NEW YORK. Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu, ktorá odsudzuje narastajúce násilie v Sýrii a vyzýva na politický prechod k pluralitnému demokratickému systému v krajine. Prvý krok k zastaveniu násilia musia podľa uznesenia urobiť sýrske orgány.
Za rezolúciu, ktorej návrh predložili viaceré arabské štáty, hlasovalo 133 zo 193 členských krajín VZ OSN. Proti návrhu sa vyslovilo 12 krajín vrátane Ruska, Sýrie, Kuby a Venezuely a 31 štátov sa zdržalo hlasovania.
Rezolúcia vyzýva vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby armádne jednotky okamžite stiahla do kasární. Ostro ju tiež odsudzuje za nasadenie ťažkých zbraní proti vlastnému obyvateľstvu a žiada od nej splnenie medzinárodných záväzkov, pokiaľ ide o nepoužívanie a zabezpečenie chemických a biologických zbraní.
Rusko odsúdilo rezolúciu ako "škodlivú". Podľa Moskvy prijaté vyhlásenie podporuje povstalcov.
Len morálna váha
Hlasovanie prišlo po tom, ako sa v Bezpečnostnej rade OSN vzhľadom na veto Ruska a Číny nepodarilo presadiť rezolúcie, ktoré by otvorili cestu sankciám voči Sýrii. Rezolúcie VZ OSN nie sú vynútiteľné, ich schválenie jasnou väčšinou hlasov však môže mať morálnu a symbolickú váhu.
Valné zhromaždenie OSN podľa rezolúcie "dôrazne odsudzuje pokračujúce, rozsiahle a systematické hrubé porušovanie ľudských práv sýrskymi orgánmi a provládnymi milíciami". Sýrsku vládu obviňuje zo svojvoľných popráv a zabíjania a prenasledovania protestujúcich, obhajcov ľudských práv a novinárov.
Zhromaždenie zároveň odsúdilo "všetko násilie bez ohľadu na to, z ktorej strany pochádza, vrátane teroristických skupín". Kritizuje okrem toho fakt, že BR OSN neprijala opatrenia na zaistenie toho, aby sýrske úrady splnili jej rozhodnutia.
Predkladatelia návrhu rezolúcie VZ OSN tento týždeň vypustili z textu dve kľúčové ustanovenia: požiadavku, aby prezident Bašár Asad odstúpil a výzvu, aby iné krajiny uvalili na Sýriu sankcie pre občiansku vojnu v krajine. Proti týmto požiadavkám namietali Rusko a Čína.
Vládne sily bojujú o poslednú štvrť Damasku
Sýrske vládne sily v piatok útočia za podpory vrtuľníkov, desiatok tankov a obrnených vozidiel na poslednú štvrť Damasku, ktorá je v rukách povstalcov. Podľa miestnych aktivistov sa vládnym jednotkám podarilo obsadiť väčšinu štvrte at-Tadámun na juhu hlavného mesta. Vojaci podľa svedkov popravili najmenej 12 osôb, táto správa sa však nedá nezávisle overiť.
"Tisíce vojakov vpochodovali do štvrte a teraz uskutočňujú domové prehliadky," povedal jeden z miestnych obyvateľov. Vládna armáda sa snažila dobyť at-Tadámun vyše týždňa, stretla sa však s ráznym odporom zo strany povstaleckých síl. Silám slúžiacim prezidentovi Baššárovi al-Asadovi sa podarilo získať kontrolu nad ostatnými časťami Damasku ešte minulý víkend.
Vládne sily zasiahli v noci na piatok palestínsky utečenecký tábor al-Jarmúk na južnom okraji Damasku, pričom zahynulo najmenej 21 civilistov vrátane dvoch detí. K útoku došlo v rámci bojov o štvrť at-Tadámun. Zabitie palestínskych civilistov ostro odsúdil palestínsky prezident Mahmúd Abbás. V tábore žije vyše 112 000 utečencov z palestínskych území.