AKTUALIZOVANÉ V UTOROK 11:54

Sýrsky režim sľúbil, že nepoužije chemické zbrane

Liga arabských štátov vyzvala sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby odstúpil.

Sýrske dievča drží plagát s arabčine počas demonštrácie v Kfarnebe na severe Sýrie.(Zdroj: TASR/AP)


DAMASK, BRUSEL. Sýria použije svoje chemické zbrane iba vtedy, keď bude čeliť zahraničnej agresii, nikdy ich však nenasadí proti civilistom, oznámil v pondelok hovorca sýrskeho ministerstva zahraničných vecí Džihád Makdísí.

"Sýria nikdy nevyužije (chemické zbrane) proti Sýrčanom, nech sa deje čokoľvek," povedal Makdísí na tlačovej konferencii, ktorú v pondelok odvysielala sýrska štátna televízia.

Podľa hovorcu sýrskeho rezortu diplomacie stráži tieto chemické zbrane armáda. Makdísí dodal, že bezpečnostná situácia v Damasku sa zlepšuje.

Obama varoval pred použitím chemických zbraní

Sýrsky prezident Bašár Asad bude bratý na zodpovednosť, ak urobí "tragickú chybu" a použije chemické zbrane, povedal americký prezident Barack Obama. Informovala o tom v noci na utorok tlačová agentúra Reuters.

Obama na pondelkovom stretnutí s veteránmi v meste Reno v Nevade tiež uviedol, že sa pracuje na tom, aby sýrsky ľud mohol mať lepšiu budúcnosť, oslobodenú od Asada.

Zároveň šéf Bieleho domu zdôraznil, že Asadovi a ľuďom okolo neho musí byť jasné, že svet sa díva a medzinárodné spoločenstvo aj Spojené štáty ich budú brať na zodpovednosť, ak použijú chemické zbrane.

Francúzsko: Použitie chemických zbraní by bolo neprijateľné

Akékoľvek použitie chemických zbraní sýrskou vládou by bolo neprijateľné, uviedol v utorok francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius.

Hovorca sýrskej vlády v pondelok po prvý raz priznal, že jeho krajina má chemické a biologické zbrane. Zdôraznil, že armáda ich nepoužije na potlačenie povstalcov, ale mohla by ich použiť proti zahraničnej agresii.

"Akékoľvek použitie chemických zbraní je absolútne neprijateľné. V tomto zmysle sa vyjadrili prezident (USA Barack) Obama a iní... Tieto zbrane sú pod prísnym dohľadom medzinárodného spoločenstva," povedal Fabius pre televíziu France 2.

Fabius tiež vyhlásil, že sýrsky prezident Bašár Asad jedného dňa padne a pred potrestaním ho nezachráni ani ponuka bezpečného odchodu z krajiny zo strany arabských štátov, ktoré ho Asadovi navrhli v nedeľu, ak odstúpi z funkcie.

"Liga arabských štátov predložila túto ponuku, no ja si myslím, že z dlhodobého hľadiska všetci diktátori musia zaplatiť za svoje zločiny," povedal Fabius. "Nakoniec pre neho a pre iných diktátorov nebude beztrestnosť... Asad padne, je to len otázka času," dodal šéf francúzskej diplomacie.

Izrael: Sýrska vláda zaobchádza s chemickými zbraňami zodpovedne

Sýrska vláda podniká opatrenia s cieľom zabrániť, aby sa chemické zbrane dostali do rúk povstalcov a extrémistov.

Napriek tlaku na jeho režim zaobchádza prezident Bašár Asad s chemickými zbraňami "zodpovedne", uviedol nemenovaný izraelský predstaviteľ pre noviny Haarec.

Podľa zdroja z vládnych kruhov sa dosiaľ neobjavili žiadne náznaky toho, že by Asad odovzdal alebo mienil odovzdať chemické zbrane Iránom podporovanému militantnému hnutiu Hizballáh. Časť tohto arzenálu previezli na základne, ktoré poskytujú väčšiu bezpečnosť ďaleko od oblastí bojov.

Zdroj dodal, že Izrael je napriek tomu v súvislosti so sýrskymi chemickými zbraňami veľmi znepokojený, pretože nemožno vedieť, či tieto opatrenia budú dostatočné po tom, ako Asadova vláda padne.

Izraelskí činitelia v poslednom čase opakovane vyjadrujú obavy, že by sa sýrska chemická výzbroj mohla dostať do rúk extrémistov.

Popredný predstaviteľ izraelského ministerstva obrany Amos Gilad v utorok pre izraelský rozhlas uviedol, že sýrska vláda má zásoby chemických zbraní naďalej úplne pod kontrolou.

Vojaci mali popraviť neozbrojených mužov

Sýrske jednotky podľa opozície popravili v nedeľu najmenej 20 neozbrojených mužov v damaskej štvrti Mazza.

Podozrievali ich z napomáhania vzbúrencom, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnych opozičných aktivistov.

Muži boli vo veku približne od 20 do 30 rokov.

"Telá boli prenesené do mešity al-Mustafá. Väčšina z nich mala stopy po guľkách, jedno z nich až 18. Ruky mali zviazané za chrbtom. Niektorí muži boli v pyžamách. Iní mali zlomené nohy alebo im chýbali prsty. Ďalší boli dobodaní nožmi," citoval Reuters jedného z aktivistov.

Na videozázname a fotografiách, ktoré aktivisti zverejnili na internete na sociálnej sieti Facebook a portáli YouTube, údajne vidieť telá na podlahe mešity.

Armáda opäť ovládla časti Damasku

Vládne jednotky dostali v pondelok opäť pod kontrolu niektoré časti Damasku, ktoré ovládali opoziční povstalci. Stalo sa tak po týždni ťažkých bojov, informovali štátne médiá a aj opoziční aktivisti.

"Sýrski vojaci obnovili kontrolu nad štvrťami Mazza a Barza po tom, ako sa rebeli takticky stiahli," uviedol aktivista Hajsám al-Abdaláh pre agentúru DPA. Dodal, že približne 30 ľudí, väčšinou povstalcov, prišlo v pondelok v bojoch o život.

Podľa vyjadrení aktivistov sa ofenzívy vládnych síl zúčastnilo približne tisíc vojakov podporovaných tankmi.

Sýrska štátna televízia informovala, že "vládne jednotky vyčistili niektoré časti v hlavnom meste od teroristov".

Aktivisti na severnej sýrskej hranici uviedli pre DPA, že povstalci majú v súčasnosti plnú kontrolu nad hraničným priechodom Báb al-Salám do Turecka a postupujú smerom k provincii Aleppo.

Liga sľubuje Asadovi za odchod bezpečie

Liga arabských štátov vyzvala Bašára Asada, aby odstúpil.

Informoval o tom katarský premiér šejk Hamad ibn Džásim as-Sání, ktorý mu v tom prípade prisľúbil bezpečný prechod.

Na stretnutí v katarskom hlavnom meste Dauha LAŠ taktiež vyzvala povstalcov zo Slobodnej sýrskej armády, aby zostavili prechodnú vládu národnej jednoty.

As-Sání uviedol, že LAŠ sa rozhodla ponúknuť sto miliónov dolárov (82,69 mil. eur) na pomoc sýrskym utečencom.

Misia medzinárodného sprostredkovateľa Kofiho Annana by sa mala v budúcnosti zameriavať viac na prenos právomocí v Damasku, dodal katarský premiér.

Únia bude kontrolovať lode a lietadlá

Európska únia medzitým zaviedla ďalšie sankcie voči sýrskemu vládnemu režimu.

Sankcie sa v záujme zastavenia prílevu nových zbraní do Sýrie zamerali predovšetkým na obchodné lode a dopravné lietadlá zabezpečujúce spojenie s touto krajinou.

Členské štáty Únie majú najnovšie za povinnosť vykonať obhliadku lodí a lietadiel smerujúcich do Sýrie, ak vznikne podozrenie, že na ich palube sa nachádzajú zbrane, zbrojné komponenty alebo vybavenie slúžiace na represívne účely.

Pre letecké a námorné spoločnosti, ktorých lode alebo lietadlá majú ako cieľ cesty Sýriu, vznikla tiež dodatočná povinnosť poskytnúť doplňujúce informácie o prevážanom náklade a to tak pred odchodom ako aj pred príchodom do členskej krajiny Únie.

Nové sanckie sa dotkli aj ďalších troch spoločností, ktoré podporujú vládnuci režim v Damasku a Únia na svoj "čierny zoznam" zakázaných osôb so zmrazenými aktívami zaradila ďalších 26 ľudí podozrivých z účasti na represáliách voči civilnému obyvateľstvu.

Irán: Riešením sú prezidentské voľby

Predseda iránskeho parlamentu navrhol Sýrii ako spôsob ukončenia občianskej vojny zorganizovanie prezidentských volieb.

Takýto plán by však takmer s určitosťou odmietli hlavné opozičné frakcie a nebolo by ho možné realizovať ani z dôvodu súčasnej úrovne násilia v krajine.

Návrh ale naznačuje, že Irán registruje rastúci tlak na spojenecký režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada a snaží sa nájsť cestu, ako udržať v Damasku proiránske vedenie.

Alí Laridžání v pondelok pre štátnu stanicu al-Alám TV uviedol, že prezidentské voľby v Sýrii by sa mohli uskutočniť, kým sa budú plánovať budúce parlamentné voľby.

Laridžání tvrdí, že Asadova vláda túto myšlienku podporuje, blokujú ju však pokračujúce boje v Damasku a inde v krajine.

Islamská republika je blízkym spojencom damaského režimu zvlášť odvtedy, čo Sýria ako jediná arabská krajina podporila Irán vo vojne proti Iraku v rokoch 1980-1988.

Kadyrov: Čečenci v Sýrii nebojujú

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov v pondelok poprel medializované informácie, podľa ktorých jeho krajania bojujú na strane sýrskych povstalcov proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Reagoval tak na správy zahraničných médií o desiatkach cudzincoch videných počas víkendového získania kontroly nad jedným z hraničných priechodov medzi Sýriou a Tureckom, píše portál ruskej spravodajskej agentúry RIA Novosti.

"Niektorí ľudia tvrdia, že medzi nimi boli Čečenci. Je nejaký zdokumentovaný dôkaz? Nie je, lebo ani byť nemôže. Ide iba o ďalšiu mediálnu kačicu," povedal prezident Čečenskej republiky, ktorá je súčasťou Ruskej federácie.

Kadyrov, ktorý sa teší podpore prezidenta Vladimira Putina, od nástupu k moci dokázal stabilizovať situáciu v nepokojnom regióne. Ten v 90. rokoch zvádzal tuhý boj o získanie nezávislosti od vlády v Moskve.

ico

V Sýrii je ešte okolo 90 Slovákov

Slováci žijú napríklad v Damasku alebo Homse.

BRATISLAVA. V Sýrii naďalej ostáva okolo 90 Slovákov. "Tí, čo chceli, sa dostali späť a ostatní explicitne vyjadrili svoje želanie zostať," priblížil pre TASR minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Zastupiteľský úrad, ktorý je momentálne realokovaný v libanonskom Bejrúte, je v kontakte takmer so všetkými slovenskými občanmi, o ktorých vie. "Dá sa povedať, že vieme prakticky o všetkých," dodal.

Minister pripomenul, že od začiatku konfliktu v Sýrii robilo MZV konkrétne kroky k tomu, aby sa tým, ktorí mali záujem opustiť krajinu, umožnil návrat na Slovensko.

Tlačový odbor rezortu spresnil, že ide o 89 Slovákov, väčšinou rodiny. Žijú napríklad v Damasku alebo Homse. Očakáva sa, že v najbližších dňoch odíde sedem až osem ďalších ľudí.

Veľvyslanectvo SR v Damasku je od 29. marca tohto roka z bezpečnostných dôvodov dočasne uzatvorené, konzulárna asistencia v Sýrii je vzhľadom na bezpečnostnú situáciu značne limitovaná.

Konzulárne služby poskytuje slovenským občanom konzul Zastupiteľského úradu, ktorý sa dočasne nachádza v Bejrúte.

TASR

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 10. Kam do tepla v januári?
 1. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 5. Alarica – new business project in the market of shoes
 6. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 7. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 8. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 9. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 10. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 15 954
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 737
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 280
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 020
 5. Kam do tepla v januári? 1 764
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 394
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 346
 8. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 1 244
 9. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 980
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 898

Téma: Európska únia


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

ŽENA

Prečo ľudia podvádzajú? Prieskum dal jasnú odpoveď

Prečo sú aj šťastní ľudia neverní?

Neprehliadnite tiež

Drahoš má šancu poraziť Zemana, ale výsledok bude tesný, tvrdí prieskum

Pol milióna Čechov stále nevie, koho budú voliť.

Irán opäť cvičí v strategickom Hormuzskom prielive

Na manévroch zúčastňuje iránske námorníctvo, vojenské letectvo a pozemné vojsko.

Z Nového Zélandu vyštartovala raketa nesúca tri komerčné satelity

Jeden bude zdrojom fotografií Zeme, ďalšie budú zhromažďovať informácie o rakete a počasí.

V Tokiu prvýkrát nacvičovali evakuáciu civilistov pri raketovom útoku

Cvičenie sa uskutočnilo v zábavnom komplexe, na stanici metra a v miestnom komunitnom centre.

Na filipínskej sopke Mayon hrozí nebezpečná erupcia

Viac ako 27-tisíc obyvateľov stále zostáva v evakuačných strediskách.