Hovorí sa im mamahotely. Kým kedysi boli skôr terčom vtipov, dnes sú pre mnohých mladých Američanov jediným východiskom zo zlej ekonomickej situácie. V Amerike to však dosiaľ bolo inak.
Mladí, ktorí raz odišli za vzdelaním a prácou, sa k rodičom zväčša vracali už len na sviatky a prázdniny. Krajina sa mení a zlá ekonomická situácia odštartovala aj nový trend mamahotelov, ktoré mladí využívajú čoraz častejšie.
Šanca lepšie spoznať deti
Rodinný priateľ, ktorý vyrastal na farme vo Wisconsine, hovorí o svojej rodine vždy veľmi pekne. Zároveň však tvrdí, že preňho, ako aj pre mnohých jeho rovesníkov bolo veľmi dôležité, že sa po dosiahnutí dospelosti osamostatnili.
V jeho rodnom meste pozná jediného spolužiaka zo strednej školy, ktorý dodnes žije v rodičovskom dome. „Čudné,“ hodnotí teraz už čoraz viac sa rozširujúci jav.
Ten sa stal zaujímavým aj pre filmových tvorcov a vznikla hollywoodska snímka Jeff, ktorý žije s mamou.
„Deti zostávajú doma pre zlú ekonomickú situáciu. Proste nemajú kam ísť,“ uviedla na festivale v Karlových Varoch predstaviteľka Jeffovej matky Susan Sarandon: „Berme to ako výzvu. Môžeme tak lepšie spoznať svoje deti. Ja sa od tých svojich napríklad dozvedám novinky z umenia.“
Nebude trpieť len súčasná generácia
Inak to vidí časopis Newsweek a cituje štatistiky, že nožnice medzi životnou úrovňou starších a mladších sa rozovierajú. Domácnosti, ktoré vedú ľudia nad 65 rokov, sa dnes majú o 42 percent lepšie než v roku 1984, tí mladší sú na tom o 62 percent horšie. Mladí Američania podľa časopisu doplácajú na svojich rodičov.
V Amerike vždy platilo, že ďalšia generácia sa mala lepšie než predošlá. Až doteraz. Ak sa z výnimočného javu stane pravidlo, môže sa stať, že súčasná generácia mladých nebude jediná, ktorá bude trpieť. S ňou sa časom zvezie aj celá Amerika.