KAMPALA, BRATISLAVA. George je vzdelaný inžinier z Ugandy, v Južnom Sudáne učí miestnych, ako efektívne využívať solárnu energiu.
Keď však hovorí o návrhu zákona, podľa ktorého by homosexuáli dostali trest smrti, mnohých jeho radikálne názory prekvapia. „To je dobre, konečne bude s nimi poriadok,“ vyhlásil.
Tak ako George rozmýšľajú v subsaharskej Afrike mnohí, nezávisle od vzdelania. Zákon o treste smrti pre homosexuálov neprešiel ugandským parlamentom až po tvrdej kritike zo zahraničia, jeho predkladateľ pritom sľubuje, že s návrhom príde znova.
Návrat kolonialistov
Tieto postoje sú v afrických krajinách rozšírené dlhodobo, no najmä v posledných rokoch k nim prispievajú aj misionári z evanjelikálnych cirkví, ktorí v rozvojových krajinách šíria radikálnu formu kresťanstva.
„Náboženská pravica tvrdí, že ľudskoprávni aktivisti sú neokolonialisti, ktorí prišli zničiť Afriku,“ píše sa v správe bostonského thinktanku Political Research Associates.
Fakty
Homosexualita
- Vo väčšine afrických krajín je sex dvoch mužov zakázaný. Napríklad v Keni za to hrozí 14ročné väzenie, v Mauritánii smrť.
- Manželstvo ľudí rovnakého pohlavia uznáva len Juhoafrická republika.
Hovoria, že homosexualita je „neafrická“ a prichádza zo Západu, medzi homosexuálmi je vraj viac pedofilov. Snahou kontrolovať rast populácie chce vraj OSN zničiť tradičnú africkú rodinu.
Americkí misionári podľa správy tlačia na vlády afrických krajín, aby prijímali zákony zakazujúce homosexualitu či potraty. Uganda je extrémom, no do kenskej či zambijskej ústavy už napríklad dostali vetu, že život sa začína počatím.
Zimbabwiansky diktátor Robert Mugabe misionárov priamo pozval, aby mu pomohli napísať ústavu podľa „kresťanských hodnôt“.
Priveľa detí
„Dúfam, že sa po tejto správe ľudia prebudia a uvedomia si, že kultúrna vojna, ktorú na nás prenášajú, neohrozuje len africkú kultúru, ale priamo životy homosexuálnych ľudí, ako som ja,“ cituje Guardian ugandského aktivistu Franka Mugishu.
Americkí misionári si za svojimi aktivitami stoja. „Hovoríme o prirodzených hodnotách našich bratov a sestier v Afrike a pomáhame im odolať veľmi silnému tlaku zo Západu, ktorý si myslí, že v Afrike je priveľa detí,“ reagovala na správu Human Life International, ktorá je medzi kritizovanými organizáciami.