Pôvodný agentúrny text sme nahradili článkom z tlačeného vydania SME.
BURGAS, BRATISLAVA. Vyzeral ako obyčajný dovolenkár, akých do Bulharska ročne prídu milióny. Mal na sebe modré tričko a bermudy, dlhé vlasy mu zakrývala modrá šiltovka. Na chrbte mal batoh, v ktorom možno bola bomba.
Takto oblečeného muža nakrútila bezpečnostná kamera na letisku v Burgase. Záznam vo štvrtok zverejnili bulharské úrady.
Práve muž na ňom mal v stredu poobede zaútočiť na autobus s izraelskými turistami a okrem piatich Izraelčanov zabiť bulharského šoféra a seba.
Izraelské média zverejnili fotku útočníka. - FOTO: haaretz.com
Falošný pas „Táto osoba mala falošný americký vodičský preukaz zo štátu Michigan,“ povedal podľa Reuters bulharský minister vnútra Cvetan Cvetanov. Podľa bulharských médií sa v skutočnosti mal volať Mehdí Gízalí.
Tridsaťtriročného muža alžírskošvédskeho pôvodu zadržiavali v minulosti v americkej väznici na Guantáname. V roku 2004 ho prepustili naspäť do Švédska, ale v roku 2009 ho znova chytili na pakistanskoafganskej hranici.
Švédska tajná polícia ale poprela, že by mohlo ísť o Ghezaliho. Mark Vadasz, riaditeľ komunikačného odboru švédskej tajnej polície Säpo, pre noviny Svenska Dagbladet uviedol, že tieto tvrdenia sú nepravdivé.
Americká televízia ABC medzitým informovala, že aj bulharskí predstavitelia popreli, že za útokom bol Ghezali.
Zlé pre turizmus Útočník sa mal zhruba hodinu motať okolo autobusov, do ktorých nastúpila aj skupina izraelských turistov, ktorí práve prileteli do Bulharska.
Útok môže okrem situácie na Blízkom východe ovplyvniť aj turizmus v Bulharsku.
Do 7,5miliónovej krajiny príde ročne viac turistov ako ľudí, čo tu žije. Pláže a rezorty ich okrem krásy lákajú aj nízkou cenou. Návštevníci tvoria desať percent HDP krajiny.
Prvý teroristický útok v Bulharsku však môže turistov odplašiť.
Izrael vidí za útokom na autobus Irán Izraelská vláda z útoku v letovisku Burgas bleskovo obvinila Irán. Ten to poprel a útok odsúdil. Bulhari sú opatrnejší a nechcú obviňovať nikoho konkrétneho.
Izraelskí komentátori si nemyslia, že napriek ostrému slovníku a volaní po dolapení vrahov piatich izraelských občanov (spolu zomrelo sedem ľudí) podnikne vláda okamžitú odvetu. Situácia v regióne je na to veľmi komplikovaná a nebezpečná.
Ľahký cieľ V izraelských médiách sa špekuluje, že samovražedného atentátnika do Bulharska poslali naozaj Iránci. Irán už niekoľko rokov hľadá spôsob, ako pomstiť atentáty na svojich jadrových vedcov, ktoré pripisuje izraelskej tajnej službe.
Je možné, že pri útoku pomáhal aj libanonský Hizballáh, ktorý má s Izraelom nevybavené účty po atentáte na jedného z jeho lídrov Imáda Mugníju.
Izraelské spravodajské služby od roku 2008, keď Mugníju zabila bomba v Damasku, riešili viac pokusov o útoky na izraelské objekty v zahraničí.
Burgas je prvým z pokusov, ktorý mal také fatálne dôsledky. Letovisko vo východnej Európe s letiskom, ktoré vybavuje prevažne turistov, bolo podľa expertov na terorizmus ľahkým cieľom. Bezpečnostné predpisy nie sú také striktné, Izraelčanov, ktorí si Bulharsko obľúbili, je ľahké identifikovať, lebo väčšinou cestujú v skupinách.
Irán sa pomaly ani nemusí spoliehať len na moslimských fanatikov, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Prvý zo série? Izrael po stredajších útokoch ešte zvýšil ostrahu svojich objektov. Ako však opakovali všetky médiá, nemôže chrániť každý turistický autobus.
Izraelčania tvrdia, že Bulharov pred útokmi vystríhali, ale objavili sa aj názory, že Burgas im načas „zmizol z radarov“.
Faktom je, že útok, nech ho spáchal ktokoľvek, len posilní jeho sebavedomie. Existujú obavy, že Burgas bol len prvým v sérii atentátov.
Hoci sa odohral v Bulharsku, bol útok podľa všetkého motivovaný konfliktom na Blízkom východe a jeho dôsledky sa tam aj prejavia.
V Izraeli sa hovorí, že je len pokračovaním tichej vojny medzi židovským štátom a Iránom, ktorá je pretekmi o to, či sa Izraelčanom podarí zastaviť iránsky jadrový program, kým nebude neskoro.
Teror v Európe Mníchov (1972). Vari najznámejší útok na športovcov v dejinách sa odohral počas olympiády v Mníchove. Palestínski teroristi uniesli izraelských športovcov a trénerov. Nakoniec ich zabili jedenásť, usmrtili aj jedného policajta. Madrid (2004). Dva a pol roka po teroristických útokoch v Spojených štátoch zabíjali islamisti aj v Španielsku. V Madride zaútočili ráno na vlaky. Celkovo trinásť časovaných bômb zabilo 191 ľudí. Útočníci sa hlásili k bunke alKáidy. Londýn (2005). O rok neskôr šokovali svet aj útoky v Británii. Islamisti zaútočili bombami na tri súpravy metra a jeden autobus. Spolu zomrelo 56 ľudí. Vyšetrovanie zistilo, že páchatelia boli v Británii narodení moslimovia. Moskva (2011). Rusko za posledné roky zažilo viac teroristických útokov. Ten samovražedný na letisku Domodedovo, pri ktorom zomrelo 35 ľudí, priamo zasiahol aj Slovákov. Zranil hercov Zuzanu Fialovú a Ľuboša Kostelného. Oslo (2011). Teroristický útok vlani šokoval aj mierumilovné Nórsko. Miestny radikál Anders Breivik bombovým útokom zabil osem ľudí v Osle. Ďalších 69 mladíkov postrieľal na ostrove Utöya. (vas)