svedectvo manželky Wilsonovho spolupáchateľa Andrewa Lewisa. Tá tvrdila, že sa jej Wilson priznal, že to bol on, kto strieľal. Lewis dostal doživotie, Wilson trest smrti.
1300 popravených
Kovarsky hovorí, že mentálne postihnutým obvineným sa často stáva, že ich odsúdia na trest smrti. „Postihnutie im bráni účinne spochybniť vinu, a preto skončia v cele smrti za niektoré prvostupňové vraždy s najmenej priťažujúcimi okolnosťami,“ hovorí pre americký magazín The Nation.
Pred rozhodnutím najvyššieho súdu o mentálnom postihnutí popravili podľa informačného centra o treste smrti 44 takýchto väzňov. Po ňom zmiernili trest trinástim väzňom s postihnutím.
Wilson je tento rok siedmy popravený v Texase a dvadsiaty piaty v Spojených štátoch. Spolu s Čínou, Severnou Kóreou, Iránom a Jemenom sa v Spojených štátoch podľa organizácie Amnesty International vykonáva väčšina popráv sveta.
Asi dve tretiny Američanov podľa magazínu Time trest smrti podporujú. Od roku 1976 popravili v Amerike asi 1300 ľudí.