ALEPPO, TEL AVIV. Staroveké sýrske mesto sa veľmi nezapájalo do povstania proti prezidentovi Bašarovi Asadovi, ktoré sa začalo na jar minulého roka. Teraz je možné, že práve v ňom sa usídli vláda, ktorá by bola alternatívou k Asadovi.
Tak ako sa počas líbyjskej vojny zrodila vláda rebelov v Benghází. Sýrski rebeli vyhlasujú, že čoskoro dobyjú mesto Aleppo. Asadove jednotky majú v meste viac problémov ako v Damasku.
Aleppo však nikdy nebolo príliš revolučne naladené. Je to komerčné centrum Sýrie a ľudia sa tam mali vždy o niečo lepšie ako zvyšok krajiny.
Ani rebelov, ktorí teraz prúdia do mesta, všetci nevítajú s nadšením. Z mesta v obavách o bezpečnosť a život utieklo asi desať percent populácie, čo je až 200-tisíc ľudí.
V meste je nedostatok jedla aj vody, obchody sú zatvorené. Ľudia žiadajú rebelov o pomoc, pýtajú od nich benzín, chcú, aby nechali pootvárať pekárne a obchody. Dúfajú, že sa k nim zachovajú inak ako Asadov režim, ktorý roky podporovali.
Pre ekonomické sankcie proti režimu prišlo Aleppo o výhody. Stredná trieda zvyknutá na istý životný štýl sa musí obmedzovať. To by ju mohlo približovať k rebelom.
Problémom však je, že sú príliš nečitateľní a nateraz aj neschopní riadiť občianske veci.
Analytici upozorňujú, že v Aleppe bojuje viacero skupín, ktoré sa odštiepili od Slobodnej sýrskej armády. Sú medzi nimi zrejme aj džihádisti a ľudia s radikálnym programom.
„Ani nevieme, kto sú títo bojovníci. Nehovoria s nami veľa. Ale ľudia tu akceptujú kohokoľvek, kto je akurát pri moci,“ povedal agentúre Reuters obyvateľ mesta.
Evakuujú Ukrajincov a Poliakov
Vyše 200 Ukrajincov a 15 Poliakov letecky evakuujú zo severosýrskeho mesta Aleppo vzhľadom na ťažké boje, ktoré tam prebiehajú. Informovalo o tom dnes poľské ministerstvo zahraničných vecí.
Hovorca ministerstva podľa agentúry AP uviedol, že ukrajinské vojenské lietadlo odletí dnes z Aleppa do Kyjeva. Evakuované osoby sa dostali na letisko v Aleppe bezpečne napriek tomu, že na prístupovej ceste došlo k útokom.
Väčšina z evakuovaných sú podľa hovorcu poľské a ukrajinské ženy, ktoré sú vydaté za Sýrčanov, a ich deti. Pre odchod z krajiny sa rozhodli vzhľadom na stupňujúce sa boje medzi povstalcami a sýrskou armádou.
Turecká armáda začala pri hraniciach so Sýriou tankové cvičenia
Turecká armáda začala dnes neďaleko hraníc so Sýriou tankové cvičenia, ktoré poukazujú na znepokojenie Turecka nad bezpečnosťou v pohraničnom regióne. Informovala o tom dnes agentúra Reuters na základe správ tureckých médií.
Manévre sa konajú po tom, ako turecká armáda opakovane vyslala k sýrskym hraniciam svoje jednotky v dôsledku rastúceho násilia v 17-mesačnom povstaní proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Nič však nenaznačuje, že by sa turecké sily chystali hranicu prekročiť.
Na cvičeniach v okrese Nusaybin v provincii Mardin sa len dva kilometre od hraníc zúčastňuje približne 25 tankov, uviedla tlačová agentúra Anatólia. Cvičenia by podľa tohto zdroja mali trvať niekoľko dní. Bližšie podrobnosti neboli bezprostredne známe.
Varovanie pre Kurdov?
S tureckým mestom Nusaybin susedí priamo na hranici sýrske mesto Kámišlí. Ankara je znepokojená správami, že kurdské skupiny spojené s militantmi Strany kurdských pracujúcich (PKK) majú pod kontrolou kurdské oblasti v severnej Sýrii.
Turecko varovalo, že útok kurdských militantov zo severnej Sýrie by mohol byť dôvodom zásahu tureckej armády, ktorá opakovane bombardovala a vyslala jednotky do kurdských oblastí severného Iraku, kde má PKK tábory.
Vojenské manévre prišli v čase intenzívnych zrážok medzi tureckou armádou a bojovníkmi PKK východne pri meste Šemdinli, v hornatej oblasti pri hraniciach s Irakom a Iránom. Podľa mediálnych informácií zabili pri nich za posledný týždeň 40 militantov. Dnes pri inej prestrelke s bojovníkmi PKK, v provincii Diyarbakir, zahynuli dvaja vojaci.
Obama je za politické riešenie konfliktu
USA a Francúzsko naďalej dúfajú v politické riešenie v Sýrii.
Prezidenti oboch krajín, Barack Obama a Francois Hollande, v stredajšom telefonáte zdôraznili naliehavosť politickej zmeny, oznámil Elyzejský palác.
Sýrsky ľud je podľa vyhlásenia obeťou neprijateľného násilia.
Vzhľadom na ofenzívu vládnych jednotiek proti povstalcom v meste Aleppo apeloval Hollande na rýchle konanie Bezpečnostnej rady OSN.
Každý ďalší deň podľa neho so sebou prináša útlak, vzbury a masakry. Francúzsky prezident v nedávnom vyjadrení nevylúčil ani možnosť ozbrojenej intervencie so súhlasom BR OSN.
Francúzsko v stredu prevzalo na jeden mesiac predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN a pri tejto príležitosti vyzvalo na rozhovory jej členov na ministerskej úrovni o konflikte v Sýrii.
"Francúzsko úplne využije predsedníctvo v rade na vypracovanie reakcie na krízu v Sýrii," uviedol vo vyhlásení šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius.
Francúzsko podľa neho podporí štvrtkové hlasovanie vo Valnom zhromaždení OSN, ktoré ma odsúdiť násilie v Sýrii.