Na slávnostnom začatí programu sa zúčastnil aj prezident Eduard Ševardnadze, ktorý pri tejto príležitosti zdôraznil strategické partnerstvo medzi jeho republikou a Spojenými štátmi, informovala americká agentúra AP.
"Spojené štáty pomáhajú Gruzínsku v mnohých oblastiach, v prvom rade by som rád zdôraznil vojenskú oblasť," povedal Ševardnadze predstaviteľom a vojakom na slávnostnom otvorení poslednej časti protiteroristického výcvikového programu v Jaguldže, približne 50 kilometrov východne od gruzínskej metropoly Tbilisi.
Ševardnadze dôsledne pestuje vzťahy so Spojenými štátmi a ďalšími krajinami Západu, čo dráždi susedné Rusko. Napriek tomu, že sú partnermi v protiteroristickom úsilí, Washington a Moskva súperia o kontrolu nad lukratívnymi energetickými cestami cez oblasť Čierneho a Kaspického mora.
Napätie medzi Tbilisi a Moskvou sa nedávno vyostrilo, keď ruská vláda obvinila Gruzínsko, že poskytuje čečenským povstalcom útočisko a dokonca im aktívne pomáha. Gruzínska vláda na druhej strane obviňuje Rusko z leteckých útokov na ciele na jeho teritóriu.
Výcvik gruzínskych vojakov je súčasťou programu proti terorizmu, ktorý americké jednotky vedú v Afganistane, Jemene a na Filipínach. Washington už predtým zverejnil, že niektorí z bojovníkov v priesmyku Pankissi majú kontakty v teroristickou sieťou al-Káida.
Začiatkom tohto mesiaca 200 gruzínskych vojakov ukončilo prvotnú fázu výcvikového programu, teoretický kurz o protiteroristickej technike. Od dnešného dňa začal prvý zo štyroch práporov 90-dňový kurz praktického výcviku.
Vojaci v gruzínskych protiteroristických komandách by mali dostávať mesačný plat 190 amerických dolárov a dôstojníci od 300 do 400 dolárov. To je vysoký plat v schudobnenej exsovietskej krajine, kde sa priemerný mesačný plat pohybuje na úrovni 12 dolárov mesačne.