OSLO, BRATISLAVA. Kým v Amerike strieľal osamelý útočník v kine, Nóri sa chystali na výročie jedného z najhorších európskych teroristických útokov.
V nedeľu ubehne presne rok odvtedy, čo Anders Breivik bombovým útokom vo vládnej štvrti v Osle a streľbou v tábore labouristickej mládeže na ostrove Utöya zabil 77 ľudí. Väčšinou to boli tínedžeri.
Cez víkend si Nóri pripomenú obete koncertom aj omšami po celej krajine a ulice Osla opäť ovládnu ruže.
Fakty
Útoky v Osle
- Útoky sa začali výbuchom bomby v centre Osla, Breivik sa potom presunul na ostrov Utöya.
- Tam strieľal do mladých ľavičiarov, spolu zabil 77 ľudí.
- Súd s Breivikom sa skončil v júni. Čaká sa na rozsudok.
Polícia nie je silnejšia
Slovenka Beáta Taranová, ktorá žije v Osle, hovorí, že sa očakáva v meste stotisíc ľudí. „Z Breivika a správ o ňom sú už ľudia unavení, ale pripomienku obetí berú pozitívne,“ hovorí pre SME.
Breivikov súd sa skončil v júni a čaká sa na rozsudok. Súd ho môže poslať do väzenia alebo do psychiatrickej liečebne. Svoj čin verejne neoľutoval a tvrdil, že bol potrebný na boj proti liberálnej imigračnej politike krajiny.
Na rozdiel od Spojených štátov tradične mierumilovné Nórsko útok veľmi nezmenil. Neboli podľa BBC prijaté žiadne špeciálne protiteroristické opatrenia a neposilnili sa právomoci polície.
Potvrdili sa tak slová premiéra a šéfa labouristov Jensa Stoltenberga, ktorý po útoku povedal, že odpoveďou naň bude „viac demokracie a viac otvorenosti“.
Mesto duchov
No tragické udalosti sa Nórom pripomínajú stále. Úrady, pri ktorých Breivik odpálil bombu v aute, sú prázdne a zničené.
„Pre nás, čo tadiaľto denne chodíme, je to ako mesto duchov,“ povedal pre Wall Street Journal vládny bezpečnostný pracovník John Hestnes. Hodiny v budovách podľa reportéra denníka stále stoja na čase 3:35, keď sa odohral útok.
Trosky, ktoré za sebou Breivik zanechal, môžu podľa denníka čistiť až desať rokov a bude to stáť viac než 10 miliárd nórskych korún (1,4 miliardy eur). Čo sa týka ostrova Utöya, nezostane prázdny.
Niektoré rodiny obetí žiadajú, aby sa stal pamätným miestom ako americký Ground Zero a labouristi ho chcú späť pre svoju mládež.