Praha 1. septembra (TASR) - Česká republika sa poučila zo záplav v roku 1997, pri nedávnych ničivých povodniach podstatne lepšie fungoval záchranný systém. "Krajské úrady sa ukázali počas záplav ako dobrá súčasť záchranného systému a integrovaný záchranný systém sa ukázal ako veľmi významná podpora, čo je prejavom poučenia z povodní pred piatimi rokmi," povedal dnes v nedeľňajšom programe televízie Prima "Nedeľňajšia partia" premiér Vladimír Špidla.
Podľa neho treba okamžite reagovať na potreby ľudí a obcí a preto vláda rozhodla o pomoci štátu ľuďom, ktorí boli povodňami zasiahnutí. Poskytla okamžitú finančnú pomoc ľuďom v núdzi v sume 30.000 korún, 150.000 korún na výstavbu nového domu či bytu a výhodné pôžičky.
Súčasná vláda takisto vychádzala z minulých skúseností a pomoc obciam už vopred nelimitovala časom a nepodmieňuje poskytované pôžičky kolaudáciou v určitom termíne. "Skúsenosť ukázala, že niekedy sú okolnosti neprekonateľné a stanovovať mechanické dátumy v takom stave nie je rozumné," konštatoval Špidla.
Pri povodniach bolo zasiahnutých šesť percent českého územia a postihnutých 1,6 milióna ľudí. "Je dôležité urobiť rýchlo významné vodohospodárske rozhodnutia, najmä v oblastiach, kde sa obnovuje výstavba," konštatoval Špidla. Vláda podľa neho pripravuje až 70-percentnú dotáciu na aktualizáciu územných plánov v súvislosti s vodohospodárskymi dielami a retenčnou schopnosťou krajiny. "Do týchto územných plánov musíme vložiť skúsenosti, ktoré sa tak kruto v povodniach prejavili," povedal Špidla.
Ponuka Európskej investičnej banky Českej republike vo forme pôžičky 200 miliónov eúr na obnovenie čističiek odpadových vôd, mostov a komunikácií, je podľa Špidlu veľmi výhodná. "Navrhujú nám sedem až desať rokov odkladu splátok, čo tí, ktorí s peniazmi zachádzajú vedia, že je to v podstate dar. Úrokové podmienky sú pritom veľmi dobré," povedal premiér.
Cieľom vlády je podľa premiéra čo najrýchlejšie vrátiť postihnuté oblasti do bežného života. "Kto rýchlo dáva, dvakrát dáva," domnieva sa premiér. Kvôli povodniam vláda hodlá urobiť celý rad daňových zmien. Súčasťou balíku je novela zákona o spotrebných daniach, ktorá v budúcom roku ráta s rastom daňových sadzieb u alkoholu, cigariet a stlačených a skvapalnených plynov, zvažuje takisto rast spotrebnej dane z pohonných látok.
Zvýšiť by sa mala napr. aj DPH na sedem percent, a to i u potravín a väčšiny služieb. Na stole je aj návrh na zvýšenie dane z príjmu fyzických osôb, ktorá sa má týkať ľudí s ročným príjmom okolo milióna korún. Súčasťou balíka povodňových opatrení sú tiež návrhy úspor niektorých výdavkov. Majú sa týkať nižšieho rastu miezd štátnych zamestnancov a zmrazenia platov ústavných činiteľov.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) mak juh