Lenka Bradáčová môže priniesť zmenu. Dôležité bude, či otvorí politické kauzy, ktoré doteraz ležali na pražskej prokuratúre.
PRAHA, BRATISLAVA. Český minister chce od nej najmä pokoj, verejnosť zasa presný opak.
Lenka Bradáčová nastúpila v pondelok na čelo Vrchného zastupiteľstva v Prahe s prísľubom, že najzávažnejšie korupčné kauzy politikov sa budú vyšetrovať.
Korupciu považuje podľa prieskumov za veľký problém až 92 percent Čechov.
Právnička, ktorá sa naposledy preslávila tým, že dostala za mreže vplyvného sociálneho demokrata a poslanca Davida Ratha, zatiaľ nechce hovoriť o najbližších krokoch či o personálnych zmenách. Mediálny rozruch jej veľmi nevyhovuje.
Najmä pokoj
Toto však nie je bežné vymenovanie. Práve Bradáčová totiž môže byť za výmenou ministra spravodlivosti Jiřího Pospíšila.
Ten ju chcel na návrh najvyššieho štátneho zástupcu Pavla Zemana vymenovať na čelo pražského zastupiteľstva, no nestihol to. Premiér Petr Nečas ho odvolal a nový minister Pavel Blažek ju vymenoval až po mesiaci.
Zákon pritom hovorí, že minister spravodlivosti vymenúva štátneho zástupcu na návrh najvyššieho štátneho zástupcu. Odmietnuť to môže len vtedy, ak má na to vážne dôvody. Blažek v pondelok priznal, že nič také nenašiel.
„Nepriamo tým potvrdil, že od ODS mal zadanie niečo nájsť,“ povedal pre SME český politológ Jiří Pehe. Blažek naznačil, že si nepraje zásadné zmeny na pražskom zastupiteľstve, ktoré v minulosti brzdili politické kauzy.
„Od kohokoľvek, koho vymenujem, chcem uistenie, že sa tam nejde pomstiť, že minulosť v sebe dokáže zvládnuť,“ povedal ešte pred vymenovaním.
Kompetentná a nebojácna
Bradáčová neskôr vyhlásila, že o tejto podmienke nepočula, politických tlakov sa nebojí. „Som štátna zástupkyňa, musela som vedieť, že sa so mnou budú chcieť niektoré skupiny vyrovnať,“ povedala v rozhovore pre MF DNES.
Práve zmeny od Bradáčovej Pehe očakáva. Dúfa, že pôjde po prípadoch, ktoré sa v minulosti zasekávali na pražskom zastupiteľstve počas vedenia jej predchodcu Vlastimila Rampulu.
Cez tento úrad prejde 90 percent prípadov vážnej korupcie a finančnej kriminality. České médiá píšu, že veľkých politických káuz, ktoré by sa konečne mohli dostať pred súd, je až štyridsať.
„Jej vymenovanie je dobrá správa, pani Bradáčová je kompetentná a nebojácna štátna zástupkyňa a takú osobu potrebujeme,“ uviedol pre SME David Ondráčka, šéf českej pobočky Transparency International.
Bez politických zadaní
Kritici Bradáčovej vyčítajú, že nie je nestranná. Hovorilo sa o jej kontaktoch s bývalým predsedom ČSSD Jiřím Paroubkom alebo s vplyvným členom ODS v Plzni Romanom Jurečkom. Obvinenia sa však nikdy nepotvrdili.
Iní ju zasa prirovnávajú k Renáte Veseckej, ktorá v roku 2005 prišla na čelo najvyššieho štátneho zastupiteľstva s podobným imidžom bojovníčky proti korupcii.
O päť rokov končila s povesťou osoby, ktorá neprimerane zasahovala do korupčnej kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka.
„Rozdiel je v tom, že Bradáčová nebude najvyššou zastupiteľkou, je nominantkou Zemana a ten zatiaľ proti korupcii bojuje. Bude teda plniť úlohy od neho, a nie politické zadania,“ tvrdí Pehe.
Vymenovanie Bradáčovej privítali politici i odborníci. „Očakávania sú možno príliš veľké, ale inštitúcie nemôžu fungovať bez odvážnych šéfov,“ dodal Ondráčka.
Nebála sa sudcov ani politikov
Bradáčová sa počas pôsobenia v Ústí nad Labem preslávila tým, že išla proti korupcii na najvyšších miestach.
1. Rathove milióny v škatuli od vína
Ani imunita neochránila vplyvného poslanca Davida Ratha pred odpočúvaniami a zatknutím. Polícia po niekoľkomesačnej akcii, na ktorú Bradáčová dozerala, chytila stredočeského hajtmana priamo pri čine. Jeho škatuľa od vína, v ktorej bol úplatok sedem miliónov českých korún, sa odvtedy stala legendárnou. A Bradáčovej zaručila kariérny postup do Prahy.
2. Dotácie na severe
V marci 2011 polícia zadržala Petra Kušnierza, šéfa dotačného úradu Severozápad. Za prijímanie úplatku pri rozdeľovaní eurodotácií ho odsúdili na sedemapolročné väzenie.
3. Podplatní sudcovia
Zatknutím sudcov Josefa Knoteka a Ladislava Jelínka minulý rok Bradáčová zrejme rozbehla najväčšiu akciu proti sudcom od roku 1989. Dvojica mala na starosti trestnú agendu, ako krádeže či drobné lúpeže. Rozhodovali aj na základe úplatkov, za čo teraz sami stoja pred súdom. Polícia má podľa iDNES.cz indície aj o ďalších podobných prípadoch, zatýkanie sa tak dvojicou sudcov končiť nemusí.
Matúš Krčmárik