DAMASK, BRATISLAVA. Ešte nedávno sa zdalo, že režim sýrskeho prezidenta Bašara Asada je neohroziteľný.
Všetko sa zmenilo v stredu, keď sa povstalcom podarilo zabiť ministra obrany aj Asadovho švagra Asífa Šaukáta.
Asad sa podľa opozičných zdrojov a západných diplomatov začína báť o vlastný život. Podľa týchto informácií je na úteku, opustil vraj hlavné mesto Damask.
Nenahraditeľní
Už niekoľko dní sa bojuje v okrajových častiach Damasku, ktorý režim donedávna pevne kontroloval. Aj keď sa v iných častiach krajiny odohrávali masakry, Damask bol relatívne pokojný.
Podľa týchto zdrojov sa Asad rozhodol z metropoly ujsť a teraz je v meste Latakia na pobreží Stredozemného mora.
Zatiaľ nie je jasné, či odišiel pred stredajším útokom, alebo až po ňom.
Povstalci veria, že majú víťazstvo na dosah. „To, čo sme videli v stredu, je začiatkom konca režimu,“ povedal George Sabra, hovorca Sýrskeho národného výboru.
Režim sľubuje ofenzívu
V Damasku sa medzitým po strede boje zvýraznili. Vojaci verní Asadovi vedú ofenzívu proti povstalcom, používajú vrtuľníky a ťažké delostrelectvo. Na strechy budov umiestnili ostreľovačov.
Rima Flaihanová, hovorkyňa Lokálnych koordinačných výborov v Sýrii, pre Daily Telegraph z Jordánska povedala, že podľa jej informácií len v stredu zabil režim asi dvesto ľudí.
„Režim začína byť čoraz viac neľútostný, snaží sa za každú cenu pomstiť smrť svojich vojenských lídrov,“ povedala.
Armáda dala civilistom dva dni na to, aby opustili oblasti, kde sa bojuje. Na piatok sľubuje ďalšiu, ešte silnejšiu ofenzívu.
Tretie rusko-čínske veto
Rusko a Čína vo štvrtok v New Yorku vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, podporovanú západnými krajinami, ktorá hrozila sýrskym úradom sankciami, ak neprestanú používať ťažké zbrane proti povstaniu a nestiahnu vojakov z miest.
Je to už po tretíkrát, čo kľúčový spojenec sýrskej vlády Rusko a tiež Čína využili právo veta, aby zablokovali rezolúcie Bezpečnostnej rady.
Ich cieľom bolo vytvoriť nátlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada a zastaviť násilie počas 16-mesačného konfliktu, ktorý si už vyžiadal tisíce ľudských životov.
"S našimi partnermi mimo BR OSN budeme vyvíjať nátlak na al-Asadov režim a pomáhať tým, ktorí to potrebujú," vyhlásila po vete vyslankyňa USA pri OSN Susan Riceová.
O azyle hovoriť nechcú
Rusko podľa prezidenta Putina neviedlo ani rozhovory o možnosti prijatia Asada.
O tom, kam by mohol odísť Asad v prípade opustenia Sýrie, Putin nehovoril na stredajšom stretnutí s tureckým premiérom Tayyipom Recepom Erdoganom ani v telefonáte s prezidentom USA Barackom Obamom.
"Neviem, aspoň som o tom nepočul," reagoval Putinov poradca Jurij Ušakov na otázku, či by Asad mohol prísť do Ruska, ktoré je dlho spojencom jeho vlády.
Ministerka zahraničných vecí Cypru oznámila, že ostrovná krajina je pripravená pomôcť s evakuáciou 200-tisíc občanov Európskej únie a štátnych príslušníkov tretích krajín zo Sýrie i ďalších zón regionálnych konfliktov, ak to bude potrebné.
Povstalci dobyli hraničný priechod s Tureckom
Sýrski povstaleckí bojovníci vo štvrtok obsadili sýrsku stranu hraničného priechodu s Tureckom nazývaného Cilvegözü a prevzali kontrolu nad budovami colného a prisťahovaleckého úradu.
Oznámil to povstalecký bojovník a hovorca.
Obaja muži uviedli, že povstalci zabrali sýrsku stranu severného hraničného priechodu v meste Báb al-Hawá, ktorý sa bojovníci pokúšali ovládnuť za uplynulých desať dní už niekoľkokrát.
Báb al-Hawá je z obchodného hľadiska mimoriadne dôležitý hraničný priechod.