ISTANBUL. Moslimské bratstvo je pripravené založiť v Sýrii politickú stranu.
Panarabské islamské hnutie je v blízkovýchodnej krajine zakázané už takmer 50 rokov, no účastníci v piatok skončenej konferencie v tureckom Istanbule sa zhodli na obnovení politických aktivít v Sýrii.
Islamská strana má byť "otvorená všetkým Sýrčanom, ktorým ponúkne pluralitnú a demokratickú víziu založenú na rovnosti všetkých obyvateľov", uvádza sa vo vyhlásení bratstva, ktorého predstavitelia sú súčasťou opozičného povstaleckého hnutia voči Asadovi.
Moslimské bratstvo založené pred viac ako 80 rokmi v Egypte pôsobí po celom svete, predovšetkým však v arabských krajinách. Hnutie okrem iného stálo za pádom 30 rokov trvajúceho režimu egyptského prezidenta Husního Mubaraka, ktorý ho počas svojej vlády zakázal.
Tamojšia odnož hnutia sa po Mubarakovom zosadení stala víťazom prvých slobodných parlamentných volieb a jej kandidát Muhammad Mursí sa nedávno stal novým prezidentom severoafrickej krajiny.
Armáda bojovala s povstalcami v Damasku, zrážky hlásili aj z Aleppa
Sýrske vládne jednotky útočili v noci na dnes na povstalcov v Damasku v snahe vyhnať ich z oblastí, do ktorých prenikli po nedávnom zabití šéfov bezpečnostných síl prezidenta Bašára Asada.
Armádne vrtuľníky a tanky udreli raketami, guľometmi a mínometmi na skupiny povstaleckých bojovníkov, ktorí sa dostali do metropoly tento týždeň počas operácie nazvanej Damaská sopka. Ľahko ozbrojení bojovníci sa presúvali ulicami pešo a útočili na bezpečnostné objekty a cestné blokády.
V centre Damasku však ráno panovalo ticho, uviedli obyvatelia pre agentúru Reuters.
Aktivisti a opozičné skupiny medzitým informovali, že druhým dňom pokračovali zrážky aj v najväčšom sýrskom meste Aleppo. Prestrelky prebiehali najmä v centre mesta ležiaceho na severe krajiny, ktoré násilie dosiaľ zasiahlo menej než iné časti krajiny.
Krvavé dva dni
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva, opozičná skupina monitorujúca násilie v krajine, oznámila, že v piatok v Sýrii zabili 240 ľudí vrátane 43 vojakov. Bilancia obetí za posledných 48 hodín dosiahla 550 mŕtvych, ide tak o najkrvavejšie dva dni vyše 16-mesačného povstania proti Asadovi.
V stredu bomba zabila štyroch členov úzkeho kruhu ľudí okolo Asada, vrátane jeho vplyvného švagra, ministra obrany a šéfa tajnej služby. Povstalci v nasledujúcich dňoch prenikli hlboko k centru metropoly a prevzali kontrolu nad ďalšími mestami. Vo štvrtok obsadili tri hraničné priechody s Irakom a Tureckom.
Asad od stredajšieho bombového útoku nevystúpil na verejnosti; nezúčastnil sa ani na piatkovom pohrebe troch zabitých činiteľov.
Zdroj: Reuters, AP