BRUSEL, BUKUREŠŤ, BRATISLAVA. Preberie Rumunsko neslávnu štafetu od Orbánovej vlády v Maďarsku? Tak znejú základné obavy predstaviteľov Európskej únie v súvislosti s politickou situáciou v Rumunsku.
Politické výmeny na dôležitých vládnych postoch, odvolanie prezidenta a následné obmedzenie právomocí ústavného súdu – to boli hlavné výčitky, ktoré si Victor Ponta, rumunský premiér, vypočul koncom minulého týždňa v Bruseli.
Splnia očakávania?
Ponta si preto odnášal domácu úlohu. Mal odpovedať na 11-bodový zoznam pripomienok zo strany Európskej komisie.
„Ide o veľmi rozumné požiadavky a obavy, na ktoré odpoviem čo najskôr,“ povedal minulý týždeň Ponta pre Reuters.
Teraz sa však zdá, že sa rumunská vláda s odpoveďami príliš ponáhľať nebude.
„Rumunský prezident neprijíma príkazy od nikoho okrem parlamentu a rumunského ľudu,“ povedal podľa euobserver.com dočasný prezident Crin Antonescu.
Únia sa obáva aj zneužitia amnestií dočasným prezidentom.
Bezmocná Únia
Požiadavky Únie
Rumunský premiér Ponta si z Bruselu odniesol zoznam jedenástich požiadaviek. Tu sú najdôležitejšie z nich.
Vrátenie právomoci ústavného súdu kontrolovať ústavnosť zákonov
Akceptovanie väčšinového pravidla pre výsledky referenda
Obmedzenie vydávania výnimočných dekrétov
Zabezpečenie zhody prijatých rozhodnutí s výrokmi ústavného súdu
Zvolenie ombudsmana s nadstraníckou podporou
Žiadne amnestie nesmú byť vyhlásené dočasným prezidentom.
Zdroj: denník Gandul
Financial Times upozorňuje, že Brusel v súčasnosti nemá dostatočné páky, aby členské štáty prinútila dodržiavať princípy právneho štátu.
V krajnom prípade môžu štáty stratiť svoje hlasovacie práva, to je však považované za príliš silnú sankciu bez historického precedensu.
Takmer všetci komentátori sa preto zhodujú, že Únia znovu odloží vstup Rumunska do Schengenu a predĺži monitorovaciu misiu Komisie ohľadom súdneho systému krajiny.
Rumunsko má spolu s Bulharskom od svojho vstupu do EÚ v roku 2007 zavedený špeciálny režim zameraný na kontrolu boja proti korupcii, organizovanému zločinu a reformy súdnictva.
Zákon o referende nakoniec prijali
Zahraničná kritika zosilnela po tom, ako Pontova vláda odmietla rešpektovať rozhodnutie ústavného súdu.
Ten akceptoval odvolanie prezidenta v parlamente, dodal však, že aby bolo referendum o odvolaní prezidenta platné, musí sa ho zúčastniť viac ako polovica oprávnených voličov.
Keďže vláda rozhodnutie ústavného súdu pôvodne neakceptovala, podľa viacerých rumunských právnych expertov hrozila ústavná kríza.
Tej sa však podľa všetkého zrejme predíde. V pondelok večer totiž dočasný prezident schválil zákon o referende v požadovanom znení.
Vyhráva mediálnu vojnu
Pre Traiana Basesca, suspendovaného prezidenta, nie je súčasná situácia neznáma. Pokusu o odvolanie a následnému ľudovému hlasovaniu čelil už v roku 2007.
BBC však upozorňuje, že za kritikou Pontu môže byť Basescova podpora medzi novinármi a jeho konexie s európskymi politikmi.
Rovanko poukazuje na podobnosti medzi oboma politikmi.
„Pontovi sa za desať dní podarilo to, čo Basescovi trvalo osem rokov a ich štýl vládnutia je podobný,“ povedal pre BBC Christian Mititelu, rumunský politický komentátor.
Referendum o odvolaní prezidenta je naplánované na 29. júla.