SME

Sýrska opozícia poprela, že by chcela vládnuť s Asadovými ľuďmi

Sýrski povstalci obvinili prezidenta Bašára Asada, že presunul chemické zbrane k hraniciam krajiny.

Vojaci oslavujú po tom, ako vládne jednotky prevzali kontrolu nad štvrťou Mídán v Damasku.Vojaci oslavujú po tom, ako vládne jednotky prevzali kontrolu nad štvrťou Mídán v Damasku. (Zdroj: TASR/AP)

KÁHIRA, DAMASK. Najväčšia organizácia zastupujúca sýrsku opozíciu v exile nechce byť súčasťou prechodnej vlády, na ktorej čele by bol predstaviteľ terajšieho vládneho režimu.

V utorok to vyhlásila hovorkyňa Sýrskej národnej rady so sídlom v Istanbule Basma Kudmáníová, ktorá tak poprela predošlé vyjadrenie iného hovorcu organizácie pre tlačovú agentúru AFP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ten iba niekoľko hodín predtým deklaroval pripravenosť rady prijať prenesenie právomocí sýrskeho prezidenta Baššára Asada na niektorého z jeho blízkych spolupracovníkov, ktorý by viedol krajinu počas prechodného obdobia podobne ako v prípade krízy v Jemene.

SkryťVypnúť reklamu

Reagoval tak zrejme na výzvu Ligy arabských štátov, ktorá požaduje urýchlenú rezignáciu Asada a vytvorenie prechodnej vlády národnej jednoty.

Podľa Kudmáníovej však Sýrska národná rada "nikdy neuvažovala o vláde národnej jednoty pod vedením niektorého z členov režimu".

"Samozrejme je tu otázka prechodnej vlády, ale vlády opozície," povedala hovorkyňa pre AFP. Spoločný kabinet na čele s predstaviteľom Asadovho režimu vylučuje aj písomné vyhlásenie exilovej organizácie.

Jej zástupca v Bejrúte, ktorého AFP cituje ako Georgea Sabru, predtým privítal najnovšiu iniciatívu Ligy arabských štátov, keďže podľa neho "je dnes prioritou skoncovať s masakrami a chrániť sýrskych civilistov, nie súdiť al-Asada".

Povstalci: Chemické zbrane sú na hraniciach

Povstalci v utorok obvinili prezidenta Bašára Asada, že presunul chemické zbrane k hraniciam krajiny. Stalo sa tak deň po tom, čo režim vyhlásil, že zbrane v prípade vonkajšieho útoku použije.

SkryťVypnúť reklamu

Slobodná sýrska armáda oznámila, že arzenál presunuli v snahe vyvinúť tlak na medzinárodné spoločenstvo, z ktorého väčšina krajín požaduje Asadov odchod.

"My vo vedení Slobodnej sýrskej armády poznáme veľmi dobre miesta a pozície týchto zbraní," uviedli povstalci vo vyhlásení.

Podľa ich údajov niektoré z týchto zbraní a zariadení na miešanie chemických látok Asad presunul na letiská na hraniciach.

S prevozom svojho arzenálu zbraní hromadného ničenia začal údajne pred niekoľkými mesiacmi s cieľom vyvinúť tlak na "región a medzinárodné spoločenstvo".

Po prudkých medzinárodných reakciách však v utorok Sýria zmiernila svoje vyjadrenia o možnom použití chemických zbraní.

Sýria by "nikdy nepoužila chemické ani biologické zbrane", vyhlásil v štátnej televízii hovorca sýrskeho ministerstva zahraničných vecí Džihád Makdísí.

SkryťVypnúť reklamu

Asad vymenoval nových šéfov tajných služieb

Sýrsky prezident Bašár Asad vymenoval v utorok nových šéfov tajných služieb v snahe skonsolidovať okruh svojich najbližších spolupracovníkov, zdecimovaný minulotýždňovým bombovým útokom v Damasku.

Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje z Libanonu.

Alí Mamlúk nahradil na čele sýrskych tajných služieb Hišáma Bachtjára, ktorý zomrel na následky zranení zo stredajšieho výbuchu. Jeho zástupcom sa stal doterajší šéf vojenskej rozviedky Abdal-Fattáh Kudsíja.

Vedenie vojenskej rozviedky po ňom prevzal Alí Júnis, blízky spolupracovník Asadovho švagra Ásifa Šaukata, taktiež zabitého pri minulotýždňovom útoku.

O život vtedy prišiel aj minister obrany Dáúd Rádžha, ktorého nástupcu vymenoval prezident ihneď po útoku, ako aj skúsený generál Hasan Turkmání.

SkryťVypnúť reklamu

V Aleppe potlačili väzenskú vzburu

Sýrske sily v utorok potlačili vzburu v hlavnej väznici na okraji mesta Aleppo. Nasadili aj slzotvorný plyn a guľomety.

Zabili pritom 15 väzňov, informovali opoziční aktivisti po rozhovoroch s väzňami, ktorí prežili.

Armádne jednotky medzitým viedli medzitým v centrálnych častiach Aleppa boje s povstalcami snažiacimi sa obsadiť staré mesto, ktoré figuruje na zozname svetového dedičstva OSN, uviedla s odvolaním sa na obyvateľov a aktivistov agentúra Reuters.

Boje v Aleppe, najväčšom sýrskom meste, pokračovali štvrtým dňom po sebe. Štátna tlačová agentúra oznámila, že povstalci utrpeli ťažké straty.

Podľa aktivistov však povstalci Slobodnej sýrskej armády ovládli viaceré štvrte. Ráno z mesta na severe krajiny hlásili aj protivládne protesty.

SkryťVypnúť reklamu

Zrážky v sýrskej obchodnej a priemyselnej metropole vypukli cez víkend, keď povstalci ohlásili operáciu s cieľom "oslobodiť" Aleppo.

Arabské štáty: Dni Asadovej vlády sú zrátané

Generálny tajomník Ligy arabských štátov Nabíl Arabí uviedol, že vláda prezidenta Bašára Asada už nemôže dlho vydržať.

Dni terajšieho sýrskeho režimu sú spočítané, vyhlásil Arabí v rozhovore pre dnešné vydanie panarabských novín al-Haját.

LAŠ vyzvala Asada na odstúpenie a ponúkla mu v takomto prípade pomoc s bezpečným odchodom z krajiny. Arabí následne tiež zdôraznil, že už nie je čas na rozhovory o politických reformách v Sýrii.

"Teraz sa už nehovorí o politickej reforme, ale o odovzdaní moci," povedal pre al-Haját. Sýrsku opozíciu súčasne vyzval, aby sa zjednotila a vytvorila dočasnú vládu.

SkryťVypnúť reklamu

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan medzitým vyhlásil, že odporcovia Asadovho režimu majú "dosiaľ najbližšie k víťazstvu".

Opätovne tiež varoval, že Turecko bude dôrazne reagovať na akýkoľvek nepriateľský čin zo strany Sýrie, informovala dnes tlačová agentúra Anatólia.

Ankara vyzvala Asada na odstúpenie po tom, ako nereagoval na apely na reformy. Turecko poskytlo útočisko sýrskym utečencom i povstalcom pri sýrskej hranici.

Napätie medzi oboma krajinami, ktoré mali v minulosti dobré vzťahy, výrazne narástlo po júnovom zostrelení tureckého lietadla sýrskou armádou.

Erdogan na stretnutí s veľvyslancami v Ankare v pondelok večer okrem toho kritizoval stagnujúci mierový plán vypracovaný vyslancom OSN a LAŠ pre Sýriu Kofim Annanom.

SkryťVypnúť reklamu

Tento plán v súčasnej podobe Asadov režim podľa Erdogana zneužíva.

Tisícky ľudí utekajú do Jordánska

Viac ako 5000 Sýrčanov prekročilo hranice Jordánska za tri dni, informovala v utorok charitatívna organizácia zabezpečujúca starostlivosť pre utečencov.

"Dnes ráno vyhľadalo útočisko v Jordánsku 1500 ľudí," povedal Zájed Hammád, šéf organizácie pre agentúru AFP. V Jordánsku sa nachádza 140-tisíc Sýrčanov.

"V minulosti Jordánsko prijímalo od 300 do 600 sýrskych utečencov za noc, dnes ich príde 1200 denne," povedal Andrew Harper, jordánsky zástupca v Úrade Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) pre AFP.

Jordánsko stále buduje ďalšie tábory, v ktorých sú umiestnení. "Narastajúci počet utečencov odráža zjavne situáciu v Sýrii," povedal Harper.

SkryťVypnúť reklamu

Rusi varujú pred použitím chemických zbraní

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v utorok vyzvalo sýrsku vládu, aby sa zdržala použitia chemických zbraní v súlade so svojimi medzinárodnými záväzkami.

Reagovalo tak na pondelňajšie vyjadrenie hovorcu sýrskeho rezortu diplomacie, podľa ktorého môže Damask siahnuť po chemickom arzenáli v prípade "vonkajšej agresie", za žiadnych okolností ho však nepoužije proti civilistom.

Podľa zverejneného vyhlásenia by Rusko v tejto súvislosti "chcelo zdôrazniť", že Sýria je signatárom medzinárodného dohovoru o nepoužívaní zbraní tohto druhu, a "predpokladá, že Sýrske orgány budú naďalej prísne dodržiavať prijaté medzinárodné záväzky".

Vyjadrenie sýrskej vlády v krátkom čase odsúdili predstavitelia znepriateleného Izraela a Spojených štátov, reakcia Ruska, ktoré západné médiá označujú za spojenca sýrskeho vládneho režimu, je však pomerne mierna.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zahraničia vo svojom vyhlásení uvádza, že slová sýrskeho hovorcu Moskva "vzala na vedomie" a poukazuje na takzvaný Ženevský protokol z roku 1925, ku ktorému Sýria pristúpila v roku 1968.

Ruské ministerstvo tiež v utorok opätovne vyzvalo svojich občanov, aby necestovali do Sýrie.

Sýrski povstalci v utorok obvinili prezidenta Baššára al-Asada, že nechal presunúť chemické zbrane k hraniciam krajiny.

Opozičná Slobodná sýrska armáda tvrdí, že arzenál presunuli už dávnejšie v snahe vyvinúť nátlak na medzinárodné spoločenstvo.

Sýrska veľvyslankyňa na Cypre utiekla

Sýrska veľvyslankyňa na Cypre Lamíja Haríríová utiekla do Kataru, oznámila v utorok televízia al-Arabíja.

Podľa televízie ide o druhého sýrskeho veľvyslanca, ktorý opustil režim prezidenta Bašára Asada.

SkryťVypnúť reklamu

Prvým bol sýrsky veľvyslanec v Iraku Nawáf Fáris, ktorý sa verejne pridal k opozícii na protest proti krvavému potláčaniu protivládnych protestov. Rovnako ako Haríríová odcestoval do Kataru.

Turecko

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Ilustračné foto.

Išlo o doteraz najväčšiu protidrogovú akciu, tvrdí minister vnútra Yerlikaya.


TASR
Primátor Istanbulu Ekrem Imamoglu.

Primátor zostane vo väzbe až do pojednávania.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 065
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 580
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 216
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 441
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 610
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 599
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu