Johannesburg 30. augusta (TASR) - Tisíce delegátov snažiacich sa na Svetovom summite OSN o trvalo udržateľnom rozvoji zachrániť planétu preukazujú len malú ochotu vyčistiť neporiadok, ktorý po sebe zanechajú v Južnej Afrike.
Organizátori podujatia dnes oznámili, že len sedem z takmer 200 vlád na summite súhlasilo s príspevkom do nového fondu kompenzácií za znečistenie spôsobené príletom do Juhoafrickej republiky (JAR), využívanie elektrickej energie a cestovaním.
Cieľom fondu je vyzbierať päť miliónov dolárov pre environmentálne programy v JAR, zahŕňajúce solárne ohrievanie vody či zlepšenie efektivity využitia energií v budovách. Doposiaľ sa do fondu dostalo len 300.000 dolárov.
"Na začiatku to nikdy nie je ľahké," uviedol Alvaro Umana z Rozvojového programu OSN na tlačovej konferencii o pláne, ktorý chcú po prvý raz použiť na summite OSN kvôli odškodneniu znečistenia spôsobeného delegátmi.
Summit sa označuje za priaznivý k životnému prostrediu a jeho účastníci nosia visačky s nápisom "vyrobené z recyklovaných plastových fliaš".
Približne 17 ton odpadkov vyprodukovaných každý deň delegáti odhadzujú do dvoch typov smetných košov. Asi 3,4 tony odpadkov ide do recyklácie, avšak podľa organizátorov musia pracovníci preberať koše "len pre papier", keďže často obsahujú aj umelohmotné poháre či plechovky.
Štvrtina elektrickej energie používanej na miestach konania Svetového summitu pochádza z obnoviteľných zdrojov ako slnko, vietor, vlny či menšie vodné elektrárne.
So zaplatením za škodlivé emisie svojich delegátov súhlasili len Británia, Švédsko, Kanada, Nórsko, Monako, Švajčiarsko a Rakúsko, ako aj niekoľko firiem, vrátane japonskej Tokyo Electric Power a globálnej banskej spoločnosti Rio Tinto.