Nízka popularita nás trápi, no politici sa hádali v amerických dejinách stále, povedali pre SME americkí kongresmani, ktorí nedávno navštívili Bratislavu.
Väčšina z vás je z Republikánskej strany. Čo hovoríte na rozhodnutie ústavného súdu, že zdravotnícka reforma je v súlade s ústavou.
Brett Guthrie (rep.): „Naša ústava limituje, čo môže urobiť naša vláda. Ja som z tých, čo veria, že reforma je protiústavná a súd zle rozhodol.“
Ale rešpektujete to?
BG: „Áno, je to náš súd poslednej inštancie, musíme s tým pracovať.“
William Shuster (rep.): „To však neznamená, že nemôžeme po voľbách zmeniť zákon. Veríme, že prezident bude iný a zmení politiku v zdravotníctve.“
Za zdravotnícku reformu nehlasoval žiaden republikánsky senátor či kongresman. Na tomto príklade dobre vidieť, ako veľmi je momentálne podelený Kongres. Prečo je to tak?
BG: „Politicky sme tesne rozdelená krajina. Ktokoľvek vyhrá prezidentské voľby, vyhrá ich veľmi tesne. Výrazné víťazstvo mal naposledy Ronald Reagan.“
WS: „Celá naša história je stranícka. Rozdiel je však v tom, že dnes idú správy 24 hodín denne sedem dní v týždni. Spory medzi politikmi vidíte stále dokola a tak sa vám zdá, že je to horšie ako v minulosti.
Vy osobne ste v Kongrese od roku 2001. Nebola vtedy situácia iná?
WS: „Aj vtedy sme sa hádali. Nemyslím si, že to je iné ako pred rokmi.“
Súčasná popularita Kongresu je aj preto veľmi nízka. Debatujete o tom?
Adam Kinzinger (rep.): „Iste, znepokojuje nás to. Keď prídem domov, ľudia, ktorých zastupujem, mi hovoria, že v Kongrese je 434 hlupákov, ty si jediný dobrý chlapík. Podobnú skúsenosť má asi každý. Môžete však povedať slovenským čitateľom, že je to Senát (ovládaný demokratmi), ktorý nič nerobí. Snemovňa (ovládaná republikánmi) pracuje (smiech).
Jason Altmire (dem.): „Problém je v tom, že my máme 435 ľudí, ktorí pochádzajú z jednotlivých obvodov po celej Amerike. Pre politikov s príliš pravicovými či ľavicovými názormi je takto jednoduchšie dostať sa do Kongresu. Väčšina Američanov je však v strede, ľudia chcú, aby sme sa nehádali, aby politici našli kompromis.“
BG: „Je to však aj podstata Kongresu. Počas celej histórie mal nižšiu podporu verejnosti ako prezident. Jednoducho, ľudia nemajú radi hádky, no Kongres je na to, aby sa tam argumentovalo.“