Johannesburg 1. septembra (TASR) - Na lepšej ochrane biologických druhov do roku 2010 sa dohodli na rokovacom maratóne v noci nadnes delegáti johannesburského Svetového summitu OSN o trvalo udržateľnom rozvoji.
Do tohto termínu sa má výrazne znížiť rýchlosť vymierania jednotlivých druhov. Tento zámer sa zapracuje aj do záverečného akčného plánu, ktorý sa má odsúhlasiť na záver konferencie o riešení naliehavých globálnych problémov.
Pokiaľ ide o ďalšie ústredné témy rokovaní, naďalej sa nedospelo k zhode. Medzi kľúčové body diskusie patrí napríklad Európskou úniou rázne presadzované budovanie zdrojov obnoviteľnej energie po celom svete.
Zakiaľ delegáti rokovali do skorých ranných hodín za zatvorenými dverami, generálny tajomník OSN Kofi Annan a juhoafrický prezident Thabo Mbeki mali pred sebou návštevu jaskýň Sterkfontein. Táto archeologická lokalita je miestom nálezu skamenelín predchodcu človeka starých 3,5 milióna rokov.
Desaťdňový summit, ktorý sa začal uplynulý pondelok, sa zameriava na spôsoby zabezpečenia dostatočného množstva pitnej vody, hygieny a zdravotníckej starostlivosti pre najchudobnejších ľudí sveta pri súčasnom ochránení životného prostredia.
Mnoho krajín, bohatých, ako aj chudobných, ale vzdoruje cieľom summitu. Spojené štáty sa odmietli zaviazať ku konkrétnym termínom pre nové ciele, ako napríklad znížiť do roku 2015 na polovicu množstvo ľudí vo svete bez prístupu k hygienickým zariadeniam. Podľa USA sú konkrétne výsledky dôležitejšie ako slová na papieri.
Európska únia zas prejavila neochotu diskutovať o odstránení subvencií pre svoje poľnohospodárstvo, zatiaľ čo rozvojové krajiny sa pridali na stranu Washingtonu proti požiadavke na budovanie obnoviteľných zdrojov energie.
Najmenej 10.000 demonštrantov frustrovaných pomalým tempom rokovaní a v obavách, že zámery summitu budú zmietnuté zo stola, pochodovalo v sobotu z chudobnej johannesburskej štvrte Alexandra ku kongresovému centru v luxusnom predmestí Sandton. Ich tričká a transparenty zdobili nápisy typu: "Usáma bin Ládin - zbombarduj Sandton", "Ruky preč od Iraku", "Globalizujme intifádu", či "Bush, patríš do buša". Demonštranti boli hluční, no neútoční.
Viac ako 20 lídrov z rôznych krajín sveta, vrátane zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho, pricestovalo v sobotu do Južnej Afriky. Do stredy má na summit prísť 109 čelných politikov z celého sveta.