Pôvodný agentúrny text sme nahradili článkom z tlačeného vydania SME.
ATÉNY, BRATISLAVA. Keď sa Gréci obávali bankrotu, zlomyseľníci im navrhovali, aby začali predávať ostrovy. Niektorí ostrovania by však chceli opustiť Grécko bezplatne a dobrovoľne.
Ostrov Ikaría pri stom výročí nezávislosti od Osmanskej ríše podľa talianskeho denníka Libero dal vedieť, že by sa rád pripojil k Rakúsku.
Kompenzácia za miliardy
Rakúšanov myšlienka na obnovenie prístupu k moru zo slávnych čias monarchie zväčša pobavila. Portál regionálnych novín Kleine Zeitung konštatuje, že by to bola „oneskorená malá kompenzácia za už vyplatené a budúce miliardy eur pre krajiny Európskej únie v problémoch“.
Po politických rokovaniach by podľa nich museli uzákoniť zákaz kúpania a opaľovania. Diskutéri sa už tešili na miesto veliteľa rakúskeho námorného loďstva či dovolenku pri rakúskom mori.
Fakty
Ikaría
grécky ostrov v Egejskom mori,
rozloha asi 250 štvorcových kilometrov,
asi 8000 obyvateľov,
nazvaný podľa Ikara z gréckej mytológie, ktorý dokázal vzlietnuť, no spadol do mora.
Podpichol aj nemecký denník Die Welt, ktorý napísal, že ostrovanom zjavne neprekáža vzdialenosť dvetisíc kilometrov od Viedne. „Zblíženie medzi Stredozemným morom a Neusiedlerským jazerom je úžasným symbolom európskej integrácie a identifikácie,“ napísal denník.
Menej humorné sa zbližovanie zdalo gréckym úradom. Grécka ambasáda vo Viedni reagovala, že ostrov patrí Grécku a tak to aj zostane. „Ikaría je neoddeliteľnou súčasťou Grécka. Grécko nebude federálny štát, má jednotnú správu,“ uviedla ambasáda.
Žiadna dohoda o pripojení ostrova k Aténam, o ktorej píše denník Libero, podľa nich nevyprší. V roku 1923 sa v dohode z Lausanne, ktorá riešila územné usporiadanie Turecka po prvej svetovej vojne, určilo, že ostrovy vo východnom Egejskom mori vrátane Ikaríe patria Grécku.
Denník Libero v článku, ktorý pobavil Rakúšanov, cituje ostrovanov i hovorcu starostu ostrova bez uvedenia mien. Hovorca sa podľa rakúskych médií posťažoval, že Grécko, ktoré je na pokraji bankrotu a žije z pôžičky od únie a MMF, sa o nich nestará a uvažujú o zmene vlády. Čoskoro im vraj vyprší storočná dohoda o pripojení k Aténam.
Mnohí z asi osemtisíc obyvateľov by o budúcnosti v Grécku radi rozhodli v referende a bližšie než bývalý okupant, susedné Turecko, je im Rakúsko. Nemci ani Taliani, ktorí ostrov okupovali za druhej svetovej vojny, neprichádzajú do úvahy.
Počas vojenskej diktatúry v 60. a 70. rokoch Gréci na ostrov vyhostili komunistických disidentov. Komunistom sa dodnes v politike darí, získavajú asi tretinu hlasov, vďaka čomu Ikaríu volajú aj červeným ostrovom.
Slnenie niečo stojí
Ostrov podľa denníka Libero zásobuje významnú časť aténskeho rybného trhu a jeho odtrhnutie by mohlo značne zasiahnuť grécku ekonomiku.
Jeho pripojenie k Rakúsku by však tiež nebolo zadarmo. Rakúsky portál Heute.at pripomína, že so slnením na ostrove by prevzali aj dlh 250 miliónov eur.