LISABON. Portugalskí hasiči zvádzajú vo viacerých oblastiach krajiny boj s lesnými požiarmi.
Tri najvážnejšie na severe krajiny a v okolí Lisabonu medzičasom dostali pod kontrolu, informovali v utorok zdroje tamojšej Civilnej ochrany. Podľa nich sa požiare turistov v krajine doteraz vôbec nedotkli.
Iba v pondelok ohlásili v Portugalsku viac ako 130 lesných požiarov, na ktorých likvidácii pracovalo vyše 3500 hasičov.
Situácia na severe krajiny si vynútila dočasné uzavretie jednej z cestných komunikácií, k ohrozeniu občanov však nedošlo.
Práce všetkých zainteresovaných zložiek sťažuje aktuálna vlna horúčav, pri ktorej ortuť teplomerov stúpa až do výšky 41 stupňov Celzia.
Prognóza meteorológov je však potešujúca, horúčavy by mali trvať iba do stredajšieho večera.
Požiare sú aj na talianskej pevnine
V juhotalianskom Národnom parku Pollino vypukol požiar na piatich miestach. Za krátky čas zničil viac ako 600 hektárov zalesneného územia.
Za plameňmi v tejto oblasti sa podľa znalcov pomerov môžu skrývať machinácie podsvetia.
V parku ležiacom v regiónoch Basilicata a Kalábria sa v júli 2007 stalo obeťou plameňov viac ako 6000 hektárov územia.
Jeho šéf Domenico Pappaterra apeloval na rezort životného prostredia a taliansku Civilnú ochranu, aby zabránili možnej vlne požiarov v rôznych národných parkoch, ako tomu bolo práve pred piatimi rokmi.
Nové požiare však hlásia aj z juhu Sardínie, kde plamene ohrozovali aj niekoľko domov a vojenské letisko.
V centrálnej časti tohto stredomorského ostrova zhorelo asi 1000 hektárov tamojšej flóry.
Na hasení v okolí ložiska prvého požiaru na ostrove - San Teodoro - sa podieľajú aj tri stroje Canadair, avšak hasiace vrtuľníky a lietadlá zasahujú na Sardínii prakticky bez prestávky.
Na Malorke museli evakuovať
Jeden z dvoch rozsiahlych lesných požiarov, ktoré na španielskom ostrove Malorka zničili už 70 hektárov zalesneného územia, sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.
Kým plamene, ktoré sa v pondelok popoludní objavili v pobrežnej oblasti Costa d'en Blanes, sa podarilo zlikvidovať, o požiari v okolí obce Son Caliu sa to zatiaľ nedá povedať.
V tejto oblasti zasahujú takmer tri desiatky hasičov, posádky štyroch hasiacich lietadiel a dvoch špeciálnych vrtuľníkov.
Plamene si v pondelok vynútili na ďalšom španielskom ostrove Tenerife dokonca evakuáciu desiatok ľudí. Prírodný požiar tam zničil stovky hektárov suchých krovín v oblasti Adeje.
Hasiči už skôr zlikvidovali 18 dní trvajúci lesný požiar, ktorý zničil 28 600 hektárov vegetácie v regióne Valencia. Tento požiar donútil k evakuácii tisícky ľudí, jeden hasič zahynul pri havárii helikoptéry.
Ohrozený je aj Národný park Teide
Rozsiahly lesný požiar, ktorý tretí deň horí na španielskom ostrove Tenerife, zasiahol v utorok už aj významnú prírodnú rezerváciu Teide, ktorá je na zozname UNESCO.
Oheň horí od nedele a spálil vyše 3000 hektárov porastu. Hasičom sa požiar zatiaľ nepodarilo dostať pod kontrolu.
Do boja proti ohňu nasadili 800 hasičov, ktorí sa snažia aj za pomoci vrtuľníkov a požiarnych lietadiel zabrániť jeho preniknutiu do obývaných oblastí. Šíreniu požiaru napomáhajú vysoké teploty a silný vietor.
Národný park Teide je zriadený okolo rovnomennej sopky, ktorá je s výškou 3700 metrov najvyšším vrchom Kanárskych ostrovov a celého Španielska.
Na územie parku z preventívnych dôvodov zakázali vjazd vozidiel. Oblasť je obľúbeným turistickým miestom.
Riziko vzniku lesných požiarov je v Španielsku počas tohtoročného leta vyššie ako zvyčajne, keďže krajina zažila najsuchšiu zimu za posledných 70 rokov.
Jeden z požiarov, ktoré postihli tento mesiac východ Španielska, spálil porasty na rozlohe 50-tisíc hektárov.