VILNIUS. Litovský parlament schválil vypísanie referenda o výstavbe atómovej elektrárne, ktorá má ukončiť závislosť pobaltskej krajiny od dovozu energie z Ruska.
Uskutočnenie ľudového hlasovania prešlo vďaka poslancom opozície, ktorú vláda tvrdo skritizovala za vytĺkanie politického kapitálu a jeho povýšenie nad ekonomickú, politickú a energetickú nezávislosť krajiny.
Litovčania o osude plánovanej výstavby jadrovej elektrárne rozhodnú 14. októbra, keď zároveň rozhodnú aj o novom zložení parlamentu.
Litovský parlament ešte v júni schválil dohodu, na základe ktorej postaví novú jadrovú elektráreň japonská spoločnosť Hitachi.
Strategickým cieľom zariadenia je výrazné zníženie energetickej závislosti od susedného Ruska, ktoré od zatvorenia jedinej litovskej atómovej elektrárne Ignalina v roku 2009 dodáva Vilniusu až okolo 50 percent spotrebovanej elektriny. Deje sa tak napriek diplomatickej averzii, ktorá medzi susedmi panuje od pádu Sovietskeho zväzu.
So stavbou elektrárne v hodnote päť miliárd eur sa má začať v roku 2015 a v prevádzke by mala byť o sedem rokov neskôr.
Podiel v nej budú okrem Hitachi a litovskej vlády mať aj susedné pobaltské štáty Estónsko a Lotyšsko.
Kým vláda vo Vilniuse okrem energetickej nezávislosti hovorí aj o tisícoch nových pracovných miest, kritici varujú pred ďalším zadlžovaním krajiny.
Ignalinu vybudovanú v čase Sovietskeho zväzu museli Litovčania zatvoriť na základe prístupovej dohody s Úniou.
Elektráreň produkovala až 70 percent energie. Nepomohlo ani referendum, v ktorom sa obyvatelia vyjadrili jednoznačne za zachovanie Ignaliny.
K volebným urnám však neprišiel dostatok voličov a plebiscit tak bol neplatný.