BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Csanád Szegedi vstúpil do rasistickej, protirómskej a antisemitskej strany Jobbik a ako poslanec roky urážal Židov. Nedávno však vyšlo najavo, že má židovských predkov z maminej strany.
Minulý týždeň ho preto strana vyzvala, aby sa vzdal postu poslanca Európskeho parlamentu. Szegedi sa tam zviditeľnil, keď na ustanovujúcu schôdzu v roku 2009 prišiel v gardistickej uniforme. Maďarskú gardu pritom rozpustil súd.
Mandát europoslanca si však Szegedi nechá, namiesto toho v pondelok vystúpil zo strany Jobbik a v Európskom parlamente bude nezávislý. Vysvetlil to tým, že nechce škodiť strane.
Asistent pálil zástavu
V stredu týždenník HVG navyše zverejnil dokumenty, ktoré dokazujú, že Szegedi ako europoslanec vyplácal zo svojho mesačného rozpočtu platy rôznym maďarským radikálom. Má ísť o Előda Nováka a ďalšie osoby spájané s radikálnym portálom Kuruc.infó.
Opozícia rastie
Prieskum
vládny Fidesz: 16 percent,
opoziční socialisti (MSZP): 15 percent,
ultrapravicový Jobbik: 11 percent,
Politika môže byť iná (LMP): 5 percent,
Demokratická koalícia (DK): 2 percentá.
Zdroj: prieskum Tárki máj 2012
Szegedi ich vyplácal ako svojich asistentov z mesačného rozpočtu 21 000 eur.
HVG poukazuje na to, že nie je možné skontrolovať, či si asistenti doma svoju prácu aj vykonávajú.
Novák dostal pred dvomi rokmi dokopy 3500 eur.
V januári na demonštráciiza vystúpenie Maďarska z EÚ pritom pred zastúpením Európskej komisie v Budapešti pálil vlajku Únie.
Ďalším poberateľom platu bol poslanec za Jobbik Samu Tamás Gergő, ktorý sa neskôr vzdal mandátu, pretože ho odsúdili za fyzické násilie.
Nácek sa nezaprie, komentuje Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Peniaze za mlčanlivosť
Na verejnosť sa dostala nahrávka z roku 2010, na ktorej Szegedi sľubuje peniaze z europarlamentu straníckemu kolegovi Zoltánovi Ambrusovi za to, že pomlčí o jeho pôvode, píše sa na blogu Kettős Mérce (Dvojaký meter).
Ambrusa vyšetrovali v súvislosti so sériou vrážd Rómov v uplynulých rokoch a našli uňho zbrane a výbušniny. Práve členovia strany z borsodskej župy, kde bol Szegedi predsedom, mali informácie o jeho pôvode zistiť v snahe zbaviť sa Szegediho.
Strana Jobbik, ktorá oslovuje mladých voličov, stráca popularitu. Kým vlani ju inštitút Tárki označil za víťaza popularity, keď s dvadsiatimi percentami takmer dobehla druhých socialistov, tento rok by ju volilo 8 až 11 percent voličov. Kauza okolo poslanca Szegediho vypukla len koncom júla.