Lebedev kritizoval Putina i ruskú tajnú službu a podporoval boj proti korupcii. Priznal, že musí skončiť s podnikaním.
MOSKVA, PRAHA. Jeden z najväčších sponzorov boja proti korupcii v Rusku bude musieť zrejme odísť z krajiny. Kremeľ chce jeho mecenášske aktivity čoskoro potrestať.
Ak bankár Alexander Lebedev nechce skončiť ako bývalý prezident ropnej spoločnosti Jukos Michail Chodorkovskij, ktorý dostal 13 rokov väzenia, mal by si rýchlo zbaliť kufre.
„Chcem ukončiť akékoľvek podnikanie, všetkého sa vzdať,“ povedal Lebedev. V opačnom prípade by najskôr v septembri proti nemu začali trestné stíhanie pre takmer zabudnutý incident.
Lebedev dal v roku 2011 pri nakrúcaní reportáže televízie NTV facku podnikateľovi Sergejovi Polonskému, čo môže teraz slúžiť ako zámienka.
„Veľmi chce zlikvidovať kohokoľvek, kto má iný názor,“ tvrdí Lebedev o prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Trest za kritiku
Kremeľ definitívne nahneval, keď začal podporovať známeho ruského blogera a autora mnohých protikorupčných projektov Alexeja Navalného.
Spojenie týchto dvoch osobností je podľa politológov pre vedenie krajiny na čele s Putinom extrémne nebezpečné. Svedčia o tom už niektoré akcie, ktoré sa Lebedevovi podarilo dosiaľ uskutočniť.
Napríklad Navalného dosadil do vedenia spoločnosti Aeroflot, ktorej akcie vlastní. Chcel pustiť na trh aj novú bankovú kartu a poplatky z operácií tohto nového produktu by šli kompletne na podporu protikorupčných aktivít Navalného.
Máloktorý biznismen pred ním tak otvorene kritizoval Kremeľ i tajnú službu FSB ako on. Navyše zdôraznil, že najväčšie jeho problémy sa začali po tom, čo sa do najvyššej funkcie vrátil tento rok v marci Vladimir Putin.
„V krajine funguje model osobnej moci,“ uviedol. Lebedev je okrem iného majiteľom Národnej rezervnej banky Ruska. Ani tú podľa svojich slov nebude môcť v pokoji predať.
Jeho firmy stále preverujú štátne kontrolné inštitúcie i daňové orgány. Tlak je podľa expertov taký veľký, že ho nevydrží ani taký skúsený podnikateľ.
Utekajú masy
Okrem oligarchov opúšťajú Rusko i stredne veľkí podnikatelia. Podľa niektorých údajov emigrovalo z Ruska za posledné tri roky milión 250tisíc ľudí. Prevažná väčšina z nich sú podnikatelia.
Objavili sa i prirovnania, že súčasnú vlnu emigrácie možno prirovnať k tej, ktorá paralyzovala Rusko po boľševickom prevrate v roku 1917.
Vtedy odišli do zahraničia viac než dva milióny ľudí, hlavne intelektuálni predstavitelia a podnikateľské elity.
Magnáti, ktorí z Ruska odišli
Vladimir Gusinskij
Niekdajší mediálny magnát, ktorý položil v Rusku základy slobodných elektronických médií. Po nástupe Vladimira Putina k moci ho zatkli a neskôr obvinili z podvodov. Podarilo sa mu utiecť do Izraela.
Boris Berezovskij
Podnikateľ a priateľ rodiny prvého ruského prezidenta Borisa Jeľcina. Po nástupe Vladimira Putina ho kritizovali a vzápätí proti nemu bolo začatých niekoľko trestných stíhaní. Nakoniec utiekol do Veľkej Británie.
Jevgenij Čičvarkin
Milionár, ktorý úspešne obchoduje s mobilnými telefónmi. V roku 2009 proti nemu začali trestné stíhanie vo veci únosu a vydierania. Podnikateľovi sa podarilo zmiznúť, neskôr sa objavil vo Veľkej Británii.
Jelena Baturinová
Manželka moskovského exstarostu Jurija Lužkova. V roku 2010 tretia najbohatšia žena sveta, vlastnila stavebnú firmu Inteko. Keď padla do nemilosti, hrozilo jej trestné stíhanie. Odišla do Rakúska.
Michail Gucerijev
Majiteľ spoločnosti Russneft. V roku 2007 povedal, že bol štátom dotlačený k predaju firmy. O rok neskôr naňho vydali zatykač. Stačil utiecť do Londýna. V roku 2010 obvinenia zrušili a časť biznisu získal naspäť.
Petra Procházková