ŽENEVA. Sýria odmieta udeliť víza západným humanitárnym pracovníkom, ale OSN sa snaží vyriešiť jej námietky, aby mohla v čase zhoršujúcej sa núdze rozšíriť svoju humanitárnu operáciu v krajine.
Vyhlásil to vysokopostavený predstaviteľ OSN John Ging.
Medzinárodná organizácia má v súčasnosti v Sýrii rozmiestnených 60 pracovníkov. Krajina s približne 22 miliónmi obyvateľov, v ktorej narastá násilie, je odkázaná na pomoc, dodal Ging.
"Máme odovzdané množstvo žiadostí o víza pre našich pracovníkov z veľkého počtu západných krajín - Spojených štátov, Kanady, Británie, Francúzska a ďalších. Víza však boli zamietnuté z dôvodu štátnej príslušnosti," povedal novinárom Ging, ktorý predsedal Štvrtému sýrskemu humanitárnemu fóru vo švajčiarskej Ženeve.
"Veľmi ostro proti tomu namietame a spolupracujeme so sýrskou vládou na tom, aby sme situáciu vyriešili," dodal po rokovaniach za zatvorenými dverami, na ktorých sa zúčastnil sýrsky vyslanec Fajsal Chabbáz Hamuí.
Predstavitelia OSN podľa Ginga "denne" rokujú o vízovej záležitosti so sýrskymi úradmi, ktorí pozastavili uplatňovanie dohody dosiahnutej začiatkom júna. Tá zaručovala rozšírenie humanitárnej operácie OSN v Sýrii.
Ging takisto povedal, že úroda pšenice v Sýrii klesne tento rok o vyše 700-tisíc ton.
Sýria skonzumuje štyri až päť miliónov ton pšenice ročne, ale úroda za posledných šesť rokov nedokázala naplniť potreby sýrskeho obyvateľstva, čo si vyžadovalo dovoz tohto druhu obilia.
Podľa dvoch doterajších výziev Organizácie Spojených národov potrebuje Sýria humanitárnu pomoc vo výške 189 miliónov dolárov a ďalších 193 miliónov dolárov je nutných pre sýrskych utečencov, ktorí utekajú za hranice - zatiaľ je však zafinancovaných iba 20 percent tejto pomoci.
V štyroch krajinách - Libanone, Turecku, Jordánsku a Iraku - je v súčasnosti zaregistrovaných približne 112-tisíc sýrskych utečencov.
Potvrdzujú to údaje Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Zdroj: Reuters