Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRUSEL, BRATISLAVA. Rumunsko si v stredu vypočulo z Bruselu veľkú kritiku a ak ešte verilo na skorý vstup do Schengenu, nádej je preč.
Rumunské politické hašterenie podľa Európskej komisie „otriaslo dôverou“ únie“ a spochybnilo záväzok vlády dodržiavať zásady právneho štátu ako aj nezávislosť súdnictva.
Monitoring pokračuje
Hoci Rumunsko podľa šéfa komisie José Manuela Barrosa „cúvlo od priepasti“, keď rýchlo zareagovalo na obavy únie o stav demokracie v krajine, teraz musí sľuby splniť a uviesť do praxe.
Požiadavky únie
Obnovenie pravidiel o potrebnej väčšine pri referende,
Rešpektovanie všetkých rozhodnutí ústavného súdu,
Nevymenovať generálneho prokurátora za pôsobenia dočasného prezidenta a neudeliť amnestie.
Komisia v stredu vydala správu o stave súdnictva, korupcie a organizovanom zločine v krajine a oznámila, že monitoring bude pokračovať, hoci to nebolo v pláne.
Od správ, ktoré pre Rumunsko a Bulharsko pravidelne vydáva komisia od ich vstupu do únie v roku 2007, závisí ich pripojenie sa do spoločného priestoru bez hraníc Schengenu. Výhrady má najmä Holandsko.
Reforma súdnictva podľa komisie za päť rokov veľmi pokročila. Rumunom pohoršila nedávna politická kríza – odvolávanie prezidenta Traiana Basesca.
Súboj ľavicového premiéra Victora Pontu s pravicovým Basescom zneistil aj trhy. Ponta nerešpektoval rozhodnutia ústavného súdu s tým, že na ňom pracujú prezidentovi ľudia.
Rozšírenie Európskej únie o Rumunsko a Bulharsko bolo rovnakým politicky motivovaným rozhodnutím, ako prijatie Grécka do únie, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Jedenásť prikázaní
Únia ostro kritizovala Rumunsko a vydala zoznam požiadaviek, ktoré má krajina splniť na zaistenie právneho štátu. V Rumunsku ich posmešne volajú jedenástimi prikázaniami.
Korupcia v krajine však Rumunov trápi a podľa nedávneho prieskumu Eurostatu si 72 percent želá, aby monitoring pokračoval, kým sa jej úroveň nezníži na priemer ostatných štátov únie.