Haifa 1. septembra (TASR) - Keď sa v Juhoafrickej republike pred niekoľkými rokmi začali vyostrovať vzťahy medzi černochmi a belochmi a rapídne sa zhoršila bezpečnostná situácia, mnoho juhoafrických židov sa rozhodlo vysťahovať sa do Izraela. Teraz sa však aj napriek tomu, že v Juhoafrickej republike sa nič nezmenilo k lepšiemu, ba skôr naopak, vracajú späť. Dôvodom sú ekonomické ťažkosti.
Tento problém sa týka hlavne juhoafrických dôchodcov, ktorí doteraz obývali Netanju mesto pre majetnejšiu strednú vrstvu. Sú totiž odkázaní na príjem z Juhoafrickej republiky. Vzhľadom na to, že tamojšia mena rand stále oslabuje, ich dôchodky sa reálne mesiac čo mesiac znižujú. V Izraeli navyše rastú ceny za bývanie, elektrinu a vodu, ale aj za základné potraviny. Daňová reforma, ktorú vláda schválila tento rok, zasadila juhoafrickým dôchodcom ďalšiu ranu. Na jej základe sa budú zdaňovať aj takzvané pasívne príjmy zo zahraničia, teda aj dôchodky. Mnoho dôchodcov sa dostáva do situácie, že si jednoducho život v Izraeli nemôžu dovoliť.
Naspäť sa však vracajú aj mladé rodiny. Pre nich je dôvodom hlavne nevyhovujúci pracovný čas v Izraeli sa pracuje šesť dní v týždni. Sťažujú sa aj na to, že vzhľadom na to, ako ťažko pracujú, zarábajú pomerne málo. Dôvodom pre ich rozhodnutie odísť je aj bezpečnostná situácia v Izraeli, ale ako zdôrazňujú, tento dôvod je až na treťom mieste, po ekonomických a rodinných dôvodoch. Sami tvrdia, že Juhoafrická republika nie je zďaleka najbezpečnejšie miesto na svete.
(spolupracovníčka TASR Jana Mikušová) mon juh