Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
ATÉNY, BRATISLAVA. Cestoviny, múku, olivový olej alebo zemiaky dostali v stredu večer bezplatne chudobní Aténčania. Ale pod jednou podmienkou. Museli ukázať občiansky preukaz, aby dosvedčili, že sú Gréci, a nie imigranti. Jedlo totiž rozdávala krajne pravicová strana Zlatý úsvit.
Predstavitelia strany podľa agentúry AFP vykrikovali nenávistné heslá a kritizovali žobrákov, nelegálnych prisťahovalcov a predavačov, ktorí sa potulujú po meste.
Cudzinci sú votrelci
Akcia sa uskutočnila napriek tomu, že ju miestne úrady zakázali. Neželali si, aby bola na Námestí Syntagma, blízko budovy parlamentu. Primátor Atén rozdávanie potravín kritizoval. Tvrdí, že nie je pravda, že ľudia v meste hladujú.
Zlatý úsvit je presvedčený o opaku. A viní z toho cudzincov. „Nelegálni prisťahovalci, ktorí sem prišli a užívajú si všetky práva a privilégiá pochádzajúce od Grékov platiacich dane, sú votrelci. Sú nebezpečenstvom pre Grécko,“ povedal poslanec Christos Pappas pre Reuters TV.
Zlatý úsvit získal v posledných parlamentných voľbách sedem percent a má v parlamente 18 poslancov. Programom a rétorikou sa radí medzi najradikálnejšie európske strany.
Zlú ekonomickú situáciu, takmer dvadsaťtripercentnú nezamestnanosť a prudký pokles životnej úrovne zneužíva na vlastné politické ciele. Niektorí jej prívrženci dokonca verejne priznali, že obdivujú nacistického vodcu Adolfa Hitlera.
Strana odmieta, že by mala neonacistickú agendu. Nesúhlasí tiež s tvrdeniami, že jej stúpenci sú zodpovední za posledné pouličné útoky proti ázijským a africkým migrantom.
O extrémizme strany však svedčí aj posledný škandál zo začiatku júla, keď vyzvali Grékov, aby darovali krv iba gréckym občanov. Lekári a mimovládne organizácie tento „nápad“ označili za rasistický a nehumánny.
Gréckej štátnej kase medzitým opäť dochádza hotovosť. Vládne strany sa v stredu pod tlakom udalostí dohodli na ďalších škrtoch vo výške 11,5 miliardy eur. Ide o podmienku, aby získali prístup k ďalším peniazom od zahraničných veriteľov. Európska únia a Medzinárodný menový fond by mali v septembri rozhodnúť, či krajine pošlú 31,5 milardy eur.
O úspornom balíčku sa vládna koalícia dohadovala niekoľko týždňov. Ľavicové strany Pasok a Dimar odmietali ďalšie znižovanie dôchodkov a platov v štátnej správe. Žiadali preto rozloženie škrtov na väčšie časové obdobie. Obávajú sa sociálnych nepokojov, ktoré by mohli prerásť až do násilností.
Hádky v koalícii
Premiér Antonis Samaras na mimoriadne turbulentnom stretnutí nakoniec zatlačil na oboch koaličných partnerov. „Ak neprijmeme dodatočné úsporné opatrenia, budeme musieť odísť z eurozóny,“ povedal Samaras reportérom.
Líder socialistov Evangelos Venizelos nakoniec ustúpil, aby neprivolal rozpad vlády a ďalšie predčasné voľby.
O nestabilite novej vládnej koalície svedčia aj problémy so zákonom o reforme vzdelávania. Šesť poslancov Pasoku hlasovalo proti jeho prijatiu vrátane bývalého premiéra Georgea Papandreoua.