TUNIS, BRATISLAVA. Za rúhanie sa Bohu má v prvej krajine arabskej jari hroziť dvojročný trest vo väzení. To v tradične sekulárnom Tunisku vyvoláva obavy o osud provokatívnych umelcov.
Zákon, ktorý má chrániť všetky hlavné náboženstvá v krajine (islam, kresťanstvo i judaizmus), podľa šéfa výboru pre ústavu Habíba Chedhera zachová slobodu prejavu.
Chedher o vládnom návrhu hovoril podľa agentúry AFP pre miestny rozhlas. Potrestať môžu urážky, znesvätenie, zosmiešňovanie aj zobrazovanie Alaha a proroka Mohameda.
V Tunisku, kde vládne kabinet na čele s umiernenými islamistami, sa od vlaňajšej revolúcie umelci viackrát dostali do konfliktu s radikálnymi islamistami. Výstava, na ktorej boli diela považované za urážlivé pre islam, v júni spôsobila nepokoje, zahynul človek a sto ľudí sa zranilo. Vládu tretí sektor obviňuje, že k radikálom je príliš mierna.
V máji dostal majiteľ súkromnej televízie Nessma pokutu za vysielanie filmu Persepolis pre zobrazenie Boha, čo súd vyhodnotil ako podkopávanie morálky a verejného poriadku.
Zákony proti urážkam náboženstva sú aj v Európe, no používajú sa minimálne. V roku 2009 zakázalo rúhanie Írsko s pokutami do 25-tisíc eur, čo podnietilo protesty ateistov.
V susednom Poľsku tento rok pokutoval súd za urážku náboženského cítenia známu speváčku Dodu. Za očierňovanie Biblie musela zaplatiť vyše 1000 eur.