KAMPALA, BRATISLAVA. Keď v polovici júna zomrelo v oblasti Kibaale na západe Ugandy trojmesačné dievča, nikto presne nevedel prečo. Hovorilo sa o čarodejníctve. Až po jej pohrebe sa ukázalo, že do Ugandy sa vrátila hrozivá choroba ebola.
Z pohrebu s ebolou
Tú stále nevieme liečiť. Nakazený pred smrťou krváca zo všetkých otvorov, vírus sa šíri dotykom a telesnými tekutinami. To sa stalo aj na pohrebe.
Na poslednej rozlúčke s dievčaťom sa nakazilo pätnásť ľudí, jedenásť z nich už zomrelo. Celkovo je v Ugande štrnásť obetí. Toto číslo sa môže zvýšiť, vírus sa v tele nemusí prejaviť aj štyri týždne.
Lekári najprv varovali pred panikou. Tvrdili, že ebolu sa im podarilo udržať len v Kibaale a zvyšku krajiny nič nehrozí. To sa však zmenilo, keď sa jeden z pacientov prišiel liečiť do hlavného mesta Kampala, kde aj zomrel.
Mesto v ohrození
Ugandský prezident Yoweri Museveni v pondelok ľudí varoval, aby sa vyhýbali kontaktu s ostatnými. Neodporúča podávanie rúk, vzduchom sa vírus nešíri. Ďalšie prípady z Kampaly zatiaľ nehlásili.
Ak by sa však choroba rozšírila v tomto poldruhamiliónovom meste, bolo by veľmi ťažké ju zastaviť. Najmä v slumoch je slabá hygiena a zdravotná starostlivosť je zle dostupná.
Pri niektorých výskytoch v posledných rokoch zomreli stovky ľudí. V Ugande je teraz jeden zo štyroch kmeňov eboly – sudánsky. Na ten zomiera približne polovica nakazených.
Najnebezpečnejšia je ebola-zaire, pri ktorej zomiera až 90 percent nakazených.