VIEDEŇ. Centrum kráľa Abdalláha pre dialóg otvára Saudská Arábia so štátnou pomocou Rakúska a Španielska vo Viedni, informoval vo štvrtok srbský spravodajský server RTS.
Wahábbistická vetva islamu sa v juhovýchodnej Európe nachádza od rozpadu bývalej Juhoslávie.
Otváranie takéhoto centra by bolo prvým pokusom o to, aby sa vo veľkom štýle posunula severnejšie, citoval RTS zdroje rakúskych Zelených.
"Rakúska vláda získala na poslednom zasadaní pred letnou prestávkou dostatočnú podporu pre ratifikáciu medzištátneho dohovoru, ktorým sa jednému z najrigidnejších náboženských a politických režimov sveta - Saudskej Arábii - dáva právo, aby v strede Európy iniciovala 'medzináboženský dialóg za lepšie porozumenie medzi národmi'", píše RTS.
Nesúhlasia liberáli aj zelení
Zjednotený odpor proti ratifikácii dohody kládli dve strany - rakúski liberáli a strana Zelených - politické formácie, ktoré sa za bežných okolností v názoroch nezhodujú.
Saudskoarabská vláda pred troma rokmi za 13,5 milióna eur odkúpila neobarokový palác v centre Viedne a začala s jeho rekonštrukciou. Centrum by sa malo otvoriť 26. novembra.
"Je nejasné, ako sa z historického hľadiska dve popredné krajiny katolíckej protireformácie, Rakúsko a Španielsko, vôbec ocitli v spoločných aktivitách, v rámci ktorých na štátnej úrovni pomáhajú vzniku propagandistického centra wahábbistickej Saudskej Arábie," informoval server.
V riadiacom odbore tohto "Centra pre medzináboženský dialóg" sedia popri predstaviteľoch wahábbistov iba traja predstavitelia evanjelickej komunity, jeden židovský rabín, ktorý nemá podporu rakúskej židovskej komunity, jeden šiitský a jeden sunnitský moslim, ako aj jeden predstaviteľ hinduizmu a jeden budhista.
Katolícka cirkev v centre nemá svojich zástupcov, ale "morálne ho podporuje a preberá na seba štatút pozorovateľa," citoval RTS.
Okrem rakúskych liberálov a zelených dali jasne najavo kritiku v súvislosti s otváraním centra aj tamojšie médiá.
"Trójsky kôň", "právna fraška", "medzináboženský dialóg o hygienických podmienkach odťatia ruky" či "propagandistická platforma pre wahábbistickú ideológiu" sú len niektoré z početných prívlastkov, ktoré centru pripísala rakúska tlač.
Represívny saudský režim
"Wahábbistickú vetvu islamského náboženstva tvorí iba zhruba jedno percento moslimov, je však finančne silná a od rozpadu Juhoslávie je neustále prítomná v juhovýchodnej časti Európy.
Otváranie centra vo Viedni by znamenalo prvý pokus, aby sa vo veľkom štýle posunula severnejšie," uviedla podľa RTS Alev Korunová z radov rakúskych Zelených, ktorá je sama islamského pôvodu.
Podľa amerického inštitútu Freedom House patrí Saudská Arábia medzi deväť najrepresívnejších režimov na svete. V krajine sú zakázané všetky náboženstvá okrem wahábbizmu - dokonca aj ostatné vetvy islamu.
Smrťou sa trestá nielen kresťanská viera, ale aj samotné odpadlíctvo od wahábbizmu. Ženy nemajú žiadne práva, majú zakázané šoférovať a za "porušenie zákona" sa trestajú kameňovaním. píše RTS.
Aký medzináboženský dialóg chce teda wahábbistický režim viesť vo Viedni, pýtajú sa rakúske médiá.