Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
MOSKVA, PRAHA. Tri členky pankovej feministickej skupiny Pussy Riot sa v pondelok po prvý raz verejne ospravedlnili za to, že svojím vystúpením v Chráme Krista Spasiteľa vo februári mohli uraziť city pravoslávnych veriacich.
„Bola to chyba,“ vyhlásili na úvod prvého dňa hlavného pojednávania, ktoré sa v pondelok začalo v Moskve. Vinu však priznať odmietli.
Na sudkyňu ani niekoľko desiatok pravoslávnych aktivistov hliadkujúcich pred súdnou budovou to veľký dojem neurobilo. Tých, ktorí prišli Pussy Riot podporiť, bolo tentoraz málo. Ako vysvetľovali kolegovia pankáčok, je veľmi teplo a čas dovoleniek. Na obranu ľudských práv ten najhorší čas.
Len pokuta
Ten, kto sa tešil na súdnu šou v priamom prenose, bol sklamaný. Sudkyňa Chamovničeského súdu v Moskve Marina Syrovová ho zrušila.
Advokáti troch obvinených pankáčok, ktoré vo februári vo farebných maskách na hlave prenikli do Chrámu Krista Spasiteľa a priamo pod oltárom zaspievali vlastnú modlitbu s názvom Bohorodička, zbav nás Putina, uviedli, že vystúpenie ich klientok nezodpovedá obvineniu z výtržníctva a stačilo by za to dať pokutu.
Prísna sudkyňa
I obvinená Nadežda Tolokonniková vyhlasovala, že jej motívy boli výhradne politické a umelecké. „Urobili sme etickú chybu, že sme pankovú modlitbu preniesli do chrámu. Nemysleli sme si, že to bude urážlivé,“ uviedla.
Zdôrazňovala, že Pussy Riot sa usilujú o zmenu politickej situácie v krajine a tomu venujú celú svoju energiu. O veriacich im nejde.
Lenže v pondelok prehovorila i jedna z postihnutých, pracovníčka chrámu Ljubov Sokologorská, ktorá vyhlásila, že „dodnes cíti v duši bolesť“.
Ruská verejnosť prípadu Nadeždy Tolokonnikovovej, Márie Aljochinovej a Jekateriny Samusevičovej najprv nevenovala žiadnu zvláštnu pozornosť. I ideológ skupiny Pussy Riot a manžel Tolokonnikovovej Pjotr Verzilov v marci v rozhovore pre SME vyhlásil, že po niekoľkých dňoch bude prepustená.
Avšak súd nečakane niekoľkokrát predĺžil dievčatám pobyt vo väzbe napriek tomu, že dve z nich majú doma malé deti. Stupňujúci sa tlak ľudskoprávnych organizácií i zahraničných osobností naopak spôsobil, že sudkyňa Syrovová pristupuje k mladým ženám extrémne prísne.
Trojicu mladých žien zatkla v marci polícia pre výtržníctvo. Odvtedy sú vo vyšetrovacej väzbe, ktorú úrady predĺžili až do januára 2013.
Proti ich uväzneniu protestovali viaceré známe osobnosti ako spevák Sting a americkí rockeri zo skupiny Red Hot Chili Peppers. Ďalšie účastníčky akcie ostali na slobode.
Prípad rozdelil Rusov
Ruská spoločnosť sa rozdelila na dva znepriatelené tábory. Pravoslávni sa začali k prípadu aktívne vyjadrovať a požadovať čo najprísnejší trest. Maximálne môžu dostať sedem rokov.
K výtržníctvu pribudol „útok na duchovnú podstatu štátu“, po prísnom treste volajú pravoslávne hnutia, tvrdý postup proti pankáčkam musel podľa ruských analytikov posvätiť i Kremeľ na čele s prezidentom Vladimirom Putinom.
Proces s Pussy Riot sa stal po odsúdení ropného magnáta Michaila Chodorkovského, ktorý stál pred rovnakým súdom a je deviaty rok v trestaneckej kolónii, druhým najväčším súdnym prípadom v novodobom Rusku. Vzbudil aj pozornosť svetovej verejnosti.
Politológovia ho berú ako dôkaz upevňovania režimu prezidenta Putina a podriadenosti ruských súdov Kremľu.
Aktivistky začali súložou v múzeu
Predstaveniami chceli umelci burcovať a šokovať. Nie vždy vkusne.
MOSKVA, PRAHA. Nadežda bola v deviatom mesiaci tehotenstva. Spolu s dvadsiatimi priateľmi prišla vo februári 2008 do Štátneho biologického múzea Timirjazeva v Moskve a vyzliekla sa donaha.
Vyzliekol sa jej muž, otec nenarodeného dieťaťa Piotr Verzilov (prezývaný Prasiatko Peter), vodca slávnej umeleckej skupiny Vojna.
Nadežda vyzerala s tehotným bruchom nevinne. Sklopila zrak a pustila sa s manželom a ďalšími kamarátkami pred zrakmi začudovaných návštevníkov múzea vrátane detí do skupinovej súlože. O týždeň po akcii porodila dcéru Geru.
O štyri roky po tom ju aj s dvoma kolegyňami zatkli a je piaty mesiac vo väzobnej cele. Bez dcéry.
Akcia v múzeu niesla názov Súlož za následníka medvedíka. Šlo o politický happening. Do prezidentských volieb poslal Vladimir Putin, vtedajšia hlava štátu, Dmitrija Medvedeva, o výsledku bolo rozhodnuté a zdalo sa, že väčšina Rusov je s imitáciou volieb zmierená.
Mladí umelci zo skupiny Vojna neboli. Práve verejná súlož mala podľa Tolokonnikovovej ukázať, ako sa ruský národ nechá „j...ť a ešte sa mu to páči“. Málokto považoval akciu v múzeu za vkusnú.
Od slávnej skupiny Vojna sa neskôr ženská časť odtrhla. Na Nadeždino prianie vznikla feministická skupina Pussy Riot.
Má podobné ciele ako Vojna. Pouličnými predstaveniami má šokovať, burcovať, varovať. Za svoje vzory dievčatá z Pussy Riot považujú ideologičku feminizmu Simonu de Beauvoirovú.
Akcia v Chráme Krista Spasiteľa, v ktorom vo februári päť dievčat z Pussy Riot v maskách zaspievalo modlitbu Bohorodička, zbav nás Putina, je len jednou z mnohých podobných.
Petra Procházková
Autor: agentúra Epicentrum