Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BUKUREŠŤ, BRATISLAVA. Väčšina Rumunov považuje prezidenta Traiana Basesca za tvrdého pravicového reformátora, časť ho označuje za tyrana.
Je veľmi nepopulárny preto, že podporoval prísnu konsolidáciu verejných financií, čím sa prudko zhoršila životná úroveň. Obviňujú ho tiež z rodinkárstva a honosného životného štýlu.
Svojej dcére, bývalej modelke prezývanej aj Paris Hilton z Karpát, pomohol v roku 2009 k zvoleniu do Európskeho parlamentu.
Prehrali obaja
Napriek svojej nepopularite prežil nedeľňajšie referendum. Za jeho odchod bolo až 88 percent hlasujúcich, účasť však nepresiahla 50 percent. Bolo teda neplatné.
Opozícia hlasovanie bojkotovala, mnoho ľudí bolo zase na dovolenkách alebo pri vode. Teplota sa v nedeľu vyšplhala na 39 stupňov.
Politická kríza
účasť na referende dosiahla 46 percent, hlasovanie je preto neplatné,
z tých, čo prišli, bolo 88 percent hlasujúcich za odvolanie prezidenta,
politická neistota bude pokračovať do novembrových parlamentných volieb.
„Oheň demokracie zostal horieť. Rumuni odmietli prevrat,“ reagoval bývalý lodný kapitán Basescu.
Premiér Victor Ponta, obdivovateľ revolucionára Che Guevaru, naopak tvrdil, že proti prezidentovi hlasovalo až osem miliónov obyvateľov, stratil preto legitimitu. Vyzval ho, aby odstúpil.
„Podľa prieskumov si dve tretiny Rumunov želali Basescov odchod, ale do výsledkov sa to nepremietlo. Myslím, že sa mnohým nepáčil spôsob, akým sa ľavicová vláda snažila prezidenta odstrániť. Neprišli preto hlasovať,“ hovorí pre SME Corina Stratulatová z Centra pre európsku politiku.
Podľa nej je pravdepodobné, že zákopová vojna bude pokračovať až do novembrových parlamentných volieb. Basescovi druhé funkčné obdobie vyprší v roku 2014.
„Toto referendum nemá víťaza. Je nevyhnutné, aby oba tábory ukončili spory. Nie je to konštruktívna atmosféra na riešenie vážnych ekonomických problémov,“ hovorí analytička.
Politická neistota negatívne ovplyvňuje hospodárstvo - rumunská mena lei sa prudko oslabila a narástli aj úroky, za ktoré si štát požičiava.
Otázky sú aj okolo päťmiliardovej pôžičky od Medzinárodného menového fondu. Ten koncom júla štartuje dvojtýždňovú inšpekciu, aby preveril, ako krajina plní reformy. Rumunsko muselo skresať platy v štátnej správe, dôchodky a výdavky na sociálne programy.
Roztržka dvoch Viktorov
Referendum vyvolalo aj roztržku s Maďarskom. Premiérovi Victorovi Pontovi sa nepáčilo, že jeho maďarský kolega Viktor Orbán nepriamo podporil Basesca, ktorý je rovnako politicky orientovaný ako Orbán.
Ponta ho vyzval, aby „prestal zasahovať do rumunskej politiky“.
Rumunský prezident Traian Basescu obvinil premiéra a ďalších politických súperov, že proti nemu viedli "nevydarený puč", a tí, čo ho organizovali, by sa "mali zodpovedať pred štátnymi inštitúciami".
Dianie v Rumunsku sleduje aj Európa
Predstavitelia európskych inštitúcií vyzývajú rumunských politikov na zmierenie.
Európska únia a Európa pozorne sledujú vývoj politických udalostí v Rumunsku po nedeľňajšom neúspešnom referende o odvolanie prezidenta Traiana Basesca.
Predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Jean-Claude Mignon v pondelok zo Štrasburgu vyzval politických lídrov Rumunska, aby prekonali osobné spory a spolupracovali na vyriešení súčasnej situácie, ktorá poškodzuje dobré meno krajiny.
Prekonať nezhody
"Oboznámil som sa s výsledkami referenda a žiadam všetkých politických lídrov v Rumunsku, aby prekonali osobné nezhody a spolupracovali na vyriešení problémov, ktorým bude krajina čeliť v najbližších týždňoch a mesiacoch," uviedol Mignon v stanovisku pre médiá.
Podľa neho by mali politickí lídri Rumunska dokázať, že sa vedia navzájom rešpektovať, lebo bez rešpektu by bola demokracia iba akýmsi formálnym zoznamom pravidiel.
Mignon upozornil rumunských politikov, že musia zaručiť predovšetkým nezávislosť súdnictva, ktoré je základným kameňom právneho štátu.
Swoboda: Referendum nemá víťazov
Predseda Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente Hannes Swoboda v reakcii na referendum v Rumunsku nezabudol zdôrazniť, že vyše 80 percent z tých, ktorí sa v nedeľu dostavili k hlasovacím urnám, hlasovali proti zotrvaniu Basesca v najvyššej štátnej funkcii.
Swoboda však dodal, že S&D výsledky referenda rešpektuje a dodal, že je načase, aby sa v Rumunsku a vôbec v Európe prestalo hovoriť o akomsi štátnom prevrate.
"Referendum v Rumunsku nemá víťazov. Všetky politické strany teraz musia pracovať na tom, aby zaistili, že porazeným v tejto hre nebude Rumunsko.
Politici musia konať zodpovedne a prestať bojovať medzi sebou, čo ešte viac môže ohroziť postavenie a dôveryhodnosť Rumunska v Európe," uviedol Swoboda.
tasr