WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký prezident Barack Obama nie je len najmocnejším mužom planéty, ale je aj najzaujímavejším lídrom na sociálnej sieti.
Krátke správy na jeho konte na Twitteri odoberá vyše 17 miliónov ľudí, oveľa viac než od jeho kolegov vo svete.
Najpopulárnejší tweet
Štúdiu o tom, ako komunikujú hlavy štátov sveta v 140 znakoch, zverejnila včera PR firma Burson-Marsteller.
Z 264 sledovaných kont sa Obamovi podaril aj najpopulárnejší tweet, krátka správa: „Páry rovnakého pohlavia by mali mať možnosť sa zosobášiť.“ Podľa agentúry AP si túto správu užívatelia vymenili s inými vyše 60-tisíckrát.
Silnou konkurenciou by Obamovi mohol byť čínsky prezident, no na Twitter sa zatiaľ nepridal.
Na rozdiel od iných hláv štátov však Obama podľa agentúry Reuters s tými, čo odoberajú jeho správy, komunikuje minimálne. Reakcie na odoberateľov tvoria len jedno percento jeho tweetov.
Pre porovnanie, venezuelský líder Hugo Chávez, ktorý je na Twitteri druhý najzaujímavejší, odpovedá užívateľom v asi 40 percentách svojich krátkych správ.
Najkomunikatívnejší zo skúmaných lídrov boli vrcholní politici v Ugande a Rwande.
Predvolebná zbraň
Väčšina lídrov však tweety neposiela osobne. U prezidenta Obamu z 5000 poslaných správ len osem poslal sám, medzi nimi želanie manželke k svätému Valentínovi. Vlastné správy označuje iniciálkami.
Internetové prostredie obveseľujú falošné kontá lídrov. Ruský líder Vladimir Putin má na jednom z nich podtitul „autokrat, šampión v džude a muž činu“, Angela Merkelová „povýšená na kráľovnú Európy“.
Slávne falošné konto má aj český šéf diplomacie knieža Karel Schwarzenberg, kde sa objavujú ironické komentáre z českej politiky.
Twitter sa stáva zbraňou v predvolebných kampaniach. Aktivita politikov však po voľbách často zanikne. Posledný tweet francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda i exprezidenta Nicolasa Sarkozyho je z mája.