MOSKVA. Ruské ministerstvo obrany v piatok poprelo správy o tom, že plánuje vyslať plavidlá ruských námorných síl do sýrskeho prístavu Tartús. Informovala o tom štátna tlačová agentúra RIA Novosti.
Ruské tlačové agentúry predtým s odvolaním sa na zdroj z generálneho štábu uviedli, že Moskva vysiela tri veľké vyloďovacie plavidlá s príslušníkmi námornej pechoty na ruskú námornú základňu v Tartúse. Podľa tohto zdroja boli už lode v Stredozemnom mori, do Tartúsu mali doraziť koncom týždňa a zotrvať tam niekoľko dní.
Ruskí predstavitelia už predtým uviedli, že plánujú do Tartúsu vyslať námornú pechotu, aby v prípade potreby evakuovala zo základne asi sto príslušníkov personálu a odviezla jej zariadenie.
Tartús je v súčasnosti jediná základňa ruského vojenského námorníctva mimo krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Rusko má dlhodobé priateľské vzťahy s režimom sýrskeho prezidenta Bašára Asada a spolu s Čínou ho bráni aj na pôde Bezpečnostnej rady OSN.
Vládne jednotky zabili najmenej 62 ľudí v provincii Hamá
Vládne jednotky zabili najmenej 62 ľudí v provincii Hamá v strednej Sýrii. Medzi obeťami masakry v oblasti Arbaín sú údajne aj ženy a deti mladšie ako desať rokov. V piatok to oznámila agentúra DPA s odvolaním sa na informácie sýrskych opozičných aktivistov.
Británia v piatok zároveň oznámila, že ako reakciu na zlyhanie mierového plánu Kofiho Annana zvýši svoju podporu pre sýrske opozičné sily.
Pre BBC to v piatok povedal britský minister zahraničných vecí William Hague. Spresnil, že táto podpora nebude zahŕňať dodávky zbraní. "Pomáhame niektorým frakciám sýrskej opozície, ale praktickú nevojenskú podporu, povedal Hague.
"Pomáhame s komunikáciou a podobnými záležitosťami." Odchádzajúci mierový vyslanec v Sýrii Kofi Annan stále verí, že patová situácia v Sýrii sa dá prekonať, ak budú všetky strany ochotné uzavrieť kompromis.
V článku, ktorý dnes uverejnili noviny Financial Times, vyzval Rusko, Čínu a Irán, aby spoločným úsilím presvedčili sýrsku vládu o nevyhnutnosti zmeny politického kurzu.
Sýriu je stále možné zachrániť, povedal Annan a rezignoval
Kofi Annan, ktorý vo štvrtok večer rezignoval na post osobitného vyslanca OSN pre Sýriu, krátko po svojom odchode vyzval mocné štáty združené v Bezpečnostnej rade OSN na nájdenie okamžitého riešenia konfliktu v blízkovýchodnej krajine.
"Sýriu stále možno zachrániť pred najhoršou kalamitou," povedal.
Hlavný diel zodpovednosti by podľa ghanského diplomata mali niesť prezidenti USA a Ruska, Barack Obama a Vladimir Putin.
"Záchrana si však vyžaduje odvahu a vodcovstvo, najmä od stálych členov BR OSN vrátane prezidentov Putina a Obamu. Ukazovanie prstom a vzájomné obviňovanie je škodlivé," dodal Annan, ktorý sa snažil o nájdenie riešenia humanitárnej krízy v Sýrii, kde už 17 mesiacov zúri povstanie proti režimu prezidenta Baššára Asada.
Ako napísal pre denník Financial Times, vojenská intervencia sama o sebe by úspech nepriniesla, no navrhované nekonzistentné "politické riešenie bolo odsúdené na zánik".
Kofi Annan na stretnutí s Baššárom Asadom v marci.
FOTO - SITA/AP
Západ viní Rusko a Čínu
Za rezignáciu Annana sú podľa Guida Westerwelleho, nemeckého ministra zahraničných vecí, zodpovedné predovšetkým Rusko a Čína.
Zdôraznil ich postoj k rezolúciám, ktoré na pôde Bezpečnostnej rady OSN spoločne odmietli trikrát podporiť.
Rovnaký názor vo štvrtok vyjadrila aj vláda vo Washingtone.
Samotný ghanský diplomat označil za hlavnú príčinu svojho odchodu slabú politickú podporu pre jeho šesťbodový mierový plán a pokračujúce "ukazovanie prstom a vzájomné obviňovanie" v rámci BR OSN.
Na Annanovu štvrtkovú rezignáciu zareagovala prostredníctvom svojej vysokej predstaviteľky pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej aj EÚ.
Šéfka európskej diplomacie vyjadrila "hlbokú ľútosť" a vyzvala na okamžité nájdenie náhrady na post osobitného vyslanca pre Sýriu.
Frustrovaní Arabi
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov sa v piatok pokúsi prijať vlastnú rezolúciu, ktorá odsudzuje neochotu riešiť situáciu v Sýrii v prípade výkonného orgánu OSN - Bezpečnostnej rady.
Iniciatíva, za ktorou stoja predovšetkým arabské krajiny, je však len symbolická a nebude mať reálny význam.
Podľa diplomatov je to zúfalý pokus ako ukázať Číne a Rusku frustráciu z toho, že medzinárodné spoločenstvo nedokáže prinútiť sýrskeho prezidenta Baššára Asada, aby odstúpil.
V texte Valného zhromaždenia sa objavuje aj nepriama kritika oboch krajín. Dokument navrhnutý Saudskou Arábiou totiž "odsudzuje zlyhanie Bezpečnostnej rady" vyriešiť sýrsku krízu.
Ostreľované hlavné mesto Damask.
FOTO - SITA/AP
Čína je otvorená návrhom
Čína vyjadrila poľutovanie nad rezignáciou osobitného Kofiho Annana zo svojej funkcie.
Peking zdôraznil podporu Organizácii Spojených národov, ktorá by mala hrať dôležitú úlohu pri riešení krízy v Sýrii.
"Chápeme ťažkosti Annanovej sprostredkovateľskej práce a rešpektujeme jeho rozhodnutie," vyhlásila Čína prostredníctvom hovorcu čínskeho rezortu diplomacie.
Súčasne ocenil Annanovo úsilie a povedal, že Čína je otvorená "akýmkoľvek návrhom, ktoré pomôžu politickému riešeniu sýrskej záležitosti".
Rusko: Treba urýchlene nájsť náhradu za Annana
Rusko v piatok vyzvalo svetové mocnosti, aby urýchlene našli náhradu za zvláštneho vyslanca OSN a Ligy arabských štátov (LAŠ) pre Sýriu Kofiho Annana, ktorý z tohto postu odstúpil vo štvrtok.
Ministerstvo zahraničia vo vyhlásení zdôraznilo, že súčasná situácia v Sýrii si vyžaduje prítomnosť OSN v krajine. "Treba čo najskôr nájsť dôveryhodného kandidáta, ktorý nahradí Kofiho Annan," píše sa vo vyhlásení.
Irán: Annanov plán podkopali niektoré krajiny
Irán obvinil krajiny, zasahujúce do vnútorných záležitostí Sýrie, zo zlyhania mierového plánu Kofiho Annana.
"Niektorým zasahujúcim krajinám sa nepáčili Annanove snahy na zastavenie dodávok zbraní do Sýrie a ukončenie teroristických činov. Kedykoľvek Annanov plán uspel v jednej oblasti, v inej došlo k nárastu teroristických akcií," vyhlásil hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Ramín Mehmanparast.
Všetky štáty, ktorým záleží na stabilite a bezpečnosti Sýrie, by podľa neho mali vyvinúť spoločné úsilie smerujúce k nadviazaniu mierových rozhovorov medzi sýrskou vládou a opozíciou.
V podobnom zmysle sa vyjadril aj ruský viceminister zahraničných vecí Gennadij Gatilov. Podľa neho sa niektoré krajiny "poctivého medzinárodného sprostredkovateľa" chceli zbaviť, aby si uvoľnili cestu k použitiu sily.
Annanov odchod zvýšil pravdepodobnosť zahraničnej vojenskej intervencie v Sýrii, zdôraznil Gatilov.
Zabili šestnásťčlennú rodinu povstalcov
V Sýrii medzitým pokračujú ostré boje medzi vládou a vzbúrencami.
Šestnásť povstalcov z jednej rodiny prišlo o život pri útoku sýrskej armádnej helikoptéry na južnej planine Haurán.
Ide o strategickú oblasť, spájajúcu Damask s Jordánskom, v ktorej sa v uplynulých dňoch zintenzívnili boje. Informovali o tom dnes opozičné zdroje.
K značným obetiam na strane rebelov došlo po tom, ako bojovníci zaútočili vo štvrtok na armádne stanovište pri meste Busra al-Harír.
Hneď nato ich vojaci začali prenasledovať zo vzduchu. Armádne delostrelectvo taktiež ostreľovalo mesto.
Všetci zabití povstalci pochádzali z jednej rodiny Haríriovov, prominentného južného klanu z Busry al-Haríru.
Na amatérskej snímke čierny dym stúpa počas bojov vládnych síl s príslušníkmi Slobodnej sýrskej armády v meste Aleppo.
FOTO - TASR/AP