VARŠAVA. Americký republikánsky prezidentský kandidát Mitt Romney sa v pondelok stretol s poľským premiérom Donaldom Tuskom v severopoľskom meste Gdansk, ktoré je poslednou zastávkou na jeho zahraničnej ceste.
Romney dúfa, že dvojdňová návšteva Poľska mu umožní pritiahnuť poľsko-amerických voličov v USA. Chce tiež ukázať, že by bol tvrdší vo vzťahu k Rusku ako jeho protivník, americký prezident Barack Obama, uviedla tlačová agentúra DPA.
Republikána pred rokovaním s Tuskom na radnici privítali obyvatelia Gdanska skandovaním Obamovho mena. Potom nasledovalo stretnutie s protikomunistickou ikonou, bývalým lídrom hnutia Solidarita Lechom Walesom.
Solidarita sa dištancovala
Poľské odborové hnutie Solidarita, ktoré stálo za pádom komunistického režimu v krajine, sa však paradoxne dištancovalo od prezidentského kandidáta Romneyho.
"Žiaľ, naši priatelia z amerického vedenia odborovej federácie, ktorá reprezentuje 12 miliónov zamestnancov, nás informovali o Romneyho podpore útokom na odborové združenia a práva zamestnancov. Nestojíme za jeho pozvaním ani stretnutím s Walesom," dodala Solidarita.
V rámci neho si chce zlepšiť svoju povesť v zahraničí, teda oblasti, kde dominuje úradujúci prezident USA Barack Obama. Bývalý guvernér Massachusetts ukončí svoju návštevu v stredoeurópskej krajine verejným prejavom vo Varšave.
Romney sa poďakoval za podporu v Iraku a Afganistane
Americký republikánsky prezidentský kandidát Mitt Romney v utorok v posledný deň svojej návštevy Poľska vyzdvihol podporu tejto krajiny pre vojenské akcie USA v Iraku a Afganistane.
"Som poľskej vláde... vďačný za odvahu podporovať boj za slobodu v Iraku a Afganistane," povedal republikánsky vyzývateľ amerického prezidenta Baracka Obamu po stretnutí s poľským premiérom Radoslawom Sikorským.
Stihol olympiádu v Londýne aj Walesu v Gdansku
Obaja - Tusk i Walesa - zdôraznili, že chceli počuť Romneyho názory na Poľsko a na Európsku úniu, v ktorej sa Poľsko stáva čoraz vplyvnejším členom.
Walesa, ktorý pozval Romneyho do Poľska, v roku 2009 kritizoval Obamu za zmeny v koncepcii protiraketového štítu, ktorý má byť umiestnený v Poľsku a v Česku.
Projekt protiraketového štítu bol naplánovaný ešte za bývalého amerického prezidenta Georgea W. Busha, ale počas Obamovej administratívy sa obmedzil.
Tento krok Romney nedávno označil za "náhle opustenie priateľov v Poľsku a Česku". Kritizoval Obamu, že je vo vzťahu k Rusku príliš miernym.
V Romneyho programe v Gdansku bola aj návšteva lodeníc a pamätníka obrancov na Westerplatte, kde sa začala druhá svetová vojna. Walesa v lodeniciach v 80. rokoch viedol demonštrácie, ktoré pomohli v roku 1989 zvrhnúť koministický režim.
Romney sa chcel na svojej zahraničnej ceste po Európe a v Izraeli profilovať ako seriózny politik v otázkach zahraničnej politiky, čo sa mu nie vždy podarilo, mieni DPA.
Na úvod svojej cesty v Británii republikán urazil hostiteľov olympijských hier, keď spochbynil ich organizačné schopnosti.
V Izraeli zas nahneval Palestínčanov. Označil totiž Jeruzalem za "hlavné mesto Izraela", hoci izraelská anexia východnej, arabskej časti mesta nie je medzinárodne uznaná.
Biely dom žiada Romneyho o vysvetlenie
Administratíva úradujúceho amerického prezidenta Baracka Obamu žiada republikána Mitta Romneyho o vysvetlenie jeho vyjadrení, ktoré vyslovil počas víkendovej návštevy v Izraeli.
"Jednou z výziev ako hráča na medzinárodnom poli, najmä keď cestujete do takých citlivých častí sveta je, že vaše vyjadrenia sú ostro sledované a podrobované analýzam a interpretáciám. Nechal by som to však na guvernéra Romneyho, aby bližšie vysvetlil, čo mal na mysli, keď to povedal," povedal hovorca Bieleho domu, podľa ktorého sa štatút Jeruzalema musí vyriešiť iba prostredníctvom izraelsko-palestínskych rokovaní.
"Ak s tým Romney nesúhlasí, prieči sa tým pozícii prezidentov Ronalda Reagana a Billa Clintona," dodal Obamov hovorca, podľa ktorého vyvolali exguvernérove komentáre "jemné škrabanie na hlavách".