SME
Utorok, 20. apríl, 2021 | Meniny má MarcelKrížovkyKrížovky

Vo Vatikáne je dusno

Sú problémy v srdci katolíckej cirkvi výsledkom boja medzi súčasným a bývalým štátnym sekretárom?

Pápež musel svojho kardinála Bertoneho verejne obhajovať, ale či ho to udrží v pozícii štátneho sekretára, je teraz v rukách božích.Pápež musel svojho kardinála Bertoneho verejne obhajovať, ale či ho to udrží v pozícii štátneho sekretára, je teraz v rukách božích. (Zdroj: SITA/AP)

Zatknutie pápežovho komorníka, problémy Vatikánskej banky a osud pápežovej dvojky Bertoneho nám napovedajú, že prípad Bezák teraz nie je to hlavné, čím katolícka cirkev v Ríme žije.

Štíhlu postavu s nemiznúcim širokým úsmevom po boku Benedikta XVI. len tak ľahko neprehliadnete. Takmer dve desaťročia za ním kardinál Tarcisio Bertone kráča ako tieň.

Najprv mu kryl chrbát na Kongregácii pre náuku viery, v posledných rokoch je v pozícii vatikánskeho štátneho sekretára „dvojkou“ katolíckej cirkvi. Jeho pozícia sa však v posledných mesiacoch otriasa natoľko, že ju nemusí ustrážiť ani samotný pápež.

Skryť Vypnúť reklamu

Nepísaná zásada vraví, že ak pápež nepochádza z Talianska, jeho štátnym sekretárom je Talian. Keď v roku 1979 zomrel francúzsky kardinál Jean-Marie Villot, štátny sekretár Pavla VI., ktorého „zdedil“ aj Ján Pavol II., jeho nástupcom sa stal legendárny Agostino Casaroli. Po ňom si poľský pápež vybral ďalšieho Taliana Angela Sodana.

Bez diplomatov

Tejto zásady sa držal aj dnešný pápež Benedikt XVI. Po niekoľkých mesiacoch na čele katolíckej cirkvi vymenil Sodana za iného Taliana – Tarcisia Bertoneho. Bola to prirodzená voľba.

S členom rehole saleziánov dona Bosca spolupracoval kardinál Joseph Ratzinger už skôr. Ján Pavol II. ho síce povýšil za kardinála a poslal z Ríma do Janova, kde sa stal miestnym arcibiskupom, ale Benedikt XVI. si ho krátko po svojom zvolení zavolal späť.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa známeho vatikanistu Paola Rodariho toto rozhodnutie vôbec nepotešilo Sodana, ktorý robil dvojku Jánovi Pavlovi II. Skúsený diplomat bol presvedčený, že pri novom pápežovi-akademikovi by mal výsostne politickú funkciu štátneho sekretára zastávať človek s diplomatickými skúsenosťami.

Sodanov tajomník Piero Pioppo, dnes apoštolský nuncius v Kamerune, mal Bertoneho osobne presviedčať, aby funkciu štátneho sekretára neprijal. Pred niekoľkými týždňami v rozhovore pre katolícky týždenník Famiglia Cristiana však Bertone túto epizódu označil za výmysel.

Menovaním Bertoneho za predsedu vatikánskej vlády, čomu približne zodpovedá pozícia štátneho sekretára, došlo k výnimočnej situácii. Počas pontifikátov posledných pápežov sa len raz stalo, že by štátny sekretár nepochádzal z diplomatických kruhov. Išlo o spomínaného kardinála Villota.

Skryť Vypnúť reklamu

Túto nevýhodu však vyvažoval samotný pápež Pavol VI., ktorý vyštudoval pápežskú diplomatickú akadémiu, pôsobil na nunciatúre vo Varšave a neskôr aj na Štátnom sekretariáte ako podsekretár. V rokoch 1944 – 1954, keď bola pozícia štátneho sekretára neobsadená, bol v podstate šéfom vatikánskej vlády.

text.jpg

Angelo Sodano slúžil Jánovi Pavlovi II., silná pozícia vo Vatikáne mu zostala doteraz. FOTO: SITA/AP

Nepolitická politika

Viac ako fyzicky sa od netaliansky mohutného a prísne tváriaceho Sodana začal Bertone odlišovať svojím prístupom k riadeniu Štátneho sekretariátu.

Do úradu, ktorý má podľa dokumentu Jána Pavla II. Pastor bonus „zblízka pomáhať najvyššiemu veľkňazovi pri vykonávaní jeho najvyššej úlohy“, vniesol antisodanovskú filozofiu „viac evanjelia a menej diplomacie“.

Skryť Vypnúť reklamu

Odchádzajúcu Sodanovu garnitúru si Bertone pohneval aj tým, že pozície, ktoré sú tradične späté s cirkevnými diplomatmi, obsadil ľuďmi bez politických skúseností.

Podľa vatikanistu Sandra Magistera začal Bertone svoju funkciu vykonávať príliš aktivisticky. Pápež málo cestuje a vyhľadáva svet kníh? On sa rozhodol cestovať, stretať a prednášať po celom svete.

„Konečným dôsledkom bolo, že štátny sekretariát začal viac pracovať pre Bertoneho ako pre pápeža,“ napísal Magister v týždenníku L´Espresso.

Od problému k problému

Podľa znalcov vatikánskeho prostredia bola dôsledkom zvýšených aktivít kardinála Bertoneho mimo Vatikánu nedostatočná koordinácia aktivít v Rímskej kúrii.

Práve to malo byť príčinou nezvládnutia viacerých závažných situácií. Jedným z najvypuklejších prípadov bolo sňatie exkomunikácie z biskupov kňazského bratstva sv. Pia X., ktorí boli vysvätení bez súhlasu pápeža.

Skryť Vypnúť reklamu

Na „diskrétnom geste milosrdenstva“, ako to pomenoval Benedikt XVI., by nebolo nič dramatické, keby medzi omilostenými biskupmi nefiguroval popierač holokaustu Richard Williamson.

Ako vyšlo neskôr najavo, pápež nebol na jeho názory vôbec upozornený. Svoje rozhodnutie tak musel verejne vysvetľovať. V prípade hlavy katolíckej cirkvi nezvyčajná situácia.

„Bolo mi povedané, že pozorné sledovanie dostupných správ prostredníctvom internetu umožní okamžite sa zorientovať v probléme. Beriem si z toho ponaučenie, že v budúcnosti musí Svätá stolica pozornejšie sledovať tento prameň správ,“ napísal Benedikt XVI. v liste, ktorý adresoval biskupom po celom svete.

Úniky citlivých dokumentov z pápežovho prostredia, ktoré sa vliekli od začiatku tohto roka a vyvrcholili zatknutím komorníka Benedikta XVI., či problémy v tzv. Vatikánskej banke vedúce k odvolaniu jej riaditeľa, sú len ďalšími a pravdepodobne nie poslednými problémami.

Skryť Vypnúť reklamu

„Podľa mňa na pápeža útočí niekto, kto mu chce odkázať: zmýlil si sa vo výbere štátneho sekretára a zmýlil si sa, keď si ho nevymenil,“ interpretuje tieto kauzy cirkevný historik Alberto Melloni. Mnohí pri tom ukazujú práve na Sodanovo prostredie.

Podpora nemusí stačiť

Benedikt XVI. zatiaľ jednoznačne stojí za svojím dlhoročným spolupracovníkom. Pred odchodom na letnú dovolenku zopakoval gesto spred dvoch rokov – verejne vyjadril absolútnu dôveru Bertonemu: „S poľutovaním som vnímal mnohé nespravodlivé kritiky voči vašej osobe a rád by som obnovil potvrdenie mojej osobnej dôvery.“

Podľa vatikanistov sú síce tieto slová jasné, ale zároveň naznačujú, že pozícia štátneho sekretára je veľmi slabá a musí sa ho zastávať samotný pápež. Marco Tosatti dokonca naznačil, že kým Sodano a Casaroli problémy riešili, Bertone ich často sám vytvára.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší vatikanista z portálu Vatican Insider Giacomo Galeazzi k tomu dodal, že pápež si je vedomý viacerých zlyhaní svojho štátneho sekretára, zároveň si však uvedomuje, že niektoré polená sú mu pod nohy hádzané úmyselne.

„Zdá sa mi, že je tu snaha zasiahnuť tých, ktorí sa s veľkým nasadením a osobným úsilím venujú dobru cirkvi a spoločnosti,“ posťažoval sa Bertone v rozhovore pre týždenník Famiglia Cristiana. Zároveň dodal, že osobne nemá žiadne informácie o mocenských zápasoch medzi kardinálmi.

Pravdou je, že novinármi obľúbený termín „boj o moc“ je v prípade katolíckej cirkvi neprimeraný. Tu všetka moc patrí pápežovi. Je však nesporné, že niektoré vplyvné persóny Rímskej kúrie majú výrazne odlišné pohľady na fungovanie riadiaceho centra katolíckej cirkvi a snažia sa presadiť svoju víziu.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve preto si pápež Benedikt XVI. nedávno pozval na osobné stretnutie šéfov dôležitých vatikánskych úradov a pokúsil sa upokojiť zložitú situáciu. Ešte v ten istý deň sa stretol s päticou kardinálov, ktorí požívajú jeho osobnú dôveru. Bol medzi nimi aj Slovák Jozef Tomko.

Diskusia mala smerovať aj k možným zmenám na čele štátneho sekretariátu. Kým traja kardináli vrátane Tomka sa mali postaviť na Bertoneho stranu, zvyšní dvaja navrhovali jeho výmenu. K nim sa pridal aj pápežov osobný tajomník Georg Gänswein, ktorému Benedikt XVI. bezvýhradne dôveruje.

Možní nástupcovia

Objavili sa už aj prvé mená, ktoré by mohli Bertoneho nahradiť, a „úradníckou vládou“ vniesť súlad medzi krídla súčasného a bývalého štátneho sekretára. Vo všetkých prípadoch ide o diplomatov.

Skryť Vypnúť reklamu

Už dlhšie sa skloňuje meno marockého arcibiskupa Dominiquea Mambertiho, ktorý má bohaté skúsenosti z pôsobenia na viacerých nunciatúrach, čím spĺňa Sodanove očakávania, a zároveň je aj súčasťou Bertoneho tímu, ktorý si ho vybral za sekretára pre vzťahy so štátmi.

Padli aj mená dvoch významných nunciov – Taliana Luigiho Venturu, ktorý momentálne pôsobí vo Francúzsku, a Španiela Pedra Lopeza Quintana, ktorý je na diplomatickej misii v Kanade.

Keďže vatikánske mlyny nepoháňajú mediálne vetry, je otázne, či k výmene čoskoro 78-ročného kardinála Bertoneho napokon dôjde. Ak áno, určite sa tak stane až po tom, čo sa dianie okolo úniku dokumentov a Vatikánskej banky trochu utíši.

Autor je šéfredaktor portálu svetkrestanstva.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 2. Investovanie sa tento rok oplatí
 3. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 4. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 5. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 6. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 7. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 8. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 9. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 10. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 1. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 2. BILLA rodičom radí, ako deťom pripraviť výživnú desiatu
 3. Investovanie sa tento rok oplatí
 4. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 5. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 6. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 7. DPDgroup zanalyzovala správanie zákazníkov počas pandémie
 8. Čo bude v 2021 inak pri stavebnom povolení pre domy
 9. Konečne! PLANEO Elektro opäť otvára predajne
 10. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 23 817
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 22 405
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 9 686
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 487
 5. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 8 441
 6. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 8 045
 7. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 7 752
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 745
 9. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 726
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruský prezident Vladimir Putin v roku 2018 oslavoval 100. výročie založenia vojenskej rozviedky GRU.

Česko je pre Putinových agentov špeciálne miesto, hovorí expert.

4 h
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Odpoveď na Vrbětice stále čakáme

Zuzana Kepplová.

Bez chvatu.

33m
Plán obnovy riešil ešte ako minister financií Eduard Heger, teraz bude úlohou Igora Matoviča.

Vláda má za sebou prvých trinásť mesiacov.

19. apr
Miroslav Kocúr.

Usvedčovanie politikov je náročné, ale efektívnejšie.

9 h

Neprehliadnite tiež

Český vicepremiér Jan Hamáček.

Český vicepremiér si predvolal ruského veľvyslanca v Prahe.

47m
Ilustračné foto.

Vodič traktora nehodu neprežil.

2 h
Ilustračné foto.

Policajtka sa mala podľa premiérky stať terčom teroristického útoku.

2 h
Výbuch muničného skladu za obcou Vrbětice. Dymový "hríb", ktorý odfotili z radnice mesta Valašské Klobouky 16. októbra 2014.

Babiš tvrdí, že ruskí rozviedčici útočili na tovar, nie na české ciele.

2 h