SOFIA, BRATISLAVA. V Bruseli možno už dávno oľutovali, že v roku 2007 dovolili vcelku ľahko vstúpiť do Európskej únie Bulharsku a Rumunsku.
Aj po piatich rokoch zostávajú najproblematickejšími členmi.
Kým rumunského premiéra Victora Ponteho si už za útoky na ústavný súd a prezidenta zavolali na koberec, pozornosť sa obracia aj na Bulharsko.
Európska únia v stredu vydala správu o situáciu v krajine. A podľa médií bude doteraz najtvrdšia.
Silný ekonomický vplyv
Mafia v Bulharsku
Má veľký ekonomický vplyv v krajine. Aktívna je aj v 15 iných krajinách únie.
Ročný obrat 12 najsilnejších skupín je 1,8 miliardy eur.
Zdroj: správa Európskej komisie
Brusel najviac kritizuje úlohu a postavenie organizovaného zločinu v krajine. Bulharská mafia je podľa správy výnimočná.
„Ich úloha a vplyv mimo Bulharska sú podobné iným organizovaným skupinám, výnimočná je ich úloha v Bulharsku. Na rozdiel od iných členských krajín majú výrazný vplyv na ekonomickú aktivitu v krajine,“ píše sa v správe, ktorej časti publikoval portál Euractiv.
Ročný obrat dvanástich najväčších mafiánskych skupín je 1,8 miliardy eur, citoval zo správy portál Novinite.com.
Bulharská mafia sa živí najmä obchodom s ľuďmi. Správa komisie cituje aj údaje z Europolu.
Podľa nich je bulharská mafia jednou z najväčších v Európe, keďže je aktívna až v pätnástich členských štátoch.
Silu mafie v krajine ukazuje aj prípad z tejto jari. Dvoch bulharských mafiánov známych ako bratia Galevovci odsúdil súd na päť, respektíve štyri roky väzenia.
Azda najslávnejších mafiánov v krajine médiá označovali za súkromných majiteľov 50tisícového mesta Dupnica. Spolu so skorumpovanou políciou ovládali obchod v meste a šikanovali obyvateľov.
Len pár dní po odsudzujúcom rozsudku obaja ušli. Cez hranice prešli na falošné pasy, čo podľa médií môže naznačovať, že im pri úteku pomáhala aj polícia. Vláda a súdy sa často obviňujú, že slúžia organizovanému zločinu.
Novinári, ktorí sa snažia odkrývať mafiánske praktiky, sa cítia ohrození. V máji napríklad niekto podpálil auto syna novinárky Lidie Pavlovovej.
„Cítim sa ohrozená, nikto za mnou nestojí,“ povedala Lidia Pavlovova pre portál Novinite.com. Za posledných desať rokov sa v krajine objavilo podľa Euractiv až 150 vrážd na objednávku, čo je vysoko nad priemerom v únii.
Ohrozený Schengen
Premiér krajiny Bojko Borisov sa k správe pre médiá nevyjadril. Údajne v posledných dňoch telefonoval s predsedom komisie José Manuelom Barrosom, aby „zjemnil kritiku“.
Brusel však vyzerá, že má neposlušných členských štátov už dosť. Posledné udalosti môžu ohroziť aj plánované prijatie krajín do Schengenu.