SME

Sýrsky režim sľúbil, že nepoužije chemické zbrane

Liga arabských štátov vyzvala sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby odstúpil.

Sýrske dievča drží plagát s arabčine počas demonštrácie v Kfarnebe na severe Sýrie.Sýrske dievča drží plagát s arabčine počas demonštrácie v Kfarnebe na severe Sýrie. (Zdroj: TASR/AP)


DAMASK, BRUSEL. Sýria použije svoje chemické zbrane iba vtedy, keď bude čeliť zahraničnej agresii, nikdy ich však nenasadí proti civilistom, oznámil v pondelok hovorca sýrskeho ministerstva zahraničných vecí Džihád Makdísí.

"Sýria nikdy nevyužije (chemické zbrane) proti Sýrčanom, nech sa deje čokoľvek," povedal Makdísí na tlačovej konferencii, ktorú v pondelok odvysielala sýrska štátna televízia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa hovorcu sýrskeho rezortu diplomacie stráži tieto chemické zbrane armáda. Makdísí dodal, že bezpečnostná situácia v Damasku sa zlepšuje.

SkryťVypnúť reklamu

Obama varoval pred použitím chemických zbraní

Sýrsky prezident Bašár Asad bude bratý na zodpovednosť, ak urobí "tragickú chybu" a použije chemické zbrane, povedal americký prezident Barack Obama. Informovala o tom v noci na utorok tlačová agentúra Reuters.

Obama na pondelkovom stretnutí s veteránmi v meste Reno v Nevade tiež uviedol, že sa pracuje na tom, aby sýrsky ľud mohol mať lepšiu budúcnosť, oslobodenú od Asada.

Zároveň šéf Bieleho domu zdôraznil, že Asadovi a ľuďom okolo neho musí byť jasné, že svet sa díva a medzinárodné spoločenstvo aj Spojené štáty ich budú brať na zodpovednosť, ak použijú chemické zbrane.

Francúzsko: Použitie chemických zbraní by bolo neprijateľné

Akékoľvek použitie chemických zbraní sýrskou vládou by bolo neprijateľné, uviedol v utorok francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca sýrskej vlády v pondelok po prvý raz priznal, že jeho krajina má chemické a biologické zbrane. Zdôraznil, že armáda ich nepoužije na potlačenie povstalcov, ale mohla by ich použiť proti zahraničnej agresii.

"Akékoľvek použitie chemických zbraní je absolútne neprijateľné. V tomto zmysle sa vyjadrili prezident (USA Barack) Obama a iní... Tieto zbrane sú pod prísnym dohľadom medzinárodného spoločenstva," povedal Fabius pre televíziu France 2.

Fabius tiež vyhlásil, že sýrsky prezident Bašár Asad jedného dňa padne a pred potrestaním ho nezachráni ani ponuka bezpečného odchodu z krajiny zo strany arabských štátov, ktoré ho Asadovi navrhli v nedeľu, ak odstúpi z funkcie.

"Liga arabských štátov predložila túto ponuku, no ja si myslím, že z dlhodobého hľadiska všetci diktátori musia zaplatiť za svoje zločiny," povedal Fabius. "Nakoniec pre neho a pre iných diktátorov nebude beztrestnosť... Asad padne, je to len otázka času," dodal šéf francúzskej diplomacie.

SkryťVypnúť reklamu

Izrael: Sýrska vláda zaobchádza s chemickými zbraňami zodpovedne

Sýrska vláda podniká opatrenia s cieľom zabrániť, aby sa chemické zbrane dostali do rúk povstalcov a extrémistov.

Napriek tlaku na jeho režim zaobchádza prezident Bašár Asad s chemickými zbraňami "zodpovedne", uviedol nemenovaný izraelský predstaviteľ pre noviny Haarec.

Podľa zdroja z vládnych kruhov sa dosiaľ neobjavili žiadne náznaky toho, že by Asad odovzdal alebo mienil odovzdať chemické zbrane Iránom podporovanému militantnému hnutiu Hizballáh. Časť tohto arzenálu previezli na základne, ktoré poskytujú väčšiu bezpečnosť ďaleko od oblastí bojov.

Zdroj dodal, že Izrael je napriek tomu v súvislosti so sýrskymi chemickými zbraňami veľmi znepokojený, pretože nemožno vedieť, či tieto opatrenia budú dostatočné po tom, ako Asadova vláda padne.

SkryťVypnúť reklamu

Izraelskí činitelia v poslednom čase opakovane vyjadrujú obavy, že by sa sýrska chemická výzbroj mohla dostať do rúk extrémistov.

Popredný predstaviteľ izraelského ministerstva obrany Amos Gilad v utorok pre izraelský rozhlas uviedol, že sýrska vláda má zásoby chemických zbraní naďalej úplne pod kontrolou.

Vojaci mali popraviť neozbrojených mužov

Sýrske jednotky podľa opozície popravili v nedeľu najmenej 20 neozbrojených mužov v damaskej štvrti Mazza.

Podozrievali ich z napomáhania vzbúrencom, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnych opozičných aktivistov.

Muži boli vo veku približne od 20 do 30 rokov.

"Telá boli prenesené do mešity al-Mustafá. Väčšina z nich mala stopy po guľkách, jedno z nich až 18. Ruky mali zviazané za chrbtom. Niektorí muži boli v pyžamách. Iní mali zlomené nohy alebo im chýbali prsty. Ďalší boli dobodaní nožmi," citoval Reuters jedného z aktivistov.

SkryťVypnúť reklamu

Na videozázname a fotografiách, ktoré aktivisti zverejnili na internete na sociálnej sieti Facebook a portáli YouTube, údajne vidieť telá na podlahe mešity.

Armáda opäť ovládla časti Damasku

Vládne jednotky dostali v pondelok opäť pod kontrolu niektoré časti Damasku, ktoré ovládali opoziční povstalci. Stalo sa tak po týždni ťažkých bojov, informovali štátne médiá a aj opoziční aktivisti.

"Sýrski vojaci obnovili kontrolu nad štvrťami Mazza a Barza po tom, ako sa rebeli takticky stiahli," uviedol aktivista Hajsám al-Abdaláh pre agentúru DPA. Dodal, že približne 30 ľudí, väčšinou povstalcov, prišlo v pondelok v bojoch o život.

Podľa vyjadrení aktivistov sa ofenzívy vládnych síl zúčastnilo približne tisíc vojakov podporovaných tankmi.

SkryťVypnúť reklamu

Sýrska štátna televízia informovala, že "vládne jednotky vyčistili niektoré časti v hlavnom meste od teroristov".

Aktivisti na severnej sýrskej hranici uviedli pre DPA, že povstalci majú v súčasnosti plnú kontrolu nad hraničným priechodom Báb al-Salám do Turecka a postupujú smerom k provincii Aleppo.

Liga sľubuje Asadovi za odchod bezpečie

Liga arabských štátov vyzvala Bašára Asada, aby odstúpil.

Informoval o tom katarský premiér šejk Hamad ibn Džásim as-Sání, ktorý mu v tom prípade prisľúbil bezpečný prechod.

Na stretnutí v katarskom hlavnom meste Dauha LAŠ taktiež vyzvala povstalcov zo Slobodnej sýrskej armády, aby zostavili prechodnú vládu národnej jednoty.

As-Sání uviedol, že LAŠ sa rozhodla ponúknuť sto miliónov dolárov (82,69 mil. eur) na pomoc sýrskym utečencom.

SkryťVypnúť reklamu

Misia medzinárodného sprostredkovateľa Kofiho Annana by sa mala v budúcnosti zameriavať viac na prenos právomocí v Damasku, dodal katarský premiér.

Únia bude kontrolovať lode a lietadlá

Európska únia medzitým zaviedla ďalšie sankcie voči sýrskemu vládnemu režimu.

Sankcie sa v záujme zastavenia prílevu nových zbraní do Sýrie zamerali predovšetkým na obchodné lode a dopravné lietadlá zabezpečujúce spojenie s touto krajinou.

Členské štáty Únie majú najnovšie za povinnosť vykonať obhliadku lodí a lietadiel smerujúcich do Sýrie, ak vznikne podozrenie, že na ich palube sa nachádzajú zbrane, zbrojné komponenty alebo vybavenie slúžiace na represívne účely.

Pre letecké a námorné spoločnosti, ktorých lode alebo lietadlá majú ako cieľ cesty Sýriu, vznikla tiež dodatočná povinnosť poskytnúť doplňujúce informácie o prevážanom náklade a to tak pred odchodom ako aj pred príchodom do členskej krajiny Únie.

SkryťVypnúť reklamu

Nové sanckie sa dotkli aj ďalších troch spoločností, ktoré podporujú vládnuci režim v Damasku a Únia na svoj "čierny zoznam" zakázaných osôb so zmrazenými aktívami zaradila ďalších 26 ľudí podozrivých z účasti na represáliách voči civilnému obyvateľstvu.

Irán: Riešením sú prezidentské voľby

Predseda iránskeho parlamentu navrhol Sýrii ako spôsob ukončenia občianskej vojny zorganizovanie prezidentských volieb.

Takýto plán by však takmer s určitosťou odmietli hlavné opozičné frakcie a nebolo by ho možné realizovať ani z dôvodu súčasnej úrovne násilia v krajine.

Návrh ale naznačuje, že Irán registruje rastúci tlak na spojenecký režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada a snaží sa nájsť cestu, ako udržať v Damasku proiránske vedenie.

Alí Laridžání v pondelok pre štátnu stanicu al-Alám TV uviedol, že prezidentské voľby v Sýrii by sa mohli uskutočniť, kým sa budú plánovať budúce parlamentné voľby.

SkryťVypnúť reklamu

Laridžání tvrdí, že Asadova vláda túto myšlienku podporuje, blokujú ju však pokračujúce boje v Damasku a inde v krajine.

Islamská republika je blízkym spojencom damaského režimu zvlášť odvtedy, čo Sýria ako jediná arabská krajina podporila Irán vo vojne proti Iraku v rokoch 1980-1988.

Kadyrov: Čečenci v Sýrii nebojujú

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov v pondelok poprel medializované informácie, podľa ktorých jeho krajania bojujú na strane sýrskych povstalcov proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Reagoval tak na správy zahraničných médií o desiatkach cudzincoch videných počas víkendového získania kontroly nad jedným z hraničných priechodov medzi Sýriou a Tureckom, píše portál ruskej spravodajskej agentúry RIA Novosti.

"Niektorí ľudia tvrdia, že medzi nimi boli Čečenci. Je nejaký zdokumentovaný dôkaz? Nie je, lebo ani byť nemôže. Ide iba o ďalšiu mediálnu kačicu," povedal prezident Čečenskej republiky, ktorá je súčasťou Ruskej federácie.

SkryťVypnúť reklamu

Kadyrov, ktorý sa teší podpore prezidenta Vladimira Putina, od nástupu k moci dokázal stabilizovať situáciu v nepokojnom regióne. Ten v 90. rokoch zvádzal tuhý boj o získanie nezávislosti od vlády v Moskve.

V Sýrii je ešte okolo 90 Slovákov

Slováci žijú napríklad v Damasku alebo Homse.

BRATISLAVA. V Sýrii naďalej ostáva okolo 90 Slovákov. "Tí, čo chceli, sa dostali späť a ostatní explicitne vyjadrili svoje želanie zostať," priblížil pre TASR minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Zastupiteľský úrad, ktorý je momentálne realokovaný v libanonskom Bejrúte, je v kontakte takmer so všetkými slovenskými občanmi, o ktorých vie. "Dá sa povedať, že vieme prakticky o všetkých," dodal.

Minister pripomenul, že od začiatku konfliktu v Sýrii robilo MZV konkrétne kroky k tomu, aby sa tým, ktorí mali záujem opustiť krajinu, umožnil návrat na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Tlačový odbor rezortu spresnil, že ide o 89 Slovákov, väčšinou rodiny. Žijú napríklad v Damasku alebo Homse. Očakáva sa, že v najbližších dňoch odíde sedem až osem ďalších ľudí.

Veľvyslanectvo SR v Damasku je od 29. marca tohto roka z bezpečnostných dôvodov dočasne uzatvorené, konzulárna asistencia v Sýrii je vzhľadom na bezpečnostnú situáciu značne limitovaná.

Konzulárne služby poskytuje slovenským občanom konzul Zastupiteľského úradu, ktorý sa dočasne nachádza v Bejrúte.

TASR

Európska únia

Český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Stretli sa s českým europoslancom Tomášom Zdechovským.


TASR
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarsko je blízko bodu bez možnosti návratu, uviedla predstaviteľka EÚ.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 194
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 732
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 584
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 4 012
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 976
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 575
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Išlo o úmyselný trestný čin. Zatiaľ nikoho nezadržali.


TASR
Pápež Lev XIV.  celebruje omšu počas slávnosti Zoslania Ducha Svätého – Turíce – na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

V rámci sviatku Turíce vyzval ľudí, aby prekonali strach z tých, ktorí sú iní.


TASR 1
Ilustračné foto.

V roku 2021 skupina poslancov označila chov domácich zvierat za deštruktívny spoločenský problém.


TASR 1
Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Sportnet

Hráči Sniny počas penaltového rozstrelu v zápase Snina - Lehota pod Vtáčnikom.

Futbalistom Sniny ostali oči pre plač.


Futbalový agent Martin Petráš.

EURO U21 je najväčšie futbalové podujatie, ktoré môže Slovensko usporiadať.


TASR
Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


SkryťZatvoriť reklamu