LONDÝN, TEL AVIV. Pôstny mesiac ramadán, ktorý sa v piatok začal, bude pre moslimských veriacich tento rok náročnejší než zvyčajne. Toto leto je na Blízkom východe mimoriadne horúce, čo komplikuje pôst počas dňa.
V mnohých krajinách je nestabilná bezpečnostná a politická situácia a ekonomická kríza vytvára enormný tlak na rodinné rozpočty.
Mnohí pôst odložia
Fakty
Ramadán
- Svätí sa v deviaty mesiac moslimského lunárneho kalendára.
- Má demonštrovať pokoru a podrobenie sa vôli Alaha.
- Má byť tiež mesiacom sebareflexie, modlitieb a rozjímania.
- Desať dní z olympijských hier, ktoré sa začínajú budúci piatok, bude ramadán.
Tento rok bude ramadán komplikovaný aj pre olympijských športovcov v Londýne. Pre tých z moslimských krajín, aj moslimov z krajín, kde islam nie je väčšinovým náboženstvom.
Na Olympijských hrách bude súťažiť viac než tritisíc moslimských atlétov. Mnohí z nich podľa denníka USA Today pôst odložia na neskôr.
Viacerí odborníci potvrdili, že celodenný pôst a krátky spánok, pretože posledné povolené jedlo je krátko pred východom Slnka, môže ovplyvniť výkony.
Hoci londýnski organizátori najali kuchárov a personál, čo bude variť podľa moslimských pravidiel, a športovcom, ale aj moslimským divákom budú k dispozícii duchovní na prípadné konzultácie o ramadáne, je jasné, že hladovanie a „prehodený“ režim dňa bude náročný.
Aj preto, že v tomto ročnom období trvá deň v Británii sedemnásť hodín. To znamená sedemnásť hodín bez jedla a vody, ale aj energetických nápojov či bez kávy.
Problémy môžu spôsobiť aj výkyvy v hmotnosti, hlavne v disciplínach, kde sú športovci rozdelení do hmotnostných kategórií.
„Hoci je ramadán pôstnym mesiacom, väčšina ľudí paradoxne začína priberať, lebo sa prejedajú v noci. Telo si jednoducho robí zásoby, aby prežilo deň.
A to sa môže vymknúť spod kontroly,“ napísal na svojej webovej stránke Mubarak Ibrahim, ktorý je osobným trénerom fitnes.
Športovci dostali výnimku
Pôst počas ramadánu nemusia držať chorí, tehotné ženy a ľudia na cestách a povinnosť môžu odložiť na neskôr. Túto výnimku rozšírili klerici v Egypte a Spojených arabských emirátoch tento rok aj na olympijských športovcov.
Organizátori olympiády uznávajú, že prienik hier a ramadánu nie je najšťastnejší, ale podstatnejšie pre nich bolo, že môžu využiť sezónu letných prázdnin.
Ramadán prišiel takto skoro po prvýkrát za posledných tridsať rokov.
Svätenie ramadánu je jedným z pilierov moslimskej viery. Od veriacich sa vyžaduje celodenná zdržanlivosť v jedení, pití aj v sexe.