BEJRÚT. Sýrski protivládni povstalci ohlásili spustenie rozsiahlej ofenzívy proti silám slúžiacim režimu prezidenta Bašára Asada, ktorá má byť odpoveďou na ich "masakry a barbarské zločiny".
Podľa vyhlásenia opozičnej Slobodnej sýrskej armády zverejneného počas noci z pondelka na utorok sa o 20:00 miestneho času (19:00 SELČ) začala operácia Damaská sopka a sýrske zemetrasenia v podobe útokov na všetky stanovištia provládnych bezpečnostných síl a milícií v mestách i na vidieku.
Cieľom povstalcov je vyvolať "prudké boje v záujme eliminácie" nepriateľa.
Opozičná armáda zároveň plánuje zablokovať všetky dôležité cesty v krajine a okrem iného sa chce zamerať aj na údajnú prítomnosť príslušníkov zahraničných síl spriaznených s Asadom, ako je libanonský Hizballáh, iránske revolučné gardy, iracké milície a viaceré palestínske frakcie.
Totálna občianska neposlušnosť
Povstalci taktiež opätovne vyzvali provládnych vojakov, aby sa pridali k opozícii.
Podľa vyhlásenia Slobodnej sýrskej armády je začínajúca sa operácia "prvým strategickým krokom smerom k uvedeniu Sýrie do stavu úplnej a totálnej občianskej neposlušnosti".
Pozorovatelia a opoziční aktivisti medzitým hlásili pokračovanie ozbrojených zrážok vo viacerých častiach Damasku, ktorý zažíva najprudšie boje od vypuknutia povstania pred 16 mesiacmi.
Provládne sily údajne v utorok ráno proti povstalcom v hlavnom meste použili mínomety a vrtuľníky vybavené ťažkými samopalmi.
Povstalcom sa podľa ich vlastného vyjadrenia podarilo zostreliť vojenskú helikoptéru nad štvrťou Kabún v Damasku, informovala agentúra Reuters.
"Helikoptéry letia nízko. Dajú sa ľahko zasiahnuť protilietadlovými zbraňami," povedal pre Reuters vyššie postavený povstalecký dôstojník.
Obávajú sa chemických zbraní
Väčšina sýrskych politikov, ktorí prebehli k opozícii, pre britskú stanicu BBC povedala, že režim nebude váhať použiť chemické zbrane, pokiaľ bude zatlačený do kúta.
Bývalý veľvyslanec v Iraku Naváf Farís dokonca uviedol, že nepotvrdené správy naznačujú, že takéto zbrane už použité boli.
"Sú informácie, nepotvrdené informácie, samozrejme, že chemické zbrane boli sčasti použité v meste Homs," oznámil diplomat.
Jordánsko už prijalo preventívne opatrenia pre prípad chemického útoku zo strany Sýrie.
Farís tiež pre BBC povedal, že hoci to môže znieť prekvapivo, s režimom alavitov kolaborujú sunnitskí militanti z al-Kájdy.
"V histórii je dostatok dôkazov, že nepriatelia sa spájajú, keď sa ich záujmy spájajú," povedal Farís. Al-Kájda si podľa jeho slov hľadá nový priestor pre realizáciu a podporu, režim spôsoby ako terorizovať obyvateľstvo.
Diplomat tiež skonštatoval, že prezidenta Asada neodstavia z moci žiadne politické intervencie, dosiahnuť to bude možné "len silou".
Farís je najprominentnejší politik, ktorý doteraz opustil Asada.
Do Turecka utiekol ďalší generál
Brigádny generál a niekoľko ďalších dôstojníkov, ktorí dezertovali zo sýrskej armády, prekročilo v noci na utorok turecké hranice.
Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného tureckého predstaviteľa.
Najnovšie dezercie zvýšili počet sýrskych generálov hľadajúcich útočisko v Turecku na 18, vrátane jedného generála na dôchodku.
Počet sýrskych utečencov v Turecku tak vzrástol na 42 680, uviedol turecký zdroj.
Kazašská polícia intenzívne pátra po doposiaľ neznámych páchateľoch podpaľačského útoku na sýrsky konzulát v niekdajšom hlavnom meste stredoázijskej republiky Almaty.
Pri akcii nedošlo k zraneniam osôb, avšak k značným materiálnym škodám.
Viacero miestností zastupiteľského úradu vyhorelo, informovala televízia KTK.
Jeden zo sýrskych diplomatov obvinil v utorok z útoku radikálne náboženské organizácie a naznačil paralely so súčasnými bojmi v blízkovýchodnej krajine.
Ďalší sýrsky generál, Manáf Tlas, sa nachádza vo Francúzsku.
Jeho prítomnosť potvrdil podľa agentúry Reuters prezident Francois Hollande na tlačovej konferencii s hlavou tuniského štátu Munsifom Marzúkím v Paríži.
Sýrsky generál sa od svojho úteku z Damasku verejne nevyjadroval. Francúzske úrady jeho prítomnosť oficiálne potvrdili až teraz.
"O tejto situácii sme informovaní. Je tu," povedal francúzsky prezident.
Putin podporí Annanove úsilie
Ruský prezident Vladimir Putin povedal medzinárodnému vyslancovi pre Sýriu Kofimu Annanovi, že "spraví všetko" pre podporu jeho mierového plánu na ukončenie konfliktu.
"Od úplného začiatku, od prvých krokov, sme podporovali a naďalej podporujeme úsilie zamerané na nastolenie občianskeho poriadku," povedal ruský líder Annanovi počas ich stretnutia v Kremli.
Bývalý generálny tajomník OSN odpovedal, že "sýrska kríza sa nachádza v rozhodujúcej fáze", keďže boje sa opäť vyostrili.
Annanovo prvé stretnutie s Putinom, odkedy sa v máji vrátil do Kremľa, prichádza deň predtým, ako budú západné mocnosti hlasovať o rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, ktorá hrozí režimu v Damasku sankciami.
Rusko avizovalo, že ju rovnako ako predchádzajúce zablokuje.
Moskva predložila vlastný návrh rezolúcie, ktorý predlžuje pozorovateľskú misiu OSN o tri mesiace, nespomína však žiadne sankcie, ak Asad nestiahne ťažké zbrane z miest.
Neschválenie predĺženia misie by zabrzdilo kľúčový komponent Annanovej iniciatívy, ktorá má postupne viesť k zriadeniu prechodnej vlády prijateľnej pre všetky strany.