AMMÁN. Sýrski povstalci podpálili dnes v Damasku vojenské kasárne, ktoré podľa opozičných zdrojov slúžili ako výcvikové stredisko pre milície lojálne prezidentovi Bašárovi Asadovi.
Stalo sa tak po dvojdňovom obliehaní kasární, uviedol svedok telefonicky pre agentúru Reuters.Dodal, že z budov sa stiahlo približne 80 príslušníkov milícií nazývaných šabíha a vojakov, ktorí sa dovtedy bránili.
Kontrolujú hranice s Irakom
Irak uzatvoril hlavný pohraničný priechod do Sýrie a vyslal na hranice vojenské posily.
Stalo sa tak po tom, ako povstalecká Slobodná sýrska armáda vo štvrtok obsadila kľúčové hraničné priechody do Iraku a Turecka.
Vzbúrenci dobyli sýrsky priechod Abú Kamál na hraniciach s Irakom, kde vztýčili svoju vlajku. Iracká armáda následne obsadila a uzavrela priechod Káim na druhej strane hranice.
Povstalci zabrali aj sýrsku stranu severného hraničného priechodu v meste Báb al-Hawá, ktorý leží na hlavnej prístupovej trase do Turecka.
Povstalci oslavujú po tom, ako sa zmocnili priechodu v meste Báb al-Hawá. FOTO - SITA/AP
Prenikli do prísne strážených oblastí
Odporcovia sýrskeho prezidenta Bašára Asada vyzbrojení automatickými zbraňami a výbušninami vo štvrtok zaútočili na hlavné sídlo polície v Damasku.
Podľa správ sýrskej opozície pri útoku zahynuli alebo boli zranení desiatky príslušníkov bezpečnostných síl a provládnych milícií.
Povstalcom sa údajne podarilo preniknúť do prísne stráženého policajného komplexu v štvrti Kanavát v centrálnej oblasti Damasku a po intenzívnych bojoch sa zmocnili sa zbraní, na čo sa opäť stiahli.
Tvrdenia aktivistov nie je možné nezávisle overiť, pretože režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada nepovoľuje zahraničným novinárom vstup do krajiny, kde už 16 mesiacov prebieha protivládne povstanie.
Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok po tom, čo sýrske vládne vrtuľníky ostreľovali juhovýchodnú štvrť sýrskej metropoly Damask - dejisko ťažkých bojov medzi vzbúrencami a jednotkami prezidenta Asada, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje opozičných aktivistov.
K ostreľovaniu došlo v štvrti Sajdá Zajnáb. "Jedna z rakiet zasiahla trojposchodovú budovu," citoval Reuters jedného z aktivistov.
Zomrel šéf tajných služieb
V piatok sa v Damasku uskutoční štátny pohreb troch vysokých predstaviteľov režimu prezidenta Bašára Asada, ktorí zahynuli v stredu pri bombovom útoku.
Pri atentáte na sídlo Národného bezpečnostného úradu prišiel o život minister obrany Dávúd Rádžiha, námestník ministra obrany Asif Šaukát, švagor prezidenta Asada, a šéf krízového výboru generál Hassan Turkmání.
K útoku sa prihlásila opozičná Slobodná sýrska armáda. Zatiaľ nie je známe, či sa na pohrebe zúčastní aj Turkmáního po oficiálnej ceremónii pochovajú v jeho rodnom meste Halab, Šaukáta v provincii Tartús a Radžíha v kresťanskom meste Malúla pri Damasku.
V piatok libanonská televízia al-Manar informovala, že šéf sýrskych tajných služieb Hišám Bachtjár podľahol svojim zraneniam po stredajšom bombovom atentáte v Damasku.
Rusko kritiku odmieta
Rusko odmietlo v piatok kritiku Západu za svoje odmietavé hlasovanie o najnovšom návrhu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá mala pohroziť režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada sankciami, ak nestiahne vojakov z miest.
Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Lukaševič označil návrh rezolúcie, ktorú okrem Ruska vetovala aj Čína, za "úplne nerealistickú".
Vyzval predstaviteľov západných krajín, aby vyvinuli väčší tlak na ozbrojených sýrskych povstalcov a presvedčili ich, aby zastavili boje.
Rusko ostro kritizovalo Spojené štáty za vyhlásenia amerického veľvyslanca v OSN o tom, že sa Washington bude snažiť rokovať mimo OSN so svojimi spojencami o vyvinutí tlaku na sýrsku vládu po tom, ako Moskva vetovala návrh rezolúcie z dielne západných krajín.
"Ak sú takéto vyhlásenia a plány prvkom súčasnej politiky, domnievame sa, že je to veľmi znepokojujúci signál pre nás všetkých," konštatoval hovorca šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova.
Asadov odchod sa nepotvrdil
Ruský veľvyslanec vo Francúzsku Alexander Orlov medzitým v rozhovore pre francúzsky rozhlas v piatok uviedol, že sýrsky prezident Bašár Asad súhlasil so vzdaním sa moci, ale len za podmienky, že mu umožnia odísť riadnym spôsobom.
"Na konferencii v Ženeve sa prijalo záverečné komuniké, ktoré predpokladá prechod k demokratickejšiemu systému v Sýrii. S týmto súhlasil prijal aj Asad, ktorý vymenoval svojho zástupcu, aby viedol rokovania s opozíciou o tomto prechode. Znamená to, že prijal svoj odchod, ale náležitým spôsobom," konštatoval Orlov podľa agentúry Reuters v rozhovore pre stanicu RFI.
Sýrske ministerstvo informácií však Orlovove výroky okamžite poprelo s tým, že "nemajú nič spoločné s pravdou".
Vetovanú rezolúciu, ktorá by predĺžila pozorovateľskú misiu OSN v Sýrii o 45 dní, podporilo 11 členov Bezpečnostnej rady a dvaja sa zdržali.
Pätnásťčlenná Bezpečnostná rada má ešte čas na rokovania o ďalšej rezolúcii o osude neozbrojenej misie OSN, pretože jej pôvodný 90-dňový mandát vyprší dnes o polnoci.
Únia chce uvaliť ďalšie sankcie
Európska únia plánuje zaviesť ďalšie sankcie voči sýrskemu vládnemu režimu v podobe zmrazenia európskych aktív najmenej 26 jednotlivcom a dvom firmám blízkym prezidentovi Bašárovi aAsadovi.
Podľa nemenovaných diplomatov, na ktorých sa odvoláva tlačová agentúra AFP, by sa mali ministri zahraničných vecí dvadsaťsedmičky na pondelňajšom zasadnutí v Bruseli venovať aj navrhovaným kontrolám nákladu lietadiel a lodí pri podozrení, že obsahujú zbrane alebo iný tovar využiteľný na potláčanie protivládneho povstania v Sýrii.
V prípade schválenia pôjde zo strany EÚ v poradí už o 17. súbor opatrení proti Asadovmu režimu od vypuknutia krízy v Sýrii v marci minulého roka.
OSN predĺžila misiu v Sýrii o 30 dní
Bezpečnostná rada OSN dnes jednomyseľne predĺžila o 30 dní pozorovateľskú misiu OSN v Sýrii. V krajine pôsobí ako súčasť plánu medzinárodného vyslanca Kofiho Annana na ukončenie 16-mesačného konfliktu, ktorý si vyžiadal tisíce mŕtvych.
Misia pozostáva z približne 300 neozbrojených vojenských pozorovateľov, ktorých úlohou bolo monitorovať prímerie z 12. apríla. To sa však nedodržiava.
Aktivity pozorovateľov prerušili 16. júna pre zvýšené riziko zo stupňujúceho sa násilia. V misii je tiež 100 civilných členov zameriavajúcich sa na nájdenie politického riešenia a monitoringu záležitostí ako sú ľudské práva.
Vo štvrtok Rusko a Čína vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, podporovanú západnými krajinami, ktorá hrozila sýrskym úradom sankciami, ak neprestanú používať ťažké zbrane proti povstaniu a nestiahnu vojakov z miest.
Vetovanú rezolúciu, ktorá by predĺžila pozorovateľskú misiu OSN v Sýrii o 45 dní, podporilo 11 členov Bezpečnostnej rady a dvaja sa zdržali.
Pôvodný 90-dňový mandát misie mal piatok o polnoci vypršať.
Zdroj: Reuters