Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania
LONDÝN, BRATISLAVA. Vo svete si ho všimli, keď v roku 1998 vydal zatykača na bývalého čilského diktátora Augusta Pinocheta, doma si zas mnohých pohneval, keď chcel skúmať zločiny španielskeho diktátora Francisca Franca.
Vyšetrovací sudca Baltasar Garzón teraz preberá ďalšiu sledovanú kauzu.
Fakty
Garzón (56)
- Vydal medzinárodný zatykač na bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta.
- Napriek amnestii na Francove zločiny začal vyšetrovať aj španielsku minulosť.
- Miestnych politikov si pohneval, keď začal riešiť domácu korupciu.
Doma je bez práce
Bude zastupovať kontroverznú stránku WikiLeaks a jej šéfa Juliana Assangea, ktorý sa viac ako mesiac ukrýva na ekvádorskej ambasáde a žiada o azyl v tejto juhoamerickej krajine.
V Španielsku Garzón nemá prácu, vo februári ho odvolali z funkcie po tom, ako sa ukázalo, že si nahrával rozhovory medzi obhajcom a klientom. Jedenásť rokov doma súdiť nemôže, má tak čas postaviť sa na čelo tímu právnikov WikiLeaks.
„Cieľom je, aby sme ochránili WikiLeaks aj Juliana Assangea pri súčasnom zneužívaní právnych procesov a poukázali na mimosúdne aktivity, ktoré proti nim vykonáva medzinárodný finančný systém,“ napísali WikiLeaks.
V praxi bude riešiť najmä dve kauzy. Assangea chcú Briti vydať do Švédska, kde ho obviňujú zo znásilnenia. Austrálčan tvrdí, že zo Škandinávie by okamžite smeroval do Spojených štátov, kde mu vraj za zverejnenie diplomatických depeší hrozí trest smrti.
Preto žiada o azyl v Ekvádore. Stránka má zas problém s firmami, ktoré jej v decembri 2010 zastavili dary od priaznivcov a dostala sa tak do finančných problémov.
Dobré vzťahy
Ako prvé bude musieť riešiť, kde bude Assange žiť. Na ekvádorskej ambasáde v Londýne je od 20. júna, krajina odvtedy posudzuje jeho žiadosť o azyl.
Pred budovou na neho čakajú policajti, ktorí by ho zatkli, ak by vyšiel von. Porušil totiž pravidlá domáceho väzenia, v ktorom bol od decembra 2010.
Garzóna si Assange vybral zrejme aj preto, že má dobré vzťahy s Ekvádorom. Je aj súčasťou medzinárodnej skupiny právnikov, ktorí majú dohliadnuť na zásadnú zmenu súdneho systému v krajine.