JERUZALEM. Izrael bude uvažovať nad použitím vojenskej sily, aby predišiel odovzdaniu sýrskych rakiet a chemických zbraní do rúk libanonského extrémistického hnutia Hizballáh. V rozhovore pre komerčnú izraelskú televíziu Aruc Eser to v piatok vyhlásil minister obrany Ehud Barak.
"Nariadil som ozbrojeným silám, aby zvýšili spravodajskú pripravenosť a pripravili všetko potrebné..., aby sme (v prípade potreby) mohli uskutočniť operáciu," povedal Barak.
"Sledujeme ... možný transfer vyspelých vojenských systémov, hlavne protilietadlových striel alebo ťažkých rakiet zem-zem, ale môže prísť aj k transferu chemických zbraní zo Sýrie do Libanonu," uviedol izraelský minister.
Hizballáh, ktorý v minulosti dostával vojenskú a finančnú podporu od Iránu, počas izraelskej ofenzívy v južnom Libanone v roku 2006 odpálil tisícky rakiet krátkeho doletu na územie židovského štátu. Niektoré rakety s dlhším doletom dokonca zasiahli stredný Izrael. Izraelsko-libanonská hranica je odvtedy relatívne pokojná.
Izrael obvinil Hizballáh a Irán zo zodpovednosti za stredajší samovražedný bombový útok na autobus s izraelskými turistami v bulharskom Burgase. Irán poprel akúkoľvek účasť na atentáte.
Povstalci zakladajú komando na zaistenie chemických zbraní
Sýrski povstalci zakladajú špeciálnu jednotku na zabezpečenie chemických zbraní vo svojej krajine. Vyhlásil to povstalecký vodca, generál Adnán Silú, v interview, dnes zverejnenom v britskom denníku Daily Telegraph.
"Máme skupinu, ktorá sa bude zaoberať chemickými zbraňami. Jej členovia sú vycvičení na to, aby dostali miesta s týmito zbraňami pod kontrolu," povedal generál Adnán Silú, najvyššie postavený príslušník režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý dezertoval a pridal sa k povstaleckej Slobodnej sýrskej armáde.
Podľa britského denníka sú analytici presvedčení, že Sýria má najväčšie zásoby chemických zbraní na svete - ich podstatnú časť tvorí sarín, horčicový plyn a kyanid.
Asadov režim sa rúca a osud týchto zbraní je teda záležitosťou, vzbudzujúcou čoraz väčšie obavy - najmä v Izraeli, ktorý sa obáva, že by mohli skončiť v rukách militantného libanonského hnutia Hizballáh, podporovaného Iránom, alebo v rukách iných nebezpečných islamistických skupín.
Asad je schopný zbrane použiť, tvrdí generál
Podľa generála Silúa, ktorý v minulosti cvičil sýrskych vojakov, ako zabezpečiť kontrolu nad zásobami chemických zbraní, má Sýria dve hlavné miesta s týmito zbraňami: jedno je vo východnej časti Damasku a druhé neďaleko mesta Homs, ktoré sa nachádza približne 140 kilometrov severne od sýrskej metropoly.
"Na každej tejto základni sme mali rozmiestnených 1500 vojakov a dvoch či troch generálov," povedal Silú.
Generál dodal, že súhlasí s hodnotením veliteľov britskej armády, že Asad použije časť týchto zásob v snahe udržať si moc.
"Poznám Asadovu povahu. Je to veľmi pravdepodobné, že použije chemické zbrane proti svojmu vlastnému ľudu. Môže ich rozmiestniť v krajine tankami, raketami a vrtuľníkmi," uviedol generál Silú.