oršie postihnutom zväzovom štáte Gudžarát.
O novej bilancii informovala indická tlačová agentúra UNI po tom, ako boli známe nové štatistiky o obetiach z ďalších dištriktov postihnutého štátu. Zemetrasenie dosahujúce silu až 7,9 stupňa na otvorenej Richterovej stupnici bolo najsilnejšie v regióne za uplynulých rokov. Najťažšie zasiahnuté je pobrežné mesto Bhudž, v ktorého bezprostrednej blízkosti sa nachádzalo epicentrum otrasov. V Bhudži sa zrútila päťposchodová budova, pričom zahynulo 1 ľudí. Viacero domov nemalo dobré základy napriek tomu, že ide o oblasť ktorú často postihujú zemetrasenia.
Prvé televízne zábery približovali úplne zničené domy a záchranárov, ktorí s holými rukami odstraňovali trosky a hľadali tých, ktorí prežili. V postihnutých oblastiach už rozmiestnili príslušníkov armády. Po celom území štátu Gudžarát došlo k vykoľajeniu vlakov, roztrhnutiu vodovodných potrubí a spadnutiu stĺpov s elektrickým a telefonickým vedením.
Druhým najvážnejšie postihnutým sídlom je najväčšie mesto regiónu Ahmadábád so 130 mŕtvymi. Otrasy, ktoré bolo cítiť cez celú Indiu a v Pakistane a Nepále, trvali takmer minútu. Na juhu Pakistanu v troskách zvaleného domčeka zahynuli tri deti.
Podľa očitých svedkov sa budovy v indickej metropole Naí Dillí otriasali a nábytok sa posúval, následkom čoho mnoho obyvateľov vybiehalo v panike na ulice. Otrasy pôdy si vyžiadali aj stovky zranených.
Indický premiér Atal Bíhárí Vádžpéjí zvolal na dnes mimoriadne zasadanie federálnej vlády, ktorá sa bude zaoberať prijatím nevyhnutných opatrení na riešenie vzniknutej situácie.
Ide o najsilnejšie zemetrasenie od roku 19 . Vtedy otrasy pôdy o sile 8,6 stupňa Richterovej stupnice zasiahli severovýchod krajiny. Predchádzajúce silné zemetrasenie zasiahlo Indiu v marci 1999. Otrasy v sile 6.8 stupňa Richterovej stupnice postihli severnú časť krajiny a vyžiadali si asi 100 ľudských životov. Živel vtedy zasiahol tiež západný Nepál a južnú Čínu.