ujúcich rozsiahle obchodné impérium, už začiatkom tohto týždňa viedol k rezignácii Blairovho ministra pre Severné Írsko, Petra Mandelsohna. Britské médiá a konzervatívna opozícia momentálne namierili svoje zbrane na ministra Keitha Vaza, ktorý má na britskom ministerstve zahraničia na starosti vzťahy s Európou, vrátane krajín V-4.
Ann Widdecombová, tieňová ministerka vnútra za opozičných toryovcov už položila otázku, aké vzťahy spájajú Vaza s indickou rodinou, vrátane Srichanda, najstaršieho zo štyroch bratov a súčasného šéfa rodinného podniku. Britské denníky zverejnili informáciu, že Keith Vaz, prvý britský minister ázijského pôvodu, žiadal v októbri 1997 Blaira aj Mandelsohna písomne o vydanie pasu pre Srichanda.
Vaz sa odmietol k obvineniu konkrétne vyjadriť, v komentári pre stanicu BBC však pripustil, že "V danej veci prebehne vyšetrovanie. Počkajme si na výsledok."
Hindujovci, ktorí sú v Británii najbohatšou rodinou ázijského pôvodu a v krajine patria medzi 10 najbohatších magnátov, premiestnili svoje obchodné aktivity z Indie do Londýna už pred 20 rokmi, pričom v súčasnosti siaha ich podnikateľský záber od ropy, bankovníctva a nákladných kamiónov až do oblasti médií.
Mandelsohn, ktorý je považovaný za architekta Blairovho hladkého volebného víťazstva v roku 1997 a v príprave nasledujúcich májových volieb mal zohrať úlohu kľúčového stratéga, podal demisiu potom, čo priznal svoju osobnú angažovanosť vo vybavovaní pasu pre najstaršieho Srichanda. Krátko po Mandelsohnovej službe darovali Hindujovci jeden milion libier na projekt Miléniového dómu, za ktorý bol Mandelsohn osobne zodpovedný. Bratia Hindujovci popreli, že by sa Srichand snažil dosiahnuť občianstvo pokútnou cestou.
Vo funkcii ministra zahraničia pre Európu sa Vaz stal Blairovým korunným princom, s ktorým chcel súčasný britský premiér pacifikovať dlhoročnú tradíciu britského euroskepticizmu. Podľa komentátorov to bol práve Vaz, ktorý sprostredkoval Blairovi cestu k nezanedbateľnému počtu voličov z ázijskej komunity.
Bratia Hindujovci sa momentálne zdržiavajú v Naí Dillí, kde sú predmetom vypočúvania kvôli podozreniu, že pri predaji armádnych húfnic v roku 1986 nelegálne vyplatili indickým úradníkom milióny dolárov.
Centrálny úrad vyšetrovania(CBI) v Indii už v októbri 2000 obvinil bratov Hindujovcov z prijímania nelegálnych objednávok na delostreleckú výzbroj. Rozporuplné informácie, spojené s obchodmi Hindujovcov, viedli v roku 1989 k pádu vlády Radžíva Gándhího. Gándhí, ktorý odmietal politickú zodpovednosť za obchodné machinácie bol o dva roky neskôr počas volebnej kampane zavraždený.