AKTUALIZOVANÉ 23:39

Annan už nie je osobitným vyslancom pre Sýriu

Kofi Annan rezignoval na svoju funkciu osobitného vyslanca OSN pre Sýriu.

Ťažká technika v uliciach Damasku.(Zdroj: TASR)

DAMASK. Osobitný vyslanec OSN a Ligy arabských štátov (LAŠ) pre Sýriu Kofi Annan rezignuje na svoju funkciu. Annan požiadal OSN a LAŠ, aby mu už neobnovili mandát, ktorý vyprší 31. augusta, informoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

Annan odôvodnil svoj odchod z tohto postu nedostatočnou podporou Bezpečnostnej rady OSN a medzinárodného spoločenstva.

Konflikt v Sýrii vedený čoraz viac vojenskými prostriedkami a jasná nejednotnosť v BR OSN podľa Annana zmenili situáciu natoľko, že nie je možné, aby úspešne vykonal svoj mandát nájdenia politického riešenia.

"Pokým sýrsky ľud zúfalo žiada činy, pokračuje v Bezpečnostnej rade vzájomné pripisovanie si viny," povedal Annan pred novinármi v Ženeve.

"Svet je plný bláznivých ľudí, ako som ja. Takže nebuďte prekvapení, ak generálny tajomník Pan Ki-mun nájde niekoho, kto dokáže urobiť lepšiu prácu ako ja," dodal Annan s tým, že úsilie v otázke Sýrie by malo byť stále zamerané na politickú zmenu, čo znamená, že sýrsky "prezident (Bašár) Asad bude musieť skôr či neskôr odísť".

Ashtonová: Annan opustil svoju funkciu aj pre bezmocnosť

Pan Ki-mun v oficiálnom vyhlásení vyjadril Annanovi "najhlbšiu vďačnosť" za rozhodné a odvážne úsilie, s akým zastával post osobitného vyslanca pre Sýriu. Ďalej uviedol, že OSN sa spolu s LAŠ pokúsia rýchlo nájsť Annanovho nástupcu.

"OSN je naďalej odhodlaná pokračovať v úsilí zastaviť násilie diplomaciou... To môže byť úspešné iba vtedy, pokiaľ strany konfliktu prijmú pevný záväzok na dialóg a medzinárodné spoločenstvo ich bude jednotne podporovať," konštatoval Pan Ki-mun.

Biely dom uviedol, že rezignácia Annana poukazuje na to, že Rusko a Čína nepodporili kroky proti Asadovi v BR OSN. Podľa hovorcu Bieleho domu Jaya Carneyho nebola sýrska vláda nikdy ochotná prijať Annanov mierový plán zahŕňajúci prímerie a pozorovateľov v krajine. Carney dodal, že USA budú naďalej spolupracovať s partnermi v úsilí zastaviť násilie a sú stále proti posielaniu zbraní povstalcom.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin uviedol, že Moskva rozhodnutie Annana ľutuje a dúfa, že mesiac, ktorý mu na poste vyslanca ostáva, využije čo najefektívnejšie. Podľa Čurkina mierové úsilie Annana oslabovali už od začiatku naopak západné veľmoci nesúhlasom s "rozumnými a vyváženými návrhmi" v BR OSN.

V podobnom duchu sa podľa tlačovej agentúry Interfax vyjadril i ruský prezident Vladimir Putin, ktorý označil situáciu v Sýrii za "tragédiu".

"Kofi Annan je veľmi vážený človek, vynikajúci diplomat a veľmi slušný človek, takže je to naozaj škoda," povedal Putin v Londýne. Vyjadril nádej, že úsilie medzinárodného spoločenstva smerujúce k ukončeniu násilia bude pokračovať.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová vyjadrila hlboké poľutovanie nad správou o rezignácii Kofiho Annana zo svojej funkcie. "Od začiatku jeho misie som podporovala neúnavnú snahu Kofiho Annana nájsť mierové riešenie pre krízu v Sýrii," uviedla Ashtonová v stanovisku pre médiá.

"Rezignácia Kofiho Annana je jasným dôkazom jeho bezmocnosti kvôli tomu, že Bezpečnostná rada OSN nebola schopná dohodnúť sa na spoločnej rezolúcii," uviedla Ashtonová.

V palestínskom tábore v Damasku zabili 20 ľudí

Najmenej 20 ľudí vo štvrtok zahynulo a ďalších 65 osôb utrpelo zranenia po tom, ako sýrske bezpečnostné sily vypálili tri mínometné strely na palestínsky tábor v Damasku. Informovali o tom nemocničné zdroje.

Svedkovia v tábore uviedli telefonicky pre agentúru Reuters, že strely dopadli na rušnú ulicu v čase, keď si ľudia pripravovali jedlo, aby po západe slnka prerušili pôst v rámci ramadánu.

Po dopade prvej strely na miesto pribehli obyvatelia tábora a vtedy ulicu zasiahol ďalší mínometný náboj. "Okamžite to zabilo mnoho ľudí," uviedla jedna z obyvateliek.

V Jarmúku žije najväčšia palestínska utečenecká komunita a je domovom pre viac ako stotisíc ľudí.

Bezprostredne nebolo jasné, čo vyprovokovalo ostreľovanie. Aktivisti a opozičné zdroje uviedli, že v tom čase v neďalekej štvrti Tadamún došlo k prudkým bojom medzi vládnymi silami a povstalcami.

Vojna pokračovala aj v Aleppe

Silné explózie otriasli tureckou hranicou so Sýriou. Môžu súvisieť s prebiehajúcimi bojmi v sýrskom meste Aleppo, oznámila vo štvrtok agentúra AP.

Výbuchy sa ozývali z blízkosti sýrskeho mesta Azáz, ktoré leží blízko tureckého hraničného mesta Kilis. Azáz je obsadený vzbúrencami.

Oblasť je kľúčovou trasou pre utečencov a povstalcov, ktorí smerujú do Aleppa, aby sa tam zapojili do prebiehajúcich bojov. Aleppo je odtiaľ vzdialené približne 50 kilometrov.

Sýrske observatórium pre ľudské práva so sídlom v Británii uviedlo, že vojenské letisko pri Aleppe ostreľoval vzbúrenecký tank. Ide o prvé použitie ťažkej zbrane ukoristenej vzbúrencami.

Observatórium tiež informovalo, že sedem ľudí, najmä žien a detí, prišlo o život, keď dnes ráno ostreľovali ich dedinu Abijín.

Boje o Aleppo, hlavnú sýrsku obchodnú metropolu, prebiehajú už takmer dva týždne.

Vojaci zabili na predmestí Damasku najmenej 35 ľudí

Sýrski vojaci zabili v stredu najmenej 35 ľudí, väčšinou neozbrojených civilistov, keď ostreľovali a zaberali predmestie metropoly Damask. Informovala o tom dnes agentúra Reuters na základe výpovedí obyvateľov a organizácií aktivistov.

"Tanky a vojaci odišli okolo 16.00 h (miestneho času). Keď boli ulice prázdne, našli sme telá najmenej 35 mužov," povedal do telefónu obyvateľ, ktorý sa nachádzal v juhozápadnej časti Damasku.

"Takmer všetci boli popravení guľkami do tváre, hlavy a krku vo svojich domovoch, záhradách a pivniciach," dodal obyvateľ o akcii vojakov, ktorých úlohou je rozdrviť opozíciu proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.

Obyvateľ uviedol, že do ich rodinného domu prišli vojaci zo štvrtej divízie, ktorej velí Asadov brat Máhir. "Skontrolovali mi preukaz totožnosti a nechali ma tak. Zrejme hľadali aktivistov alebo mladých mužov s určitou charakteristikou, aby ich popravili," vysvetlil.

Telá zhromaždili v mešite a potom pochovali v masovom hrobe, ktorý vykopal buldozér, dobrovoľne poskytnutý jeho majiteľom z neďalekej farmy.

Ďalší obyvateľ Damasku uviedol, že celkový počet obetí je najmenej 50.

Sýria obvinila Turecko z podpory terorizmu

Sýria vo štvrtok obvinila Turecko, že zohralo "zásadnú úlohu" v podpore terorizmu tým, že otvorilo letisko a hranice pre bojovníkov al-Káidy a ďalších džihádistov.

"Turecká vláda vytvorila na svojom území vojenské úrady, kde izraelské, americké, katarské a saudskoarabské tajné služby nasmerovávajú teroristov vo vojne proti sýrskemu ľudu," uvádza sa vo vyhlásení sýrskeho ministerstva zahraničných vecí sprostredkovanom štátnou televíziou.

Eurokomisárka žiada OSN, aby zostalo

Európska komisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové situácie Kristalina Georgievová oznámila, že si želá, aby pozorovatelia OSN zostali na území Sýrie kvôli zabezpečeniu humanitárnych záležitostí.

OSN má v najbližších týždňoch rozhodnúť, či rozšíri svoju misiu pozorovateľov v Sýrii, kde občianska vojna dosahuje nové rozmery, alebo túto misiu, ktorá pomáha aj humanitárnym akciám, zmrazí.

Európsky internetový denník EUobserver vo štvrtok citoval slová komisárky Georgievovej, podľa ktorej je prítomnosť pozorovateľov OSN a humanitárnych pracovníkov v Sýrii potrebná.

Komisárka spresnila, že pozorovatelia síce prebiehajúce násilnosti nezastavia, ale aspoň pomáhajú pri vytváraní skutočného obrazu o tom, čo sa v krajine deje.

V rámci svojich možností tiež vytvárajú priestor na pomoc ľuďom v núdzi.

Potravinovú pomoc potrebujú milióny Sýrčanov

Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu poskytne vojnou sužovaným sýrskym civilistom ďalšiu humanitárnu pomoc vo výške 12 miliónov dolárov (9,7 milióna eur), informovala dnes agentúra AP.

Humanitárna pomoc Spojených štátov tak od minulého roku - od začiatku konfliktu v Sýrii - dosiahne celkovo 76 miliónov dolárov (zhruba 61,5 milióna eur).

Táto pomoc nezahŕňa 25 miliónov dolárov (20,2 milióna eur), ktoré USA poskytli priamo sýrskej opozícii formou komunikačných prostriedkov a zdravotníckeho vybavenia.

Nová humanitárna pomoc bude určená pre Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Medzinárodný výbor Červeného kríža, Detský fond OSN (UNICEF) a ďalšie organizácie, poskytujúce pomoc sýrskym civilistom, uviedli nemenovaní predstavitelia Obamovej administratívy.

Potravinovú pomoc budú podľa OSN potrebovať až tri milióny Sýrčanov. Asi 1,5 milióna sýrskych obyvateľov žijúcich v oblastiach najviac postihnutých konfliktom potrebuje okamžitú potravinovú pomoc po dobu nasledujúcich troch až šiestich mesiacov.

Asi milión ľudí potrebuje pomoc vo forme osiva, krmiva pre dobytok, paliva a súčiastok pre poľnohospodárske stroje. Tieto údaje priniesli Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Svetový potravinový program (WFP), podľa ktorých sa výška škôd v poľnohospodárstve spôsobená konfliktom vyšplhala na vyše 1,5 miliardy eur.

Situácia bude mať podľa OSN katastrofálne dôsledky nielen pre ekonomiku, no najmä pre humanitárnu situáciu obyvateľstva. "Tieto straty pocítia najmä tí najchudobnejší," píše sa v spoločnom vyhlásení FAO a WFP. Potravinová pomoc WFP sa zatiaľ dostáva k asi 540 tisícom ľudí, tento mesiac by už mala pokryť 850-tisíc ľudí.

Občiansky konflikt v Sýrii trvá od marca minulého roku a podľa odhadu exilových aktivistov si už vyžiadal najmenej 20-tisíc obetí na životoch.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 6. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 7. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 10. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 352
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 851
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 727
 4. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 981
 5. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 5 960
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 674
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 4 138
 8. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 4 024
 9. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 3 675
 10. Fakulta manažmentu prepája štúdium a prax cez ďalšie strediská 3 327

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.

Neprehliadnite tiež

Tisíce ľudí demonštrovali na podporu gruzínskej nezávislej televíznej stanice

Rustavi 2 je najpopulárnejšou gruzínskou televíznou stanicou.

Samovražedný útočník sa odpálil v Mogadišu. Výbuch si vyžiadal 39 obetí

K zodpovednosti za útok sa doposiaľ nikto neprihlásil.

Netanjahu vlani odmietol mierový plán od Kerryho, tvrdí denník Haarec

Mierová iniciatíva predpokladala aj existenciu samostaného Izraela a Palestíny.

V Bielorusku demonštrovali stovky ľudí proti daňovému zákonu

Ľudia, ktorí odpracovali menej než 183 dní za rok, by mali podľa legislatívy vláde zaplatiť asi 235 eur.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop