PRAHA, BRATISLAVA. Na rozprávkovom českom zámku Hluboká, ktorý sa podobá na anglický kráľovský zámok Windsor, sa už ročne zosobáši viac cudzincov než Čechov.
Historické kulisy a nižšie ceny lákajú podľa Českej televízie do krajiny čoraz viac svadbychtivých cudzincov. Na hradoch a zámkoch ušetria novomanželia podľa televízie oproti zahraničiu asi tretinu nákladov.
Sobáš na hrade
Ceny
obrad na Karlštejne: asi 350 až 800 eur,
Hluboká: asi 80 až 400 eur,
Jaroměřice nad Rokytnou: asi 200 eur,
Seeberg (Ostroh): asi 100 eur,
hostina v Česku stojí od 20 do 60 eur na osobu.
Zdroj: českatelevize.cz
Notoricky známy Karlštejn neďaleko Prahy, kde boli uložené korunovačné klenoty, patrí medzi najdrahšie.
Lacnejšie sa dá zosobášiť v barokovom zámku Jaroměřice nad Rokytnou na Vysočine alebo na hrade Seeberg neďaleko najzápadnejšieho cípu českých hraníc s Nemeckom.
Najviac sa v Česku podľa riaditeľa portálu svadby.cz Martina Dobeša sobášia anglosaské páry. Tie organizujú aj najväčšie svadby.
„Záujem majú aj Rusi, Izraelčania či ľudia z Ázie, ktorí si však na veľký počet hostí nepotrpia,“ povedal pre agentúru ČTK.
Hostina v Česku stojí podľa televízie od 20 do 60 eur na osobu a celkovo svadba pre 50 ľudí vyjde asi na 4000 eur.
Cudzinci sa podľa Dobeša niekedy sťažujú na nekvalitnú obsluhu alebo pokusy nadhodnotiť cenu.
Na Slovensku sa cudzinci sobášia málo
Hoci je svadieb cudzincov na slovenských zámkoch menej než domácich, sú čoraz početnejšie.
BOJNICE. Svadobné obrady na hradoch a v zámkoch sú v posledných rokoch úplne bežné. Na Slovensku však stále prevládajú domáci mladomanželia, cudzinci sa u nás berú zriedkavejšie.
Najromantickejší slovenský zámok v Bojniciach ponúka možnosť sobášov už roky. Svoje áno si môžu snúbenci povedať v Zlatej sále počas civilných obradov, hostinu im pripravia v Huňadyho sále či v Stĺpovej sieni.
Najmä zmiešané páry
„Ročne sa na Bojnickom zámku zosobáši približne deväťdesiat párov. Ich počet sa v priebehu rokov mení,“ vysvetlila Lucia Sokolová z marketingového oddelenia zámku. Podľa jej slov sú najobľúbenejšie májové až septembrové soboty, no ľudí láka aj sobáš počas rôznych symbolických dátumov.
V zámku sa konajú väčšinou slovenské svadby, no čoraz viac sa hlásia aj cudzinci. „Máme požiadavky na sobáš najmä od zmiešaných párov, v ktorých je jeden snúbenec Slovák a druhý cudzinec,“ vysvetlila.
Rovnako je to aj na Trenčianskom hrade, kde ročne vybavia okolo stovky svadobných obradov. „Najčastejšie je aspoň jeden zo svadobčanov z okolia Trenčína,“ vysvetlila riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová a doplnila, „o svadbu u nás je z roka na rok väčší záujem a táto sezóna sa nám zatiaľ javí mimoriadne úspešne.“
V hrade Matúša Čáka si svadobčania rezervujú termín aj rok dopredu. „Už sa nám dokonca stalo, že sa medzičasom rozišli a sobáš zrušili,“ povedala riaditeľka.
Svadieb na Oravskom hrade je málo
Najnavštevovanejší na Slovensku je Oravský hrad, svadieb sa tu však až tak veľa nekoná. „V priemere je ich sedemnásť ročne a za posledné obdobie sme nezaznamenali žiadny výrazný nárast ani pokles ich počtu,“ objasnila Jarmila Pullmanová z oddelenia marketingu Oravského múzea.
Oravský hrad ponúka civilný aj cirkevný svadobný obrad, najviac mladomanželov sem prichádza v júli a v auguste. „Z celkového počtu svadieb je zahraničných asi tridsať percent a stále pribúdajú,“ uzavrela Pullmanová.
Jana Rusňáková