NEW ORLEANS, BRATISLAVA. Po streľbe v coloradskom kine sa z diskusie o držbe zbraní stáva hlavná téma predvolebnej kampane.
V stredu sa k nej vyjadril prezident Barack Obama. A nepriamo naznačil, že by sa mali viac kontrolovať zbrane.
„Kalašnikovy by mali byť v rukách vojakov a nie zločincov. Patria na bojisko a nie do ulíc,“ povedal s tým, že každý deň a pol zavraždia v Amerike toľko ľudí ako vo štvrtok v Colorade, kde ich zahynulo dvanásť.
Práve New Orleans, kde hovoril, je jedno z najnebezpečnejších miest v Amerike, čo môže byť dôvodom Obamovho prejavu.
Celkovo je však súčasná Amerika najbezpečnejšia za 50 rokov.
Citlivá téma
Diskusia o zbraniach je pre prezidenta háklivá a veľmi sa do nej doteraz nehrnul. Vyhýbal sa jej aj po streľbe na základni Fort Hood v roku 2009 či vlaňajšom postrelení kongresmanky Gabrielle Giffordsovej.
Ako senátor bol podľa AP silným podporovateľom kontroly zbraní. Ako prezident žiaden výrazný zákon nepresadil. V predvolebnej kampani v roku 2008 zdôrazňoval, že Američanom zbrane nevezme.
Pri otázke, či je dôležitejšie právo na držbu zbraní alebo ich kontrola sú v súčasnosti Američania rozdelení na polovicu. Pred pár rokmi pritom bola túžba po väčšej kontrole silnejšia. Názory ľudí sa pritom po podobných masakrách nemenia.
Väčšina voličov demokratov viac kontroly podporuje. Obama je však opatrný. Právo nosiť zbraň garantované druhým dodatkom ústavy je silné v niektorých štátoch, ktoré bude potrebovať.
Politická samovražda
Dobrý príklad je práve Colorado. Okrem masakry v kine, ktorú útočník James Holmes podľa nových informácií predtým popísal a nakreslil do zošita a poslal psychológovi, sa tu strieľalo aj v roku 1999. Na škole v Columbine zomrelo pätnásť ľudí.
Silnou rétorikou proti zbraniam by však Obama Colorado vo voľbách prehral.
„Bola by to politická samovražda. Žiaden príčetný politik by v Colorade nepovedal nič o kontrole zbraní. Keď som vyrastal, nepoznal som nikoho, kto by nevlastnil zbraň,“ povedal pre CNN univerzitný profesor Alan Lizotte.