MEXICO CITY. „Podvod, podvod,“ skandoval tridsaťtisícový dav študentov cez víkend na mexickom námestí Zócalo.
Víťazstvo Peňa Nietu v prezidentských voľbách začiatkom júla je podľa členov hnutia YoSoy132 nelegálne, pretože si kupoval voličské hlasy.
Podozrivé kreditky
Výsledky odmieta uznať aj ľavicová opozícia, ktorá sa spojila s konzervatívcami odchádzajúceho prezidenta Felipe Calderóna.
Peňa podľa nich prekročil finančný limit na kampaň, voličom rozdával darčekové poukazy, kreditné karty a platil si za pozitívne spravodajstvo. Lopéz Obrador, ktorý skončil vo voľbách druhý, sa už obrátil na Federálny volebný inštitút s tým, aby anuloval výsledky.
Peňova strana PRI tvrdí, že Obrador nevie prijať prehru a opakuje to, čo robil v roku 2006. Jeho stúpenci niekoľko mesiacov blokovali centrum mesta, čo spôsobovalo obrovské dopravné zápchy.
Peňov tábor argumentuje aj tým, že v polovici volebných okrskov sa hlasy preratúvali a nezistili sa žiadne nezrovnalosti. Rozdiel medzi oboma kandidátmi bol navyše obrovský – až tri milióny hlasov.
Vláda nemá väčšinu
Opozícii i študentom prekáža aj minulosť PRI. V Mexiku vládla celých 71 rokov - aj vďaka represiám, falšovaniu volieb a ovládnutiu strategických podnikov krajiny.
Federálny inštitút musí rozhodnúť do začiatku septembra, či voľby boli v poriadku a potvrdiť víťaza. Ten by mal prebrať krajinu 1. decembra. Jeho víťazstvo pritom nie je absolútne.
PRI nezískala väčšinu v Kongresu, preto bude musieť hľadať podporu v opozícii pre svoje plány na reformu daňového systému, zákonníka práce a stratégie boja proti drogovým gangom.