KUALA LUMPUR. Počet útokov morských pirátov sa v prvej polovici tohto roka znížil o 54 percent oproti rovnakému obdobiu v minulom roku.
Najviac sa pod to podpísal pokles aktivity somálskych pirátov. Konštatovala to v pondelok vo svojej správe Medzinárodná námorná kancelária (IMB) so sídlom v malajzijskom Kuala Lumpure, ktorá hodnotí bezpečnosť námornej dopravy.
IMB konštatovala, že v období od januára do konca júna 2012 zaznamenala 177 útokov pirátov na mori. Vlani to v rovnakom období bolo 266 útokov. Útočníkom sa podarilo zajať 20 plavidiel s 334 členmi posádky.
Výrazný pokles počtu útokov IMB pripisuje aktivite medzinárodnej protipirátskej námornej misie a sprísneným bezpečnostným opatreniam, ktoré prijali jednotlivé spoločnosti.
Pri pobreží Somálska došlo v sledovanom období k 69 útokom, pričom vlani to bolo za rovnaký čas 163 útokov.
Organizácia zaznamenala nárast aktivity pirátov v Guinejskom zálive na západe Afriky, kam sa vlievajú tri významné rieky - Niger, Volta a Kongo. Došlo tam k 32 útokom pirátov, pričom vlani ich bolo o sedem menej.
Únia vysiela novú misiu
BRUSEL. Rada Európskej únie v rámci svojej bezpečnostnej a obrannej politiky a v rámci boja proti pirátstvu odsúhlasila vytvorenie novej civilnej misie zameranej na podporu námornej plavby v oblasti Afrického rohu a krajín západného Indického oceánu.
Civilná misia s názvom EUCAP Nestor bude zahŕňať okolo 175 odborníkov, ktorí majú pomôcť krajinám v oblasti, kde sa v posledných rokoch rozmohlo pirátstvo, posilniť ich kapacitu pri ochrane teritoriálnych vôd a zabezpečiť tak stabilitu v tomto regióne.
Ponuku Únie na pomoc v tejto oblasti už prijalo Džibutsko, Keňa, Seychely a Somálsko. Misia by mala byť v krátkom čase rozšírená aj do Tanzánie.
"Vyslaním novej misie do oblasti Afrického rohu, Únia opäť potvrdzuje svoje odhodlanie bojovať proti pirátstvu. Pod vedením dotknutých krajín dúfam, že EUCAP Nestor nájde riešenia na odstránenie pirátstva," uviedla v tejto súvislosti šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.
Nová misia má dva základné ciele. Posilniť kapacity zásahových námorných jednotiek krajín tohto regiónu (s výnimkou Somálska) a v Somálsku podporiť výcvik pobrežných policajných hliadok a námorného súdnictva.
Členovia misie budú poskytovať potrebnú expertnú bázu v právnej oblasti, pre operačné zásahy zabezpečujúce námornú bezpečnosť, výcvik pobrežných hliadok a tiež pre výber potrebného materiálneho vybavenia.